Endoskopi Nedir Nasıl Yapılır Yan Etkileri Nelerdir

Endoskopi Nedir Nasıl Yapılır Yan Etkileri Nelerdir

Endoskopi nedir?: Bazı organların ve vücut boşluklarının, özel aletlerle bakılarak incelenmesi işlemine endoskopi denir.

Yemek borusu incelenecekse özofagoskopi, mide incelenecekse gastroskopi, onikiparmak barsağı incelenekse duodeneskopi, son barsak incelenecekse rektoskopi, mesane incelenecekse sistoskopi, akciğerin bronşları incelenecekse bronkoskopi, karın boşluğu incelenecekse laparoskopi, rahim incelenecekse histeroskopi adı verilir. Endoskopi için kullanılan aletlere genel olarak endoskop ismi verilmektedir.

Endoskopi Nasıl Yapılır: Hastalar genellikle endoskopiden önce bilinçli kalacak şekilde sakinleştirilirler. Uygulamaya girmeden önce hastanın bir süre bir şey yememiş olması gerekir. Bazı durumlarsa bağırsakları temizleyebilmek için hastaya ishal edici ilaçlar da verilir. Doktor aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların alımını da endoskopiden birkaç gün öncesinden itibaren yasaklayabilir. Kimi hastalara enfeksiyonlardan kurtulmak için antibiyotik verilir. Endoskopi uygulaması ağrısız olur. Kimi insanlarda rahatsızlık ve küçük bir ağrı da görülebilir.

Hasta uygulama için hazır olduğunda doktor nazik ve yavaş bir şekilde endoskobu vücudun içine yerleştirir. Endoskobun vücuda girişi bakılacak bölgeye göre değişir. Normalde endoskobun vücuda girişi boğaz, anüs ve üretradan olur. Bazı durumlarda doktor vücuda endoskobu deriden bir kesikle de yerleştirebilir. Tüm uygulama oldukça dikkatli bir şekilde gerçekleştirilir, her hangi bir hata iç boşluklarına veya organlara zarar verebilir. Yapılan inceleme sırasında anormalliklerle karşılaşılırsa parça alımı da yapılabilir.

Endoskopi sonrasında genellikle hastanede kalmaya gerek yoktur. Endoskopinin süresi 20 dakika ile 60 dakika arasında değişir. Yaklaşık olarak 1 saatlik bir dinlenme yeterli olacaktır. Endoskopi sağlık problemlerinde tanıya yönelik oldukça güçlü bir araçtır. Doktorlara hastalık teşhislerinde çok yardımcı olur. Biraz rahatsız edici olmasına rağmen oldukça yararlı olan endoskopiden korkmayın ve gerekli işlemleri yaptırın.

Endoskopinin Yan Etkileri: Göğüste ağrı olması, Ateş, Koyu renkte dışkı, Mide bulantısı / kusmak, Yiyecekleri yutmada zorluk, Karında geçmeyen ağrı.

Eğer bu tip belirtiler endoskopiden sonra bir gün boyunca sürdüyse, mutlaka doktorunuzla iletişim kurun ve muayene olun. Böylece komplikasyonların daha fazla büyümesini de önlemiş olursunuz.

Bu yazı endoskopi nedir ne kadar sürer, endoskopi nasıl yapılır nasıl çekilir, endoskopinin yan etkileri riskleri, endoskopinin yapılışı tehlikeleri nelerdir, endoskopi yaptıranlar kim yapar, endoskopiyi hangi bölüm yapar bakar konusunda yazılmıştır.

endoskopinin yan etkileri, endoskopinin zararları, endoskopi yan etkileri, endoskopinin zararları nelerdir, endoskopinin riskleri, endoskopi nasıl çekilir, endoskopi zararları, endoskopi nasl yaplr, endoskopi sonrası yan etkiler, endoskopi süresi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz