Enerji Veren Yiyecekler Besinler ve Gıdalar Enerji Veren Besinler Hangileridir

Enerji Veren Yiyecekler Besinler ve Gıdalar  Enerji Veren Besinler Hangileridir

Bitkinlik ve yorgunluk hissi özellikle sıcak yaz aylarında bizleri daha fazla etkilemekte. Bir de buna ramazan ayında tutulan oruç eklenince iyice güçten ve takatten düşmemek için enerji veren yiyecekler ile beslenmek adeta şart oldu. Enerjisizliğin ve bitkinliğin nedenleri çok çeşitli olup tiroid rahatsızlıkları, kullanılan ilaçlar, vücutta toksin birikmesi, depresyon, bir takım sistemik hastalıklar buna örnek olarak verilebilir. Bu gibi sağlık sorunları bir tarafa bırakılırsa enerji veren yiyecekler ile beslenmek çoğu kişinin ortak sorunu olan kronik yorgunluk ve bitkinlik hissini ortadan kaldırmaya yetecektir.

Elbette yiyeceğin çeşidine göre enerji veren besinler kısa süreli veya uzun süreli enerji sağlama kapasitesine sahiptirler. Şimdi hangi yiyecekler kısa süreli enerji sağlar önce bunu ele alalım daha sonra da uzun süreli enerji veren besinler hangileridir bunu ele alalım.

Kısa süreliğine enerji veren yiyecekler

Kurabiyeler, fırın yemekleri, çikolata ve şekerler, soda ve meyve suları..

Basitçe şekerle doldurulmuş bu gıdalar enerjinizi kısa süreliğine yükseltse de, insülin seviyenizi yükselteceği için enerjiniz kısa süre sonra biter.

Kafein

Her ne kadar bazıları için kısa sürede sonuç veren bir gıda olsa da yan etkileri de olabilir. Eğer kafein bağımlısı olduysanız, bu alışkanlığınızdan yavaş yavaş kurtulun. Böylece doğal enerjiye kavuşabilirsiniz.

Uyuşukluğa ve Halsizliğe Sebep Olan Yiyecekler

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar beyninizdeki serotonin düzeyini değiştirerek sakinlik ve rahatlama hissi verirler. Bu uyku öncesi çok iyi gelse de gün ortasında o kadar da istenmez.

Öğle yemeğinde saf protein almak uyku isteğinizi alt etmede faydalı bir yol olabilir. Çünkü Proteinler sindirim esnasında amino asitlere yakılırlar. Bu esnada bir amino asit olan tirozin fiziksel veya zihinsel stres esnasında üretilen kimyasallara benzeyen enerji ve dikkat seviyesini yükselten kimyasallar üretir. Karbonhidratlar bu etkiyi azaltacağından maksimum etki için sadece protein alın.

Neleri yemeli?

Öğle yemeğinde saf protein almak uyku isteğinizi alt etmede faydalı bir yol olabilir. Çünkü Proteinler sindirim esnasında amino asitlere yakılırlar. Bu esnada bir amino asit olan tirozin fiziksel veya zihinsel stres esnasında üretilen kimyasallara benzeyen enerji ve dikkat seviyesini yükselten kimyasallar üretir. Karbonhidratlar bu etkiyi azaltacağından maksimum etki için sadece protein alın.

Izgarada balık ve biraz sebze, kereviz çubuklarına sarılmış dilimlenmiş tavuk göğsü, çok kaynatılmış bir yumurta ve tonbalığı salatası, asıl öğün geçtikten sonra da gün boyunca karbonhidratlar alabilirsiniz.

Enerji için ne yapmalısınız?

* Yeterince demir alın

Birçok kadın sürekli enerji ihtiyacı hisseder çünkü diyetlerinde demir eksiktir. Hala üretken döneminizdeyseniz ve düzenli regl oluyorsanız, her ay demir kaybedersiniz. Bunu diyetinizle veya diğer ek ürünlerle tamamlamazsanız demir eksikliğinden kaynaklanan anemi veya kronik yorgunluk gibi rahatsızlıklarınız olur. Şu anda eğer demir eksikliğini giderici bir gıda almıyorsanız, almalısınız.

* Bitkilerden enerji alın
Bilimsel olarak ispatlanmamış olsa da enerji verici etkileri göklere çıkarılmış olan en önemli bitkiler jinseng ve ginko bilobadır. Belki de bunlardan yapılmış bir çay işe yarayabilir.

* Doğal olanı tercih edin

Doğal, minimum işlenmiş tüm gıdalar sadece sağlıklı yaşam için değil aynı zamanda enerji düzeyinizi maksimuma çıkarmak için de önemlidir. Gıda pir amitindeki her düzeydeki ihtiyacınızı karşılayan dengeli bir beslenme düzeniniz olmasına dikkat edin.

* Egzersiz

Enerjinizi öğle sonunda zirvede tutmak ve metabolizmanızı çalıştırmak için öğle tatilinde egzersiz yapmak genelde işe yarar. Programınızı öğle tatilinde egzersiz yapmaya uygun hale getirirseniz işinize yarayabilir.

* Şekerleme yapın

Öğlen uykusu isteği doğal bioritim alışkanlıkların sonucu olabilir ve genellikle einizdeyse bunu yapmanız en doğrusudur. Bir iki saat onunla savaşmak yerine 15-20 dakikalık uyku ve sonrasında yenilenmiş olarak devam etmek daha doğrudur. Öğle uykuları her geçen gün daha popüler olmakta, hatta bazı işyerlerinde uyumak için odalar hazırlanmakta ve çalışanların kısa bir uykudan sonra daha etkili ve verimli çalışacakları kabul edilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz