Enginar Çayının Faydaları Nelerdir? Hazırlanışı

 • ALTERNATİFTIP
 • Enginar Çayının Faydaları Nelerdir? Hazırlanışı için yorumlar kapalı
 • 653 kez görüntülendi

Enginar Çayının Faydaları Nelerdir? Hazırlanışı

Sağlık alanında bitkisel ürünlerden oldukça sık yararlanılmaktadır. Bunun olması boşuna değildir. Yani geçmişte de bitkilerin ilaç olarak kullanıldığı düşünülürse günümüzde tedavilere ek olarak neden uygulandığı daha iyi anlaşılabilir.  Geçmişte doğrudan tedaviye yönelik kullanılan bitkiler artık sağlık teknolojisinin gelişmesi ile destek tedavi olarak kullanılmaktadır.  Söz konusu enginardan elde edilen enginar çayı da birçok açıdan faydalı bir içecektir. Bitkilerin suda bekletilmesi besin değerinin kaybolmasına neden olmaz. Aksine su ile birlikte daha iyi sonuçlar almaya yarar.

Enginarın Tarihi

Enginar, milattan sonra ilk yüzyıldan itibaren vücuttaki kötü kokuların yok olması için kullanılan bir bitkidir. Ayrıca yine bu dönemlerin devamında Eski Mısır, Yunan ve Roma zamanlarında da yemek ve hatalık tedavilerinde kullanıldığı bilinmektedir. Bu bitki Avrupa kıtasına gelene kadar 15. Yüzyıl görülmüştür.  Karaciğer hastalıkları, sarılık, dispepsi gibi hastalıklarda kullanıldığı bilinmektedir. Geleneksel olarak değişik sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Enginar Çayında Hangi Mineraller Var

Enginar çayında bulunan mineraller oldukça zengindir. A, B1 ve C vitaminleri yanında folik asit, demir, potasyum, fosfor, kalsiyum, çinko ve diyet lifi bulunmaktadır. Ayrıca magnezyum yönünden de epey güçlüdür.

Enginar Çayı Hazırlanışı

Enginar çayı hazırlanışı üründen tam etki almak bakımından önemli bir konudur. Öncelikle büyük bir enginar alınır ve iyice ayıklanır. Sap kısmı kesilir, daha sonra bölgedeki acılığın gitmesi için kaynayan suya atılması ve haşlanması gerekir. 1 saat kaynattıktan sonra suyun rengi açık kahverengi olur. Bu şekilde ocak kısılarak bir sürte daha beklenir ve ateş üzerinden alım olur. Bu şekilde bekletilen ve ılıtılan su çay olarak içilebilir. Eğer tadının hala acı olduğunu düşünüyorsanız bu halde balla tatlandırabilir, sevdiğiniz bir tatlı ile kullanabilirsiniz.  Soğuk veya sıcak şekilde içimi mümkündür. Ancak çok sıcak olmaması içim kolaylığı bakımından avantaj sağlar. Bunun dışında enginar doğrudan meyveden değil de kurutulan enginar yapraklarından da hazırlanabilir. 6 gram kadar kurutulan enginar yaprakları 3’er eşit parçaya bölünür. Bu şekilde kaynar suda bekletildikten sonra ılımasıyla içim olabilir.

Enginar Çayının Faydaları

Enginar çayının faydaları içeriği nedeniyle epey fazladır. Uzmanlar hemen her gün bu çaydan içilmesi gerektiğini belirtmektedir. Ancak miktar konusunda sınırlı şekilde işlem olmalıdır. Özellikle sürekli ilaç kullanıyorsanız ve düzenli enginar çayı içmeyi düşünüyorsanız bu halde doktorunuza danışmanız gerekir.

 • Düşük kalori enginar çayının en önemli avantajlarındandır. Yağ ve kalorisinin az olması artı sağlar. Özellikle diyet yapanlar için bu ayrıca önemli bir avantajdır. Diyet mutfaklarından hoşlanıyorsanız bu durumda enginar çayını mutlaka içmeniz önerilir. İştahınızı da bu şekilde kontrol etmek mümkündür.
 • Lif içeriği açısından enginar çayı epey zengindir. Liflerin vücudun geneli bakımından önemi büyüktür. Çok önemli bir diyet bileşeni olan enginar çayı, lif yönünden yoğun bir içeriğe sahiptir. Sindirim artırıcı işlev alınan faydanın fazla olmasını sağlar. Daha sağlıklı bir bağırsak sistemi için mutlaka enginar çayından içmeniz gerekir.
 • Vitamin içeriği bakımından enginar çayı çok zengindir. Sağlık açısından faydalı vitaminler enzimatik reaksiyonlarda iyi bir kaynak anlamına gelir. Ayrıca hamilelikten önce alınması, folik asit dengesi yönünden de avantaj sağlar. Yani folik asit ölçümü yaptıran hamileler mutlaka enginar çayı içmelidir. DNA sentezi, moral tüp kusurları bakımından enginar çayının faydalı olduğu kanıtlanmıştır.
 • Kolesterol miktarı açısından denge getiren enginar çayı, kalp sağlığınızın da iyi olmasını sağlar. İçerisinde bulunan sinarin sayesinde faydalı laktonlar barındırır. Ayrıca kolesterol seviyelerinin azalması ile safra salgısını artırmaktadır.
 • Serbest radikal oluşumunu engelleyen enginar çayı antioksidanlar yönünden güçlüdür. Bu da kanser gibi önemli sağlık sorunlarının oluşmasını engellemede faydalı olması anlamına gelir. Sadece çayından içerek değil aynı zamanda çiçek tomurcuğu ile de tüketilebilir. Yani enginar çayı sizin önemli hastalıklara karşı korunmanızda güçlü bir etkendir.
 • Enfeksiyonları engelleyen enginar çayı C vitamini açısından güçlü olduğundan iltihaplanma ve bunun yayılması hallerini önler. Düzenli kullanımının olması bu noktada önemlidir.
 • Enginar çayı içinde K vitamini olması kemik sağlığı açısından epey fayda sağlar. K vitamini, özellikle beyin hasarı gibi durumlarda da iyileştirici bir özellik gösterir. Her gün enginar çayı içerek sinirsel rahatsızlıklarda çözüm bulabilirsiniz.
 • Alzheimer hastalığına yakalanmamak, hastalığın ilk aşamalarında ilerlemeyi durdurmak için enginar çayının düzenli içilmesi gerekir. Ayrıca alzheimer ilaçlarının yan etkileri de olmadan tedaviye destek sağlanmış olur. Alzheimer ilaçlarının içerisinde yer alan enginar özü bu amaçla kullanılmaktadır.
 • Metabolizma güçlendiren enginar çayında tiamin, pantotenik asit ve niasin vardır. Metabolik faaliyetleri tetiklediğinden vücudun sağlıklı şekilde varlığını sürdürmesini sağlar.
 • Kan basıncını dengelemesi enginar çayının önemli faydalarından biridir. Potasyum içeriği sayesinde kalp sağlığına belirgin şekilde katkı sağlar. Önerilen dozlarda enginar çayını içmek büyük fayda sağlar.
 • Yaşlanma belirtilerinin gecikmesi için enginar suyu içilmelidir. Daha iyi cilt ve saçlar için kullanılan enginar çayı, antioksidan etki ve de peptid kaynağı olması açısından önem teşkil eder. Cildin dokusunu geliştiren bu içerikler sizin yaşlanma belirtilerine karşı direnmenizi sağlar. Leke, kırışıklık ve serbest radikallerin neden olduğu durumlar enginar çayı ile çözülür.
 • Cilt sorunları açısından enginar çayı son derece faydalı bir içecektir. Nem kaybı ve hassasiyet gibi nedenlerle meydana gelen sorunlarda enginar çayı ideal çözümler getirir. Düzenli olarak içmekle beraber cilt kalitesinde de artış görülebilir. Antiaging etkisinin olması kan dolaşımını artırması, karaciğer toksinlerini azaltması ve güzel bir cilt yapısı oluşması için bu çaydan içmeniz gerekir. Düzenli içim ve de ek bakımlarla kısa sürede cildinizde fark hissedilecektir.
 • Güçlü saçlar için enginar çayı birçok uzman tarafından tavsiye edilmektedir. Bunda içeriğinin zengin olması ve etkisinin saç köklerine kadar olması etkilidir. Eğer sizin de saçlarınız kuruysa, işlem görmekten kaynaklanan hasarlar varsa, enginar yapraklarını kaynatıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Ancak içerek de deriye faydası olabilmektedir. Masajla uygulamak istiyorsanız bu halde öncelikle enginar çayını hazırlamanız ve daha sonra bunu saç diplerine uygulamanız gerekir.  Tüm gece bunu beklettikten sonra sabah saatlerinde bir kere saçınızı şampuanlayarak temizlemeniz gerekir.

Enginar Çayının Yan Etkileri Neler?

Enginar çayının yan etkileri özellikle bazı maddelere alerjisi olanlar için gündeme gelebilir.  Alerji ihtimaliniz çoksa, genel olarak bahar aylarında veya ufak şeylerde bile alerji oluyorsanız bu çayı içmeden önce deneme yapmanız gerekir. Böbrek hastalığınız varsa, karahindiba alerjisi, safra taşı varsa gebelik veya emzirme dönemindeyseniz bu çayı içmemeniz önerilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.