Ertesi Gün Hapları Ne Kadar Etkili ?

Ertesi Gün Hapları Ne Kadar Etkili ?

İlişki sonrası, prezervatif yırtılması veya korunmasız ilişkiye girilmesi gibi bir durum oluştuğu zaman ilk 72 saat içerisinde alınması gereken haplara ertesi sabah hapları yada ertesi gün hapları ismi verilmektedir. Her ne kadar ilk 72 saat içerisinde muhakkak alınması gerektiği söylense de başarılı olması için muhakkak alınacak en erken süre içerisinde bu hapların alınması gerekebilir. Ne kadar erken alınırsa korunma açısından o kadar yüksek başarı oranı yakalanacaktır. Ertesi gün hapları için çeşitli uyarılar yer almaktadır. Bu konuda sıkıntı yaşamamak adına mümkün olduğu kadar bir doktora yada en azından eczacınıza danışarak bu hapları almanız tavsiye edilir. Genel olarak kulaktan dolma bilgilerle alındığı zaman yada çok sık kullanılması durumunda bazı sorunlar yaşanabilir. Özellikle prospektüsünün dikkatli bir şekilde okunması gerektiği de unutulmamalıdır.

Ertesi Gün Hapları Kullanımı

Bu hapların kullanım süresi ile ilgili kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Aynı zamanda adet döngüsünün herhangi bir anında kullanılabildiği gibi ilişkiye girilmesinin sonrasında mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde alınması gerektiği de unutulmamalıdır.

ertesi gün hapları

Ertesi Gün Hapı Yan etkileri

Yan etkilerine değinecek olursak; bazı bünyelerde mide bulantısı, memede aşırı hassasiyet yada kusma, alışık olmadığınız şekilde akıntı, baş ve karın ağrısı gibi yan etkilerinin görülme olasılığı da bulunmaktadır. Kullandığınız hapın cinsine ve kullandığınız süreye, yaşadığınız strese bağlı olarak bu hapların yan etkilerinin ortaya çıkması değişkenlik gösterebilir.

Ertesi gün hapları güvenilir mi

Genel olarak ertesi gün hapları ortalama yüzde seksen oranında gebelik riskini ortadan kaldıracaktır. Bu yazımızın başında da değindiğimiz gibi hapı aldığınız süreye bağlı olarak değişebilir. Ama kesinlikle unutulmaması gereken konu ise gebelik oluşma riskinin bulunduğudur. Ne olursa olsun gebelik oluşma riski vardır ve ona göre dikkatli olunması tavsiye edilir. Hapı kullandıktan sonra gebelikten şüphelenmeniz durumunda belli bir süre geçtikten sonra hamilelik testi yaparak kafanızda oluşan soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Bizim size vereceğimiz en büyük tavsiye ise bir doktora danışarak bu konuda doktorunuzla birlikte hareket etmenizdir.

Eczanelerde bulunan ertesi sabah hapları ella tablet ve norlevo dur

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz