Endometriozisin 5 Şaşırtıcı Belirtisi

  • Genel Sağlık
  • Endometriozisin 5 Şaşırtıcı Belirtisi için yorumlar kapalı
  • 2.260 kez görüntülendi

Endometriozisin 5 Şaşırtıcı Belirtisi

Pek çok kadın için aylık adetlerine çok çeşitli zorluklar eşlik eder. Bu, basit adet öncesi ruh hali değişimlerini daha şiddetli kramp sorunlarına, karın ağrısına ve hatta baş dönmesine kadar içerebilir. Endometriozis ile uğraşan kadınlar için, aylık döngüleri daha da çok hız trenine binmek gibidir. Endometriozis, rahim veya rahim kaplaması görevi gören hücre tabakası olan endometriyumun vücudun diğer bölgelerinde rahim dışında bulunmasıdır.

Bu alanlar mide boşluğunu, yumurtalıkları ve hatta mesaneyi içerebilir. Endometriyal astar, aylık döngü sırasında bozulur ve vücutta hapsolarak aşınma ve ağrılara neden olabilir.

Aşağıda, bu durumun neden olabileceği 5 semptom yer almaktadır:

1. Apandisit Ağrısı

Hepimiz apandisitin semptomlarını biliyoruz: alt karın bölgesinde dayanılmaz ağrı ve şişkinlik, ancak bazı kadınlar için bu ağrıya endometrioz da neden olabilir.

Ek alanı, sıkışmış endometriyal hücreler için önemli bir alandır. Bu soruna adet apandisit denir ve normal apandisitten farklıdır çünkü vücuttaki beyaz kan hücrelerinin seviyesi artmaz ve ayrıca hastalar yüksek ateşten muzdarip değildir.

2. Kısırlık Sorunları

Her ay bir kadının gebe kalma olasılığı yaklaşık yüzde 20’dir, ancak endometrioziste bu yüzde 10’a düşer. Temel olarak dişi üreme sisteminde yumurtalar yumurtalıklarda buradan oluşturulur ve buradan fallop tüplerine gönderilir ve spermlerle döllenmenin gerçekleştiği yer burasıdır.

Şimdi, kadınlar endometriozdan muzdaripse, fallop tüplerinde sıyrıklar meydana gelebilir ve bu doğal olarak döllenmeyi zorlaştırır ve gebe kalmada sorunlara yol açar. Bu sıyrıklar olmasa bile, bu durumla uğraşan kadınlarda gebe kalma şansı azalır.

İleri sürülen teori, progesteron olan kadın cinsiyet hormonu için düşmanlık yaratmasıdır. Bu hormon yumurtlama döngüsünden sonra oluşur ve rahim duvarını hazırlar. Bu üretilmediğinde, embriyo düzgün bir şekilde implante edilmez.

3. Nefes Almada Üst Vücut Ağrısı veya Ağrı

Bir kadın, aylık döngüleri sırasında vücudunun üst kısmını hareket ettirirken ağrı hissederse, bu durumdan muzdarip olabilir. Endometriozis ile ilgili şaşırtıcı olan şey, dokunun karın da dahil olmak üzere rahim çevresindeki alanla sınırlı olmaması, ancak diyafram ve hatta uzuvlar da dahil olmak üzere üst gövdeye kolayca gidebilmesidir.

Bu nedenle, bir kadın diyaframdaki endometriyal dokudan bir sıyrık alırsa, normal nefes alma ve nefes verme sırasında aşırı ağrıyla karşılaşabilir. Benzer şekilde kollarda oluşan sıyrıklar üst bedeni hareket ettirirken ağrıya neden olur.

4. Gastrointestinal Sorunlar

Karın ağrısı, ishal vb. Semptomları İrritabl Bağırsak Sendromu ile ilişkilendirmek yaygındır. Kadınlar, bu semptomlar aylık döngüleri sırasında çakışırsa veya şiddetlenirse, uyanık olmalıdır, çünkü bu semptomlar bağırsak veya midedeki rahim dokusundan kaynaklanıyor olabilir.

Cüzzam muayenesi dışında semptomların endometriozdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kesin olarak bilmenin bir yolu yoktur. Testte, bağırsak dokusunun bir kısmı çıkarılır ve herhangi bir endometriyal astar izi olup olmadığını bulmak için incelenir.

Çoğu kadına, semptomların benzerliğinden dolayı endometriozdan muzdarip olabileceği durumlarda İrritabl Bağırsak Sendromu teşhisi konabilir.

5. Sık İdrara Çıkma

İdrar yolu enfeksiyonundan (İYE) etkilenen kadınlar sık ​​idrara çıkmak zorundadır, ancak bu sık idrara çıkma dürtüsü endometriozdan da kaynaklanabilir. Bu sorun adet döneminde ağırlaşırsa endometriozis de olabilir.

İnterstisyel sistit de benzer semptomları olan bir durumdur, ancak hastalığın kesin nedeni bilinmemektedir. Endometriozisin de bu sorunun nedeni olduğu düşünülmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.