Emziren Anneler Zayıflama Çayı İçebilir Mi?

 • ALTERNATİFTIP
 • Emziren Anneler Zayıflama Çayı İçebilir Mi? için yorumlar kapalı
 • 1.147 kez görüntülendi

Emziren Anneler Zayıflama Çayı İçebilir Mi?

Pek çok insan bitki çayı içmektedir. Peki, emziren anneler zayıflama çayı içebilir mi? Emzirme dönemleri içerisinde bazı kişiler sütlerinin miktarını ve kalitesini yüksek hale getirmek için bitki çayları içmeye devam etmektedir. Devedikeni, çemen otu ve rezene bitkilerinden yapılacak olan bitkisel çayların anne sütüne faydası olduğu çok eskilerden beri kabul edilmektedir. Bununla beraber bu bitki türlerinin anne sütünü çoğaltıp çoğaltmadığı ile ilgili olarak yapılan bilimsel çalışmalar oldukça azdır. Tüm bu durumlar göz önündü bulundurulduğu zaman internet adresimiz bu çayları içmeye başlamadan ilk olarak doktorunuza mutlaka danışmanızı tavsiye etmektedir. Emzirme döneminde bulunan annelere önerilmeyen, anne sütünü azalmasına neden olan ya da kalitesini düşürdüğü bilinen çaylar genel olarak kekik, kuş otu, adaçayı ve nane çayı olarak yer almaktadır.

Hangi Çayları Tüketebilirsiniz

Sizlere sunmuş olduğumuz listede yer alan çaylar çoğunlukla emziren anneler için güvenilir olarak kabul görür. Yüne de bu çayların aşırı şekilde içilmesinin mide bulantısı ya da uykusuzluk gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Doktorunuzdan günlük olarak tüketebileceğiniz miktar konusunda mutlaka sağlıklı bilgi almanız gerekmektedir.

Hangi Çaylar Kullanılabilir?

Emzirme döneminde annenin yediği tüm gıdalar içerisinde yer alan iyi ya da kötü bileşenler süt kanalıyla bebeğe geçmektedir. Besin kaynağı sadece anne sütü olarak yer alan bebeklerin sağlığı konusunda yemiş olduğunuz tüm yiyecek ve içeceklere özen göstermeniz gerekmektedir. Bu zamanlarda etrafınızda bulunan tüm insanlar kendi kullanmış oldukları süt arttırma yöntemlerini önerebilmektedir. Bilinmesi gereken bu tür yöntemler her insanda aynı etkiyi göstermemektedir. Anne sütünü arttırmak için çemen otu kullanılmaktadır. Ancak gereğinden çok çemen otu çayı tüketmek bebeklerde ishale ve mide sıkıntılarına neden olmaktadır. Herhangi bir bitki çayı kullanmaya başlamadan ilk olarak mutlaka doktorunuza danışmalı ve içeceğiniz bitki çayının oranını iyi ayarlamanız gerekmektedir.

Bazı bitkiler kafein içermektedir. Bu nedenle bu bitkileri aşırı miktarda kafein tüketmek emziren hanımlara hiçbir zaman önerilmemektedir. Türk çayının da üretilmiş olduğu bitkinin yapraklarından üretilen yeşil çay da kahvenin yarısı kadar kafein bulundurmaktadır. Bununla beraber mate çayı, kakao bitkisinden yapılacak olan çaylarda da kafein yer almaktadır. Marketlerden almış olduğunuz bitkisel çaylarda kafein bulunup bulunmadığını kontrol etmelisiniz.

Kırmızı Çay

Kırmızı çayın anne sütünü çoğalttığı pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Bununla beraber emziren anne için yararlı bir çok mineral içerisinde bulundurmaktadır.

Zencefil Çayı

Zencefili bitkisini kurutulmuş şekilde değil de taze zencefili dilimlere ayırarak bitki çayınızı yapabilirsiniz. Zencefil çayı kan akışını arttırır ve mide ağrısını ve mide bulantısına iyi gelmektedir.

Isırgan Otu Çayı

Çok eski zamanlardan bu yana anne sütünün miktarını ve yoğunluk durumunu arttırmak için kullanılmaktadır.

Devedikeni Çayı

Devedikeni çayı anne sütünü arttırıcı özelliği yer almaktadır.

Kuşburnu

Kuşburnu içerisinde yüksek miktarda C vitamini bulundurmaktadır. Bu çay insana enerji vermektedir.

Çemenotu

Çemenotu sütü fazlalaştırır. Aşırı olarak içilmesi sonrasında ise sindirim problemlerine ve bebekte ishale neden olabilmektedir.

Ekinezya

Ekinezya emzirme döneminde meme sızılarını hafifletici etkisi bulunmaktadır. bununla beraber enfeksiyonların daha çabuk iyileşmesine faydası bulunmaktadır. Emziren anneyi soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi vardır.

Sütü Azaltan Çaylar

Sütü azaltan çaylar genel olarak nane, karahindiba, adaçayı ya da keklik otu çayı olarak sıralanabilir. Bu tür çay çeşitleri anne sütünü azaltıcı etkisi ortaya çıkabilmektedir. Karahindiba çayının şişliği giderici özelliği yer almaktadır. Bununla beraber bu çay türü aşırı su kaybetmenize neden olabilmektedir. Bu çay türlerinin emzirme dönemlerinin tüketilmesinin ne gibi olumsuz etkileri yer aldığı konusunda herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamasına rağmen ancak geleneksel olarak tüketilmeleri tavsiye edilmez. Bebekleriniz 6 aylık olana kadar bu çay çeşitlerinden uzak durmak sizin için en iyi seçenek olarak yer almaktadır.

Hangi Çaylardan Uzak Durmalısınız

Bazı bitki çeşitleri alkaloidler içermesinden dolayı emzirme döneminde annelerin tüketmesi için hiçbir şekilde önerilmemektedir. Bu bitki çeşitleri C vitamini açısından son derece zengin olsa bile anne sütünün kalitesini etkilemesine neden olabilecek “folik asit” üretiminin azalmasına neden olabilmektedir. Bu çay türleri bebekler üzerinde sindirim problemlerine ve ishale neden olmaktadır. Bununla beraber süt kalitesini düşük hale getirmektedir.

 • Ravent
 • Yeşil Çay
 • Ginseng
 • Boyotu
 • Papatya
 • Gingko
 • Hodan
 • Maydanoz

Burada yer alan çay türlerinin dışında emziren annelerin tüketmemesi gereken çaylarda yer almaktadır. Özellikle hamilelik, emzirme döneminde vücutta ortaya çıkan değişimlerin bulunduğu hassas zamanlarda tüketilecek gıda türleri tüketilmeden ilk olarak her zaman doğru bilgiyi almak için doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Emzirme zamanında anneler bazı süreçlerde süt kalitesini ve miktarını yükseltmek için bitki çaylarına başvurmaktadır. Çemen otu, ahududu ve rezene çaylarının anne sütünü arttırmaya yaradığı geleneksel olarak kabul görmesinin yanında bu bitki çaylarının anne sütünü arttırıp arttırmadığı tam olarak bilinmemektedir. Güvenliği elden bırakmamak adına bu çayları tüketmeden önce her durumda doktorunuza danışmanız önerilmektedir. Emzirme zamanında tavsiye edilmeyen, anne sütü kalitesini düşürmeye neden olan ya da süt üretimini azaltan çaylardan uzak durmanız gerekmektedir.

Emzirme Döneminde Kullanılacak Bitki Çayları

Burada unutmamanız gereken emzir yoluyla tükettiğiniz tüm besinlerin bebeğe geçmesidir. Çevrenizdeki insanlar emzirme dönemi boyunca size onların kullanmış olduğu yöntemle sütü arttırmanız konusunda bazı tavsiyeler önerecektir. Burada bilmeniz gereken ise her uygulama her insan için aynı olumlu sonucu yaratmamasıdır. Bazı insanlara iyi gelen bitki çayları sizin ya da bebeğinizin sağlığını bozabilmektedir. Bitki çayları kişiden kişiye farklı özellikler göstermektedir. Bu yüzden bu çayların doktor kontrolünde tüketilmesi önerilmektedir. Hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme dönemi içerisinde de mutlaka doktora danışmalı ve kullanmış olduğunuz bitkisel ürünlerin dozajını iyi ayarlamanız gerekir. Bu doz ayarlaması hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça önemlidir. bulunur. Satın alacağınız bitkisel çay türlerinin içerisinde kafein bulunup bulunmadığını öğrenmek için ürün etiketinde yer alan içindekiler bölümünü dikkatlice okumanız gerekmektedir. Doğru şekilde emzirme döneminde bitki çaylarını tüketerek hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Bitki çayları doğru şekilde kullanıldığı zaman hem siz hem de bebeğiniz için son derece sağlıklıdır. Bitki çaylarının sayısız yararı bulunmaktadır. Ancak özellikle hamilelik ve emzirme döneminde anne ya da anne adaylarının bitki çaylarını doktor kontrolünde kullanması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.