En İyi İzotonik ( Sporcu) İçecekler

  • SAĞLIKLI BESLENME
  • En İyi İzotonik ( Sporcu) İçecekler için yorumlar kapalı
  • 766 kez görüntülendi

En İyi İzotonik ( Sporcu) İçecekler

Gastro probleminiz olduğunda, doktorunuz muhtemelen size bir elektrolit içeceği yudumlamanızı  önerir. Fakat siz elektrolit içeceği derken  ne demek istediğini anlayamayabilirsiniz.

Elektrolitler temel olarak tuzlardır ve bu tuzlardaki iyonların fantezi terimi. Vücudunuzdaki ana elektrolitler sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfat, sülfat, bikarbonat ve klorürdür.

Elektrolitler, sinirlerinizin ve kaslarınızın işleyişini düzenlemek için çok  önemlidir. Vücudunuzdaki hücreler onları voltaj korumak için kullanıyor ve hücre membranlarında diğer hücrelere elektrik impulsları taşıyor.Bununla birlikte ishal, ağır terleme veya belli sağlık koşulları vücutta ciddi elektrolit kaybına neden olabilir, bu nedenle yorgunluk, halsizlik ve hastalıklara neden olabilir. Bu tarz bir rahatsızlıktavücudunuz bir elektrolit içeceğine ihtiyaç duyar.

Piyasada bol miktarda ticari elektrolit içeceği bulunur fakat tüketmek istemeyebileceğiniz tatlandırıcılar ve koruyucular içerirler. Ev yapımı elektrolit içeceklerde ise kullandığınız malzemelerin hepsi daha sağlıklı, taze ve lezzetlidir.

Evde kendi elektrolit enerji içeceğinizi yapabilirsiniz ,işte enerji güçlendirici  içecekler için yapabiliceğiniz pratik tarifler ve temel maddeler:

1.Su : Elektrolit taşıyıcısı olarak görev yapan birincil bileşendir.

2.Tuz (sadece rafine edilmemiş) : Sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi çeşitli minerallerden zengindir. Vücudun terleme ile düşen sodyum rezervini doldurmaya yardımcı olur ve böylelikle vücudunuzdaki elektrik voltajını korurken vücudunuzdaki elektrik voltajını korur. Aynı zamanda adrenalin yorgunluğunu azaltırken stres hormonlarının dengelenmesinde önemli bir rol oynar.


3. C vitamini: Narenciye potasyum ve kalsiyum içeriği yüksek olan ve bu nedenle elektrolit son derece zengindir. Narenciye meyve sularında doğal olarak oluşan şekerler, egzersiz sırasında büyük bir enerji artırıcıdır ve daha sonra iyileşmeyi hızlandırır. Ayrıca, C vitamini bakımından zengin limon, portakal ve greyfurt gibi meyveler, vücutta kayıp elektrolitleri yenileyerek bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olur .

4.Bal : Bal doğal bir tatlandırıcı olarak görev yapar ve doğal enzimler ve mineraller ile doludur ve vücudun tuz bileşenlerinin zenginliğini emmesine yardımcı olur ve aynı zamanda içeceğin tadını geliştirir. Dahası bal, boğaz ağrısı ve öksürüklerde yatıştırmaya yardımcı olan antimikrobiyal ve iyileştirici özelliklere sahiptir.

5.Zencefil : Zencefil ve deniz tuzu ile kendinizi daha iyi hissetmek ve gençleşmek için güçlü bir karışım olarak görev yapan bulantıyı engelleyen ve anti-inflamatuar özellikleri içerir. Zencefil midenizi rahatlatmak ve kas ağrısını azaltmak için de kullanılabilir.

Enerji güçlendirici  içecekler için yapabiliceğiniz pratik tarifler;

3-5 dilim Zencefil dilimleri , 1 çorba kaşığı Limon suyu, Deniz tuzu yarım çay kaşığı, Bal – 1-2 çorba kaşığı

Tüm malzemeleri sırasıyla bir tencereye koyduğunuz bir bardak suyu ısıttıktan sonra önce zencefil dilimlerini ekleyip 5 dakika kaynatın, sonra süzün sırasıyla limon suyunu, tuzu ve balı ekleyip iyice karıştırın. Elektrolit taşıyıcı içeceğiniz hazır.

Portakal ve Limon ,Su – 2 fincan süzülmüş,Limon suyu – 1 fincan sıkılmış,  1buçuk portakal suyu, Ham bal – 2-4 yemek kaşığı Rafine edilmemiş tuz – 1 çay kaşığı ucu.

1buçuk portakal suyu, limon suyunu karıştırın ,balı ekleyin isteğe göre 2 veya 4 kaşık, tuz ekleyip karıştırın.Elektrolit taşıyıcı içeceğiniz hazır.

Evde bir elektrolit enerji içeceği yapmak için kullanılan su mümkün olduğunca temiz olmalıdır. Evinizde bir su arıtıcısı yoksa,kullanmadan önce suyu bir tencerede kaynatın. Kaynayan sudan yakalanan buhardan damıtılmış su muhtemelen tüm  elementler, mineraller ve kirleticileri uzaklaştırılmış saf suya en yakın olanıdır.
İçeceğinizi yapmak için sadece deniz tuzu veya gerçek tuz kullanmanız gerekir. Sofralık tuz, işlenmesinden dolayı önemli minerallerden hiçbirini içermez.

Mide rahatsızlığı için nane çayı kullanmak sindirim sisteminizde rahatlatıcı olabilir. Kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Tatlandırıcı olarak daima şeker yerine bal kullanın. Tadı daha da güzelleştirmek için, biraz püre mango ekleyebilirsiniz. Yatıştırıcı bir lezzet sağlamak için belirli meyve dilimleri de ekleyebilirsiniz.
Portakal ve limon elektrolit içeceğinde zencefil suyu da kullanabilirsiniz zencefil kas ağrısını ve acıyı azaltmaya yardımcı olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.