Emziren Annelerde İlaç Kullanımı

Emziren Annelerde İlaç Kullanımı

Bebeğini emziren annelerde ilaç kullanımı gibi bir durum söz konusu olduğunda uzmanlar genellikle bu süreç içerisinde emzirmeye ara verilmesi gerektiğini önerirler. Böyle bir durumun ortaya çıkmasının başlıca sebebi ise ilacın etkisinin anne sütünden bebeğe de geçebilecek olması düşüncesidir. Bu düşünce yanlış olduğu gibi anneye de tedavi sürecinde doğru ilaç seçimi yapılarak annenin sütüne ara vermesi gibi bir durum ortadan kalkmış olur.

Emziren Annelerde İlaç Kullanımı

Çocuk hekimlerinin görevi anneye gerekli uyarıları yaparak kullanılacak ilaç kapsamında ara verilip verilmemesi yönünde doğru bir karar vermektir. Anne sütü içerisinde protein, yağ, mineral, vitamin ve karbonhidrattan oluşan, ilk 6 ay bebeğe mutlaka verilmesi gereken, çok sayıda fazla özelliği bulunan bir gıdadır.Emziren annelerde ilaç kullanımı konusu annelerin kafalarını kurcalayan emin olamadıkları ve en çok merak ettikleri bir konudur. Aslında annenin sağlığı için kullanması ve emzirme dönemine ara verilmesi gereken ilaçların sayısı oldukça azdır. Bu kapsam altında annenin mutlaka kullanmaması gereken kanser ilaçları, migren tedavisinde kullanılan ilaçlar, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, altın tuzu içeren ilaçlar, alkol, eroin ve kokain gibi uyarıcı ilaçlar, kemoterapik ilaçlardır. Bu ilaçların bireyden doğruca süte geçtiği saptanmış ve annenin mutlaka kullanması gerekiyor ise de o dönemde emzirmeye ara verilmesi gerekmektedir.

Emziren Annelerde İlaç Kullanımı

Vitamin ve minerallerin normal doz ile kullanıldığı süreçte bebeğe hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır. Aspirin hariç ağrı kesiciler rahatlık ile kullanılabilir, bebeğe bir zararı dokunmaz. Bulantı ve kusma ilaçlarında ise dozun iyi ayarlanması gerekebilir tek seferlik bir kullanımda zararı dokunmamaktadır. Penisilin ve penisilin türevli ilaçların kullanılmasında da  bir sakınca yoktur ancak yan etki olarak alerjiye ve bağırsak florasının bozulmasına  bağlı ishale sebep olabilir, dikkat edilmesi gereklidir.  Alerji ilaçlarının dikkat ile incelenmesi gerekir  ve dozuna göre yaratabilecek etkisine bakılarak kullanılması önerilmektedir. Bazı epilepsi ilaçları güven ile kullanılabilir ancak bu durumlar da ise yan etki olarak uyuklama hali bulunduğundan bebeğin izlenmesi gerekmektedir.emziren annelerde ilaç kullanımı olduğunda antidepresan ilaçları alması çok tavsiye edilmeyen bir konudur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz