En Sık Görülen 10 Kanser Hastalıkları

En Sık Görülen 10 Kanser Hastalıkları

En Sık Görülen 10 Kanser Hastalıkları

Dünyada kanser hastalığının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Araştırmalara göre ileriki zamanlarda bu sayının daha da artacağı açıklanmaktadır. Sizlere dünyada ve Türkiye’de en çok görülen 10 kanser türünü inceledik. İşte o kanser hastalıkları

Akciğer Kanseri

Ülkemizde de en çok görülen kanser türü olan Akciğer, alkol ve sigara kullanımının fazla olmasından dolayı bu kanser türünün sayısı artmıştır.

Prostat Kanseri

Bu tip kanser daha çok erkeklerde görülmektedir. 50 yaş ve üzeri kişilerde daha çok görülen bu kanser için doktora gidip yılda bir kez PSA denilen prostat spesifik antijene bakılması gerekmektedir. Prostat kanseri son yıllarda ülkemizdeki yakalanma olasılığı en yüksek kanser tiplerinden biridir.

Meme Kanseri

Meme kanseri son yıllarda duyulsa da çok görülen bir kanser tipidir. Genellikle orta yaş ve ileri yaşlardaki kadınlarda görülmektedir. Bu kanserde alkol ve sigara önemli bir rol oynamaktadır.

Deri Kanserleri

Çeşitli nedenlere bağlı olarak rastlanan bu kanserde, hasta vücudundaki olumsuz faktörleri genellikle görmektedir. Fakat bazı durumlarda gözükmemesi durumunda bir dermatolojik inceleme yapılması gerekmektedir.

Mide Kanseri

Geç teşhis yapıldığında hızlı bir şekilde ilerleyen bu hastalık, yüksek oranda hastayı ölüme kadar götürebilmektedir. Midede ağrı, şişme, yanma, halsizlik gibi belirtileri vardır.

Mesane Kanseri

Bu tip kanserler kolaylıkla fark edilmez. Bunun için check – up yaptırıp veya sistoskopi denilen idrar kanalından mesaneye bakılması gerekmektedir.

Kalın Bağırsak Kanseri

Kalın bağırsaklardaki polipler zaman içerisinde kansere dönüşebilmektedir. Bu nedenle 50 yaş ve üzeri kişilerin periyodik şekillerde kolonoskopi yapması gerekmektedir.

Tiroid Kanseri

Tiroid kanseri kişinin kendi belirtileri durumunda anlaşılmamaktadır. Bu nedenle tiroid ultrasonografisi yapılması gerekmektedir.

Kadın Yumurtalık Kanseri

Bu kanserde kişi belirtilerini fark edememektedir. Bu nedenle CA-125 adı verilen kandaki protein seviyesine bakılmaktadır. Ultrasonografi, MR ve kadın doğum muayenelerine baktırılması gerekmektedir.

Rahim Kanseri

Rahim kanserlerde yüzde 25’i belirti vermez. Bu nedenle pap smear adından testler yapılması gerekmektedir. Yapılan bu test ile rahimden sürüntü alınmaktadır. Doktorlar cinsel yaşamları başladıktan sonra bu testleri yılda 1 kez yapılması gerektiğini söylemekteler ve bu testler sonucu bu belirtilerin tespit etmektedirler. 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz