Ensemde Şişlik Var, Ense Kökünde, Ensede Şişlik Nedenleri, Tedavisi

Ensemde Şişlik Var, Ense Kökünde, Ensede Şişlik Nedenleri, Tedavisi

Ensede şişlik lenf bezi şişmesinden kıl kökü iltihabına kanserden yağ bezesine  kadar çeşitli nedenlerden meydana gelebilir. Yetişkinlerde, çocuklarda ve hatta bebeklerde dahi görülebilir. Bu şişlik ense kökünde, ensenin altında, üstünde, sağında veya solunda ortaya çıkabilir. Ensenizde şişlik hissediyorsanız bir Genel Cerrahi doktoruna başvurmalısınız. Doktorunuz durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Ensede şişlik neden olur, nasıl geçer ? isimli bu makalemizde doktorlara sorulan soruları ve cevaplara yer verdik.

Ensede şişliğin nedenleri

  1. Yağ bezesi
  2. Kızamık
  3. Kulakçık
  4. Troid hastalıkları
  5. Yutak bölgesindeki hastalığın lenf bezlerine sıçraması
  6. İyi veya kötü huylu tümör
  7. Kıl kökü iltihabı

Ensede şişlik nedenleri ve tedavisi (Doktorlara sorulan sorular ve cevapları)

Sual: 20 gündür ensemde bir şişlik var şişliği tuttuğumda içerdede şişlik olduğunu farkettim, içi iltahap dolmuş bunun sebebi ne olabilir ?

CEVAP

Cildiye Doktoru Banu Serbes Kural’ın cevabı: (Genellikle saçlı deride mikrobik bir olay olduğunda ensedeki lenf bezleri şişer. Bazen kıl dönmesinden de olabilir, çok korkulacak bir şey değildir. Ancak doktora muayene olup muhtemelen antibiyotik kullanmanız gerekebilir. )

Sual: Başımın arka kısmında enseyle birleştiği yerde bir şişlik farkettim , yumuşak yayvan bir şişlik herhangi bi ağrı sancı mevcut değil, haftaya doktora görünmeyi düşünüyorum, bu durum neden kaynaklanabilir?

CEVAP

Genel Cerrahi Doktoru Bülent Tuğrul’un cevabı: (Kitleler genellikle iyi huylu ama bazen de ciddi olabilir. Bir doktora muayene olmanız en aklıllca olanı.)

Sual: Ensemin sol tarafında bir şişlik olduğunu farkettim. Fakat hiç bir şekilde ağrı sızı yok. Rahatsız etmiyor ama korkuyorum. Sizce neden kaynaklanabilir.?Hangi doktora başvurmam doğru olur?

CEVAP

Beyin ve Sinir Cerrahisi Aybars Akkor’un cevabı: (Muhtemelen yağ bezesidir, endişe etmeyin. Genel cerrahi bölümüne başvurun.)

Sual: Ensemde şişlik var, yağ kıtlesı olsa süreklı olmaz mı, benim ensemdeki şişlik baş ağrısı olduğunda beliriyor yada şişlik oldugu için başım agrıyor, bu şişlik neden oldu?

CEVAP

Beyin ve Sinir Cerrahisi Serdar Baki Albayrak’ın cevabı: (Fizik muayene gerekli öncelikle. Sonrasında ultrason ya da mr’a da ihtiyaç olabilir.)

Sual: 4 gün önce ensemin üst tarafında sacımın başladıgı yer sağ taraftaki boşlukta fındık kadar bir şişlik oluştu ve boynumu oynattıgımda acı hissettim. Dün de aynı yerin biraz üzerinde aynı sekilde cıktı. Bunun nedeni nedir acaba ?

CEVAP

Beyin ve Sinir Cerrahisi Dr. Nezih Oktar’ın cevabı: (Bu bölgede cilt altında lenf yollarının bezleri vardır ve bunlar zaman zaman değişik nedenlerle şişebilir. Bu şişlikler belirli bir süre sonunda inmemişlerse bir hekime başvurmanız ve inceletmeniz önerilir.)

Sual: Ense kısmımda saçımın içinde şişlik var, iltihaplanma olmuş gibi dokununca ağrıyor, bu durum neden olur?

CEVAP

Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) Dr. Erdal Eroğlu’nun cevabı: (Muhtemelen lipomdur (yağ bezesi). Sizi rahatsız ediyorsa plastik cerrahi ya da genel cerrahiye giderek aldırabilirsiniz.)

Sual: 1 yaşındaki oğlumun sağ ense tarafında nohuttan biraz büyük bir şişlik var bastırınca hareket ediyor şu an herhangi bir rahatsızlığı yok acaba bu önemli olabilirmi endişeliyim ne yapmamı önerirsiniz?

CEVAP

Çocuk Doktoru Mehmet Türay’ın cevabı: (Boynumuz, çene altlarımız, koltukaltı ve kasıklarımızda ve vücudumuzun bir çok noktalarında küçük lenf bezleri var. Bunlar bazı hastalıkların seyrinde şişerler. Bebeğinizde de,  muhtemelen geçirilmiş bir solunum yolu enfeksiyonu yada saçlı derideki bir lezyondan kaynaklanan lenf bezi söz konusu. Hekiminiz muayene ve belki bazı tetkikler yardımıyla olayı çözecektir.)

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz