El ve El Bileği Ağrısı Neden Olur?

El ve El Bileği Ağrısı Neden Olur?

El ağrısının özellikle kadınlarda sık görüldüğü bir gerçektir. Elleriniz ve bileklerinizde şişme, güçsüzlük veya hissizlik olabilir ve bazı durumlarda onları kullanamayabilirsiniz. Bu yazımızda, bu soruna yol açan nedenlerden ve aklınızda tutmanız gereken olası tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Şimdi söyleyeceğimize şaşırabilirsiniz ama eliniz vücudunuzun en komplike bölgelerinden biridir: 19 kemik, 17 eklem ve 19 kas içerir. Eğer bunlardan birisi hasar görürse kesinlikle elinizle yaptığınız tüm hareketleri etkileyecektir. İşte size bu ağrıların nedenleri…

El ve Bilek Ağrısı: Neden Kadınları Daha Sık Etkiler?

hands

Sık görülen sorunlardan birisidir: el ve bilek ağrısı, eklem ağrısı, geceleri tahammül edilemeyen karıncalanma hissi. Bunların hepsi kadınların daha yatkın olduğu dejeneratif bir hastalığa bağlıdır. Kıkırdaklarınız, kemikleriniz ve eklemleriniz erkeklerinkinden daha önce aşınmaya başlar, kadınlar kalsiyum eksikliğine yatkındır ve menopoz yaklaştıkça da hormonal nedenler de bu ağrıya neden olabilir. Ayrıca kalıtsal bir faktör de vardır. Elleriniz her zaman hareket halindedir ve aşınmaya başlamadan önce eklemlerindeki karmaşıklık sorun yaratır ve ellerin fonksiyonlarının değişmesiyle sonuçlanır.

El ve El bileği Ağrısının Nedenleri

Başparmak artriti

basparmakartrit

El bileği ekleminde ve başparmağın tabanında artroza bağlı olarak gelişir. Yaklaşık 40 yaş civarında oluşma eğilimindedir, bu eklemi çok zorlamaktan, işinizden hatta stresten bile olabilir.

Karpal Tünel Sendromu

carpal-tunnel

Genelde el bileğinde tarif edilemeyen ağrı veya rahatsızlık hissi olarak başlar. Yavaş yavaş tüm ele ve sonra kola yayılır. Geceleri parmaklarda karıncalanma ve hissizliğe neden olur. Cisimleri kavrarken zayıflık hissedilebilir veya ince motor becerilerde (küçük şeyleri tutma veya kavrama) kayıp gözlenebilir. Karpal tünel sendromu kadınlar arasında yaygın bir problemdir. Bazen klavyede uzun saatler boyunca çalışma, sürekli eli sıkmayı gerektiren durumlar veya parmakları çok fazla hareket ettirme sonucu olabilir. Ancak normalde aşınma ve eskimeyle ilişkili kalıtımsal bir tarafı vardır.

Ganglion Kisti

ganglionkisti

El bilekleri veya parmak eklemlerinde içi sıvı dolu küçük çıkıntılar belirecektir. Normalde tendonların üzerine yerleşir ve pek ağrılı olmasalar da rahatsızlık hissi verirler ve zayıflığa yol açarlar. Ganglion kistlerinin kaynağı bilinmemekle birlikte eklemler veya tendonların örttüğü artrit veya küçük lezyonlarla ilişkilidir.Tedavi hastaya bağlıdır, bazen antiinflamatuar verilir, bazen kendiliğinden iyileşir. Diğer olgularda sıvıyı boşaltmak için ufak bir operasyon gerekebilir ancak bu tekrar oluşmamasını garanti etmez.

Tetik parmak

bilekagri

Çok sık görülür ve ağrılıdır. Parmak kıvrık bir pozisyonda kalır ve düzleştirilemez. Parmağın tendonunu saran kılıfın sertleşmesi sonucu olur. Tetik parmak el işi yapanlarda, elin zarar görmesiyle sonuçlanan tekrarlayıcı hareket gerektiren işlere bağlı olur. Kas ve tendonlarda artrit veya iltihaplanmaya yatkınsanız, parmağınızda bu sorun ortaya çıkabilir.

El Bileği Tendiniti

Tendinit

Belirtileri çok sık görülür ve herkesin en azından bir kez başına gelmiştir: Başparmağın tabanının 1 santimetre altında yerleşmiş şişlik, parmaklar çimdik, sıkma veya başka hareketler şeklinde bir araya getirildiğinde ağrı. Tendinit ters bir harekete, çok fazla kaldırmaya bağlı olma eğilimindedir. İltihaplanma çok ağrılıdır ve kola yayılabilir.

Bilgiler ve Tedavi Yolları

El ve el bileği ağrısı, eğer artritle ilişkili eklem problemlerine bağlıysa çözmesi çok zordur. Bazen istediğiniz sonuçları sadece cerrahi operasyonla elde edersiniz, ancak daha kaliteli bir yaşam ve hareketlilik de sağlarsınız. Size tanıyı koyan ve izleyeceğiniz yolu gösteren kişi her zaman doktorunuz olmalıdır. Biz sizlere ancak ağrı ve iltihabınızı azaltmada kullanabileceğiniz basit beslenme önerilerinde bulunabiliriz.

Keten tohumu yağı

İltihabı azaltmaya yardım eden doğal bir tedavidir. Uzmanlara göre bir ay boyunca her sabah 1 çorba kaşığı keten tohumu yağı tüketimi belirgin olarak iltihabı azaltır.

 B6 Vitamini

Eklem, kemik ve tendonlar için temeldir. İltihabı önler ve el ve el bileği ağrısının pek çok semptomunu azaltır. Muz, yapraklı sebzeler ve tavuk göğsü yiyebilirsiniz. Eczane ve doğal ürünler satan dükkanlarda B6 vitamininin hap formunu bulabilirsiniz. Günde 2 mg alın.

Omega 3

Omega 3 yağ asitleri balıkta bolca bulunur. Sahip oldukları büyük anti-inflamatuar etki sayesinde osteoartritin doğal tedavisinde temeldir. Eklem ağrısını da azaltırlar.

Kiraz

Pek çok çalışma kiraz yemenin (iki ay boyunca) osteoartrit ağrısını azaltarak hareket kabiliyetini arttırdığının kanıtlarını bulmaktadır. Günde 10 kiraz yemek şiddetle tavsiye edilmektedir. Eğer kiraz bulamıyorsanız veya çok pahalıysa, eklem ve iltihap rahatsızlığı olanlar için tablet formu piyasaya çıkmak üzeredir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz