Euthyrox Ne İçin Kullanılır Fiyatı ve Yan Etkileri Nelerdir?

Euthyrox Ne İçin Kullanılır Fiyatı ve Yan Etkileri Nelerdir?

Euthyrox etken madde olarak yaygın olarak 50 ve 75 mcg levotroksin sodyum içeren tablet şeklindeki ilaçtır. Asıl olarak sentetik bir tiroid hormonu olan ilaç tiroid bezi anomalileri ve hastalıklarının tedavi edilmesinden etkin şekilde kullanılmaktadır. İlacın vücuttaki etki düzeyi ve mekanizması doğal tiroid hormonuyla aynıdır.

Euthyrox Tablet Ne İçin Kullanılır?

Euthyrox nedir açıklarken de bahsedildiği gibi ilaç tiroid hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Detaylı bir şekilde kullanım alanlarını anlatmak gerekirse bunlardan ilki iyi huylu guatrın tedavisi amacıyla normal tiroid fonksiyonları hala devam eden hastalarda kullanımıdır. Guatr ilerlemiş hastalarda cerrahi müdahalenin ardından her zaman hastalığın tekrarlaması riski bulunmaktadır. Hal böyle olunca ilaç nüksetmeleri önlemek amacıyla ameliyat olmuş hastalarda da önlem olarak kullanılmaktadır. İlacın bir diğer kullanım amacı tiroid fonksiyonları çalışmayan hastalarda vücudun doğal şekilde salgılayamadığı tiroid hormonlarının yerine kullanılmasıdır. Son olarak ilaç tiroid kanserine yakalanan hastalarda kullanılmaktadır. Bu durumda ilaç tiroid hormon seviyelerini yeterli düzeye getirdiğinden kanserli dokunun küçülmesine neden olmaktadır.

İlaç Nasıl Kullanılmalı? Doz ve Öneriler

Euthyrox gibi hormonal dengeyi düzenleyici ilaçlar kesinlikle kişiden kişiye dozu değişen ve gerekli testlerin yapılmasından sonra kullanım miktarına karar verilmesi gereken maddeler grubundandır. Bu nedenle ilacın hastaya önerilmesinden önce gerekli kan testlerinde T3, T4 hormon düzeyi ve TSH hormonu seviyesine bakılması gerekmektedir. Çıkan sonuçlara göre tiroid fonksiyonları normal olan guatr hastalarında ve ameliyat geçirdikten sonra guatr hastalığının nüksetmemesi için ilaç tedavisi uygulanacak hastalarda doktor 75-200 mcg doz aralığında bir değer belirlemektedir. Yine hastanın durumu göz önüne alınmak suretiyle kanser vakalarında tümörün küçültülmesi hedeflenerek Euthyrox kullanılacaksa doz 150-300 mcg aralığında belirlenmektedir. Tedavi süreci hastadan hastaya değişmekle birlikte günde 1 kez en az yarım saat kahvaltı öncesinde suyla tabletin alınması şeklinde genelde yaşam boyu devam etmektedir.

İlacın Yan Etkileri

Euthyrox kullanımı sonucunda ortaya çıkan yan etkiler yaygın ve sıklığı bilinmeyen yan etkiler olarak sınıflandırılmaktadır. Her iki grupta yer alan etkilerin de görülmesi durumunda acilen doktora başvurulması elzem olmaktadır. Yaygın olarak sınıflandırılan etkiler tipik alerji belirtileri olup yüz, boğaz, dudak ve dilde şişmeler şeklinde kendini göstermektedir. Bu şişlikler sonucunda bazen nefes alma ve yutkunma zorluğu yaşanabilmektedir. Eldeki verilere dayanarak ortaya çıkma sıklığı belirlenemeyen yan etkiler kilo kaybı, ateş, sıcak basması, kusma, ishal, göğüs ağrısı, kas krampları ve zayıflığı, aşırı terleme, kalp atmasının hızlanması, çarpıntı, adet düzensizliği, titreme, huzursuzluk, baş ağrısı ve hipertroid şeklinde sıralanmaktadır.

Euthyrox İlacın Fiyatı

Euthyrox 50 mcg 50 tablet 2018 güncel fiyatlarına göre 6.41 TL’ye satılmaktadır. Oldukça uygun fiyattan piyasada olan ilacın etkisi de fazla olması nedeniyle kullanımı artmıştır. İlaç fiyatlarının değişken olabileceği göz önünde bulundurularak yakından takip edilmesi gerekmektedir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz