Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir

Çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin en büyük sorunudur, kısırlık. Kadınları olduğu kadar erkekleride esir olan bu soruna gelişen teknoloji ile çare var. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin öncelikle iyi bir araştırmadan geçmesi gerekiyor. Erkekteki kısırlığın nedeni araştırılarak neden bağlı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Erkeklerin çocuk sahibi olmasını engelleyen problemlerin başında sperm sayısının düşüklüğü ve spermlerin yavaş hareket etmesi gelir. Yumurtayı dölleyebilmek için gerekli miktardan az ve düzgün şekillenmeyen spermler çocuk sahibi olmanızı engeller. Spermlerin dışarıya çıkmasını engelleyen kanal tıkanıkları kısırlık nedenidir.

Doktorunuz ile ayrıntılı bir görüşme yaparak bazı testler sonucunda çocuk sahibi olmanızı engelleyen neden bulunmalıdır. Bunun için yapılan testler ise şunlardır;

Sperm Testi (Sperm Tahlili, Spermiogram)
Her doktor mutlaka sizden sperm testi isteyecektir. Erkeğin orgazm olduğunda dışarıya çıkan sıvı(meni), spermi besleyerek korur. Meninin toplanıp incelenmesi sonrasında spermlerin miktarı ve kalitesi ölçülür. İlişki sırasında kondom kullanarak yada mastürbasyonla steril bir kap içine meniyi toplayarak doktorunuza vereceksiniz. Doktorunuz da bu menin incelenmesini sağlayacaktır.

İncelenen menide;
Hareket eden spermlerin yüzdesi (hareketlilik),
Erkeğin ne kadar çok meni verdiği (hacim),
Spermlerin şekilleri düzgün mü? (morfoloji)
Meninin her mililitresindeki sperm sayısı (konsantrasyon),
Üreme sisteminizde bir enfeksiyon olup olmadığı,
Meni örneğindeki toplam sperm sayısı (toplam sayı) ortaya çıkacaktır.

Sperm testinin farklı bir zaman da tekrarlanması istenebilir. Bunun nedeni, farklı zamanda farklı sonuçlara ulaşılabilmesidir. İkinci testin ardından kesin sonuç elde edilir. Sperm testinden önce 2-5 gün arası hiç bir şekilde ilşkiye girmemeniz veya mastürbasyon yapmamanız gerekir.

Hormon Testi
Hormonlar sperm üretimini, seks yapabilme yeteneğinizi ve isteğinizi konrtol ettiği için erkekte hormon testide istenir. Hormonların eksik veya fazla olmasıda problem yaratmaktadır. Erkekte bulunan FSH ve testosteron hormonlarnın doğru seviyede olup olmadığı bu test ile ortaya çıkar. Gerekli görüldüğü durumlarda LH, estradiol veya prolaktin gibi hormon testleride dotorunuz tarafından istenebilir.

Diğer Testler
Çoğu erkekte istenmeyen ama gerekli görüldüğü durumlarda yapılan başka testlerde bulunur. Sperm ve hormon testlerinin normal olmadığı durumlarda istenmektedir. Bunlar;

Vitalite testi( canlı sperm olup olmadığı)
Antisperm antikor testi (spermlerin normal hareketini zorlaştıran antikorlar bağlı olup olmadığı)
Peroksidaz boyaması veya meni kültürü( Meniyi etkileyen enfeksiyonun olup olmadığı)

İleri Testler
Yukarıda saymış olduğumuz testlerin yapılması sonucu problemin nedeni halen öğrenilemediyse;

Hipoozmotik şişme testi (spermin dış zarı sağlam mı hasarlı mı?)
Bilgisayarlı sperm tahlili (spermleriniz gerektiği gibi hareket ediyor mu?)
Sperm DNA tetkiki (spermlerinizde aşırı miktarda DNA hasarı veya kırılganlığı var mı? ) testleri yapılır.

Genetik Test
Erkekteki sperm sayısının çok az yada sıfır olması durumda Genetik Test yapılır. Bu test, sperm üretmenizi engelleyen bir anormallik olup olmadığını görmek için yapılmaktadır. Spermlerinizde kromozom var mı, kromozom arızası var mı ve sperm kanallarınız tıkalı mı? diye bilgi veren bir testtir.

Erkekte Kısırlık Tedavisi
Doktorun isteyeceği bu testler sonucunda erkeklerdeki sorunun ortadan kaldırılması sağlanır. ilaç tedavisi, mikrocerrahi, endoskopi uygulanabilir. Sorun kesin olarak ortadan kaldırılamasa bile kısmen düzelme sağlanır ve üreme tekniklerinden yüksek başarı elde edilebilir. Erkeğin laboratuarda hazırlanan spermleri aşılama yöntemi ile kadına verilir. Daha ileriki sorunlar için ise mikroenjeksiyon (tüp bebek) uygulaması son çaredir.

Bu yazı erkekte kısırlık belirtileri, erkekte kısırlık tedavisi, erkekte kısırlık nasıl anlaşılır, erkeklerde kısırlık belirtileri nelerdir, erkeklerde kısırlık nasıl anlaşılır, erkek kısırlık testi, erkek kısırlık tedavisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

kısırlık nasıl anlaşılır, erkekte kısırlık nasıl anlaşılır, erkeklerde kısırlık nasıl anlaşılır, erkeklerde hormon testi nasıl yapılır, kısırlık nasıl olur, erkek hormon testi, sperm sayısı sıfır ise, meni kültürü, erkek kısırlığı nasıl anlaşılır, sperm sayısının sıfır olması

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz