Et Yerine Tüketebileceğiniz Gıdalar !

  • SAĞLIKLI BESLENME
  • Et Yerine Tüketebileceğiniz Gıdalar ! için yorumlar kapalı
  • 969 kez görüntülendi

Et Yerine Tüketebileceğiniz Gıdalar !

Vejetaryen olmayanlar, tavuk, yumurta ,et vb… gibi sebze dışı gıdaları günlük olarak tükettiğinizde proteini alırız. Et ayrıca düzenli olarak egzersiz yapanlar için faydalı olan ve protein tozularına ihtiyaç duymadan bu doğal kaynaklarla kolayca değiştirebilen iyi miktarda protein içerir .

Vejetaryenler ise et yerine ne tüketmeliyiz sorusuna genellikle proteini protein takviyeleri ile alırlar fakat bazı yiyecekler doğal olarak protein içerir. Günlük protein gereksinimi, kişinin yaşı, içinde bulunduğu döneme göre değişir. 1-3 yaş arasında günlük protein ihtiyacı yaklaşık 15 – 18 gram iken, 10 yaşında bu miktar günlük 35 – 40 grama kadar çıkar. Erişkinlerde ise metabolik ihtiyaçlara göre değişmekle birlikte, günlük protein oranı 40 – 75 gram olarak önerilir.

Et yerine tüketebileceğiniz protein yüklü yiyecekler ise :

KABAK ÇEKİRDEĞİ

Kabak çekirdeği, bilinen bir protein kaynağıdır. Balkabağı tohumları atıştırmalık olarak alınabilir ve salatalar ve çorbalarda kullanılabilir, ancak iç çekirdeği çıkarmadan önce kavrulmuş olduğundan emin olun. Mevsiminde tohumları toplayıp saklamak için kavurabilirsiniz. Bu tohumların kaloriden zengin olduğunu ve porsiyonların küçük olması gerektiğini unutmayın.

BADEM
Badem ve fındık size uygun miktarda protein sağlayabilir. Ayrıca, protein, lif ve sağlıklı yağ sağladıkları için memnun kalmanıza yardımcı olurlar. Badem yağ bakımından nispeten yüksektir, bu nedenle genel kural, günlük toplam badem tüketimini ağırlık kazanmamak için bir avuç tüketmektir.

FISTIK EZMESİ
Fıstık ya da fıstık ezmesi, ne olursa olsun vücudunuza çok miktarda protein sağlar. Kahvaltınızda, 2 çorba kaşığı için yaklaşık 8g’lık ekstra protein elde etmek için lezzetli fıstık ezmesini deneyin. Ayrıca, salatalarınıza, körilerinize, soslara toz fıstık eklemeyi deneyin.

YOĞURT
Kalorisi düşüktür. Bir bardak yoğurt neredeyse iki kat protein içerir. Ekşi yoğurdu meyveler ekleyerek tüketin.

PEYNİR
Peynir ve diğer peynirler de iyi bir protein ve kalsiyum kaynağıdır, bu nedenle protein ihtiyacınızı karşılamakla kalmaz; iyi miktarda kalsiyum alırsınız.

CEVİZ
Bir fncan ceviz yaklaşık 4.5 gram protein yüklüdür ve yeterli miktarda potasyum ve magnezyum yüklüdür. Ne zaman aç hissettiğiniz veya salatalarınıza ve tükettiğiniz birçok yiyeceğe ekleyebilirsiniz.

SOYA FASULYESİ
Soya fasulyeside et tüketemeyenler için iyi bir alternatiftir.Protein ve amino asitlerin hepsine sahiptirler. Soya fasulyesi ,sütü ve tofu olarak tüketebilirsiniz. Et ve yumurta ile aynı porsiyon boyutundan daha fazladır. Onları buharlaştırın ve pirinç ya da soslara ekleyerek tüketin.


FASULYE
Fasulye beyaz fasulye, kırmızı fasulye, siyah fasulye, yeşil fasulye , nohut vb büyük protein kaynağı ve kalori bakımındanda çok düşüktür. Diyetinizdeki sodyumu kontrol eder ve 1 fincanda 12 gram protein içerir. Onlarla birlikte birçok tarif deneyebilirsiniz. Genellikle bunları geceleri ıslatabilir, haşlandıktan sonra lezzeti arttırmak için baharatlar eklenebilir ve istediğiniz şekilde tüketiniz.

CHİA TOHUMLARI
Chia tohumları omega-3 yağ asitleri, kalsiyum ve protein içerir. Besin maddelerini elde etmek için keten tohumlarının aksine öğütülmemeleri için diyetlerine protein eklemenin kolay bir yoludur.

KİNOA

Kinoa zengin protein içerir ve çok düşük kolesterol oranına sahiptir. Bir fincan kinoa size 8 gr protein verebilir. Ayrıca elyaf ve demir açısından zengindir. Yemeklere ekleyebilir ve farklı şekilde tüketebilirsiniz.

SÜT
Yağsız sütten 1 bardak içtiğinizde 8 gram protein elde edersiniz.Ayrıca sütü çok iyi tamamladıklarından meyve de ekleyebilirsiniz.

YULAF
Bir fincan yulaf 11 gram protein sağlar.Yulafı elma püresi ve sütle karıştırın. Yulaf ezmesini istediğiniz gibi tüketin.

KETEN TOHUMU
Keten tohumları, bir çorba kaşığı 2 gram proteiniçermektedir. Keten tohumlarını tam besin değerini kaybetmemek için bir kahve öğütücü kullanarak her gün taze olarak çekip tüketin.

HİNDİSTAN CEVİZİ
Hindistan cevizi sütü fincan başına 5 gram protein içerir.

KREM PEYNİR
Az yağlı formda ve kalsiyum açısından zengin olan harika bir seçenektir. ½ su bardağı krem peynir 13 gram protein içerir. Krem peyniri yemeklerde ,sebzelerle ve salatalarla kullanabilirsiniz.

Ayrıca Hamsi balığı, arı poleni, yeşil mercimek, bulgur, patlıcan,mantar, karnabahar ve ıspanak tüketebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.