Endometriozis Nedir ve Endometriozis Tedavisi

  • Genel Sağlık
  • Endometriozis Nedir ve Endometriozis Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 759 kez görüntülendi

Endometriozis Nedir ve Endometriozis Tedavisi

Endometriozis Nedir ve Endometriozis Tedavisi
Rahimin iç yüzünü örten endometrium hücrelerine benzeyen hücrelerin dışındaki dokularda yerleşmesi, endometriozis olarak adlandırılır. Bu durum genellikle 25-40 yaşları arasındaki kadınlarda görülür.

Bir görüşe göre, adet döneminde endometrium yüzeyi dışarıya atılırken, kimi hücreler Fallop tüplerinden geçerek pelvis boşluğuna ulaşmaktadır. Uterus içerisindeki hücreler gibi, endometrial hücre topukları da adet dönemindeki hormonal değişimlere yanıt olarak kanarlar. Genellikle pelvis içerisinde kalırlar, yapışkan bir yapıya bürünerek yayılırlar. Böylelikle, organları birbirine yada peritona yapıştırabilirler. Bu doku bölgelerine “adezyon” (yapışıklık) adı verilir. Kan ile dolu kistler (şişlikler) oluşturmaları da mümkündür.

Endometriozis Semptomlar Ve Tanı
Endometriozis adet döneminde şiddetli ağrıya neden olabilir. Ovülasyon, barsak hareketleri ve cinsel birleşme sırasında da ağrıya yol açması mümkündür. Tersine, hiçbir semptoma yol açmayabilir de.

Endometriozisten şüphelendiğiniz anca doktorunuza gitmeniz çok önemlidir. Endometriozis zaman geçtikçe oldukça kötüleşen bir hastalıktır. Bu hastalığın olası sonuçlarından biri infertilitedir (kısırlık). Yumurtaların overden Follop tüplerine geçtikleri yol tıkandığında kısırlık görülebilir. Endometriozisli kadınların %30-40 kadınlarda kısırlık geliştirebilir.Kimi zaman ancak karı-koca çocuk sahibi olamadıklarında endometriozis tanısı konur.

Endometriozis tanısı, laparpskopi adı verilen bir yöntemle konur. Bu işlem sırasında bir ucunda küçük bir kamera içeren bir tüp, göbeğin hemen altından pelvis bölgesine sokulur. Eğer tanı kesinleşirse, ialç terapisi yada cerrahi uygulanabilir.

Endometriozis Tedavisi
Bazı hormonların üretimini durduran ilaçlar kullanarak endometrial hücre kümeciklerinin yok edilmesi mümkündür. Bir başka olasılıkta, cerrahi olarak çıkarılmalarıdır (sıklıkla laparoskopik cerrahi kullanılır). Hücreler geniş bir alana yayıldıklarında, bazı üreme organlarının çıkarılması gerekebilir. Bu zor karar bazı faktörlere bağlıdır (ör. Yaş, hastanın çocuk sahibi olmayı planlayıp planlamadığı gibi).

Eğer hastalık hafif seyrediyorsa, yaşam stilindeki değişiklikler semptomları iyileştirebilir ve basit tedavilerle durumun kötüleşmesi önlenebilir.Doğum kontrol hapları ve gebelik endometriozise karşı koruma sağlayabilse de, henüz bu hastalığı önlemekte kullanılabilecek bir yöntem bulunmamaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.