Erkekler Kemik Erimesi Taraması Yaptırmalıdır!

Erkekler Kemik Erimesi Taraması Yaptırmalıdır!

 Uzmanlar,  65 yaş ve üzerindeki tüm kadınların osteoporoz taraması yaptırmalarını önerirken erkeklerin bu taramayı yaptırıp yaptırmaması gerektiğiyle ilgili herhangi bir resmi kılavuz bulunmuyor. Amerikalı uzmanların yaptığı araştırma, bazı erkeklerin de bu taramadan geçmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Anadolu Sağlık Merkezi Ataşehir Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı , konuyla ilgili bilgi verdi.

Yapılan çalışmalar; 50 yaş üzerindeki her 3 kadından 1`inin ve her 5 erkekten 1`inin, hayatının bir döneminde kırık yaşayacağını gösterirken, uzmanlar en iyi tedavinin korunma olduğunun altını çiziyor. Uzmanlar, 65 yaşın üstündeki tüm kadınların osteoporoz (kemik erimesi) taramasında geçmesi gerektiğini belirtiyor.

Ayrıca, 65 yaşının altında olmasına rağmen ilave osteoporoz (kemik erimesi) risk faktörlerine sahip (kortikosteroid kullanımı veya ailesel osteoporoz hikâyesi) veya yakın zamanda kemik kırığı yaşamış olan postmenopozal kadınların da tarama yaptırması gerekiyor.

Öte yandan erkeklerde osteoporoz (kemik erimesi) taramasının ne zaman yapılacağını bildiren herhangi resmi bir bilgi bulunmuyor. Uzmanlar, bazı yaşlı erkeklerde rutin osteoporoz (kemik erimesi) taraması yapılmasını öneriyor.

Journal of the American Medical Association (Amerikan Tıp Topluluğu Dergisi’nde) yayınlanan yeni bir çalışmaya göre osteoporozun (kemik erimesi) rutin test ve tedavisi belirli yaşlı erkekler için gerekiyor.

Konuyla ilgili araştırma yapan uzmanlar, en yüksek osteoporoz (kemik erimesi) riskine sahip erkek grubu olan 65 yaşının üzerindeki erkeklerde kalça kırığı riskini tahmin etmek için bir bilgisayar programı kullandılar. Araştırmada, bu erkeklerde osteoporoz (kemik erimesi) kırığıyla birliktelik gösteren düşük verimlilik gibi dolaylı ve doğrudan tıbbi maliyetleri de hesapladılar.

Araştırma sonucunda uzmanlar, erken dönemde kırık olması halinde 65 yaş üzerindeki erkeklerde rutin kemik mineral yoğunluğu testinin yapılmasının ve kırık hikayesi göz önüne alınmaksızın 80 yaşının üzerindeki erkeklerin rutin teste alınmasının gerekli olduğunu belirlediler.

ABD’de, günümüzde yaşlı erkekler için rutin osteporoz (kemik erimesi) taraması önerilmiyor.

Ancak osteoporoz (kemik erimesi) risk faktörlerini taşıyorsanız (uzun süreli steroid tedavisi; böbrekler, akciğerler, mide veya bağırsakları etkileyen ve hormon seviyelerini değiştiren kronik hastalık; düşük testosteron düzeyi; sigara; aşırı alkol alımı, yetersiz kalsiyum tüketimi veya yetersiz fiziksel egzersiz) kemik mineral yoğunluğu testi için aday olup olmadığınız ve osteoporozun (kemik erimesi) önlenmesi veya tedavisi için ilaç alıp almamanız gerektiğini doktorunuzla konuşmanız öneriliyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz