En Ölümcül 6 Kanser Türü

En Ölümcül 6 Kanser Türü

Tıbbi araştırma ve yenilik, hayatı tehdit eden ve ölümcül kanser türlerinin neden olduğu risk ve ölüm oranını azaltmayı başarmıştır. İstatistikler, son birkaç on yılda, kansere bağlı ölümlerin sayısının% 23 oranında azaldığını ve konuşurken konuşmaya devam ettiğini gösteriyor.

Araştırmalar , prostat, akciğer, meme ve kolorektal dahil olmak üzere belirli kanser türlerinin düzenli bir düşüş gördüğünü ve ölüm oranlarının yıllar içinde düştüğünü ortaya koyuyor . Birkaç yeni çığır açan tarama ve teşhis tekniği vardır ve düzenli tarama oturumlarının sayısız yaşamı kurtarmayı başardığı doğrudur, tıp biliminin başarılı bir şekilde teşhis edemediği ve tedavi edemediği bazı korkunç ölümcül kanser türleri vardır.

İşte hayatta kalma oranları, risk faktörleri ve semptomların yanı sıra en ölümcül 6 kanser türü:

1. Pankreas kanseri

Beş yıllık sağkalım oranı: % 7,2
Yaşam boyu risk: 65’de 1

Pankreasınızı küçük bir parmağa çok benzeyen ve midenizin arkasına sıkışmış küçük bir organ gibi düşünün. Metabolizma ile birlikte kan şekeri seviyelerini düzenlemekten ve düşürmekten sorumlu olan başta insülin olmak üzere bazı temel hormonları salmakla birlikte sindirim sisteminize yardımcı olmaktan sorumludur.

Çoğu hasta, bu son derece yaygın kanser hastalığının aile öyküsü nedeniyle pankreas kanseri geliştirme eğilimindedir. İstatistikler, 65 hastanın yaklaşık 1’inin yaşamı tehdit eden rahatsızlığı geliştirme riski altında olduğunu ve hayatta kalma riskinin yaklaşık% 7,2 olduğunu ortaya koymaktadır.

Bu hastalık tanısı konan hastalar beş yıla kadar yaşama eğilimindedir ve karaciğer sirozu, diyabet ve mide rahatsızlıkları teşhisi konan hastalar, 71 yaşına kadar herhangi bir zamanda vurulabilen pankreas kanseri geliştirme riski daha yüksektir.

Bu hastalığı en erken aşamalarında tespit etmenize ve teşhis etmenize yardımcı olabilecek birkaç yenilikçi yeni test vardır, ancak bu hastalık hayatı tehdit eden için kötü şöhretlidir, çünkü yakın organları yaymaya ve bozmaya başlamadığı sürece tespit edilmesi son derece zordur.

2. Mezotelyoma

Beş yıllık sağkalım oranı: % 9.2
Yaşam boyu risk: erkekler için 140’da 1, kadınlar için 710’da 1

Mezotel, kalp, akciğerler ve diğerleri gibi en hayati vücut organlarınızı tutan ince ince bir doku tabakasıdır. Mezotelyoma, bu ince doku tabakası kanserli tümörler ve hücreler tarafından saldırıya uğradığında ortaya çıkar.

İstatistikler, bu ağrılı kanserin 170 kadından yaklaşık 1’inde ve 140 erkekten yaklaşık 1’inde görüldüğü için oldukça nadir olduğunu ortaya koymaktadır. Hastalar% 9.2 hayatta kalma oranına sahipken, hastalar teşhis edildikten sonra beş yıl yaşayacaklardır.

Birçok çalışma, mezotelyoma kanseri bildirilen vakaların yaklaşık% 80’inin asbeste maruz kalmayla güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu ve bu durumun inşaat sektöründe, sıhhi tesisat hizmetlerinde ve bina ile ilgili diğer işlerde çalışan bireylerin bunu geliştirme riski en yüksek olduğunu açıklamaktadır. nadir tür kanser.

Nefes darlığı, midede şişme, şiddetli karın ağrısı ve göğüs ağrıları gibi semptomlarla tespit edilebilir. Bununla birlikte, semptomlar kanserin vücudunuzdaki tam konumuna göre değişme eğilimindedir.

3. Karaciğer ve safra kanalı kanserleri

Beş yıllık sağkalım oranı: % 17,2
Yaşam boyu risk: Kabaca 100’de 1

Karaciğeriniz vücudunuzun içindeki en büyük iç organdır ve karnınızda, sağ akciğerinizin hemen altında bulunur. Karaciğer, tüm sağlıklı besinlerinin vücut tarafından etkili bir şekilde emilmesini sağlamanın yanı sıra, tükettiğiniz yiyecekleri parçalamaktan sorumlu olduğu için vücutta inanılmaz derecede önemli bir rol oynar.

Safra kanalı veya karaciğer kanserleri genellikle% 17.2’lik bir sağkalım oranına sahiptir ve bu yaşamı tehdit eden rahatsızlıklar teşhisi konan hastalar genellikle 5 yıla kadar yaşar. Oldukça nadir görülen bir kanser türüdür, çünkü sadece yüz kişiden biri arasında görülmez.

Bununla birlikte, kontrol edilemeyen bir içme alışkanlığını besleyen veya hepatit C veya B teşhisi konan bireyler, karaciğer kanseri veya özellikle karaciğer sirozu gibi diğer dayanılmaz derecede ağrılı karaciğer rahatsızlıkları geliştirme riski taşırlar.

Karaciğer ve safra kanalı kanserleri, hiçbir şey yemeden iştah kaybı, endişe verici kilo kaybı ve doygunluk hissi gibi semptomlarla tespit edilebilir. Bununla birlikte, tüm bu semptomlar mide ve sindirim sistemi ile ilgili diğer bazı hastalıklarda da ortaya çıkar ve bu rahatsızlıkların birçoğu hayatı tehdit etmez.

4. Akciğer kanseri

Beş yıllık sağkalım oranı: % 17,4
Yaşam boyu risk: erkekler için 14’te 1, kadınlar için 17’de 1

Çoğu insan prostat ve meme kanserlerinin en yaygın kanser türlerinden biri olduğuna inanmasına rağmen, gerçek şu ki, akciğer kanseri hem kadınlar hem de erkekler arasında meydana gelen kanser ölümlerinin en yaygın nedenlerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. İstatistikler korkutucu bir tablo çiziyor, yaklaşık 17 kadından 1’i ve 14 erkekten 1’i akciğer kanseri nedeniyle ölme riski taşıyor.

Bu ölümcül kanser beş yıllık bir hayatta kalma süresine sahipken, tedavi edilecek oran% 17.4 civarındadır. Bu hayatı tehdit eden hastalığın en talihsiz yanı, ilk aşamalarda tespit edilmesinin inanılmaz derecede zor olması ve sadece gelişiminin ileri aşamalarına kadar hastaların semptomlarını tespit edebilmesidir.

Araştırmalar, akciğer kanseri bildirilen vakaların% 80’inden fazlasının sigara içilmesinden kaynaklandığını ve sigara içenlerin bu sağlıksız alışkanlığı bırakmadığı sürece riskin artmaya devam ettiğini göstermektedir.

Zincir içen biriyseniz ve birkaç yıldır sigara içiyorsanız, riskinizi azaltacağı ve etkili önleyici tedbirler almaya başlayabileceğiniz için kendinizi akciğer kanseri için taramak kesinlikle iyi bir fikirdir.

5. Safra kesesi kanseri

Beş yıllık sağkalım oranı: % 17,9
Yaşam boyu risk: Erkekler için 1,300’de 1 ve kadınlar için 550’de 1

İstatistikler, 500’den fazla kadından 1’inin ve yaklaşık 1300 erkekten 1’inin bu nadir kanser türünü geliştirebileceğini göstermektedir. Beş yıllık sağkalım süresi varken, iyileşme şansı% 17.9 civarındadır.

Safra keseleri karnınızın derinliklerinde, karaciğerinizin hemen altında bulunan küçük bir vücut organıdır. Safra adı verilen, sindirim sisteminizi tükettiğiniz yiyecekleri parçalamaya ve emmeye yardımcı olan önemli bir mide sıvısını kontrol etmek ve depolamaktan sorumludur.

Safra kesesi kanseri, vücudunuzun üst karın bölgesine çarpan şiddetli ve kalıcı bir ağrı belirtileri ile tanımlanabilir, bu hastalığı tespit etmek için en eski şarkılardan biridir. Safra kesesi kanseri gelişen hastalar, kronik inflamasyon gibi ağrılı semptomların yanı sıra korkunç genetik risk faktörleri ile boğulur.

6. Özofagus kanseri

Özofagus kanseri genellikle 5 yıllık sağkalım süresine sahipken, araştırmalar sağkalım oranının yaklaşık% 17.9 olduğunu göstermektedir. Midede ortaya çıkarsa, sağkalım oranı% 29.3, uterus için% 27.2 ve beyin için% 30.3’tür.

Tüm bu çeşitli kanser türleri vücuda kendi benzersiz belirti ve riskleri ile saldırır, ancak tıbbi araştırmalar, kanser riskinin, sağlıklı bir diyetten oluşan düzenli bir sağlıklı yaşam tarzı ile ortadan kaldırılabileceğini ve tedavi edilebileceğini güçlü bir şekilde doğrular. egzersiz ve yalın, aktif bir vücut.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz