El ve Ayak Üşümesi Nedenleri

El ve Ayak Üşümesi Nedenleri

Birçok insan ellerinin ve ayaklarının üşüdüğünden yakınır. Çoğu zaman bu durum önemsenmez ve soğukta kalmaya bağlanır. Oysa ki çok basit gibi görünen bu rahatsızlık bazı zamanlar çok vahim durumlara yol açmaktadır.

Sadece el ve ayak üşümesi ile şikayeti olan insanların aslında daha büyük sağlık sorunları yaşadıkları karşı konulamaz bir gerçektir. Bizde bu yazımızda el ve ayak üşümesinin nedenleri ve sebeplerinden tutunda, el ve ayak üşümesine ne gibi önlemler alabilirize kadar bazı konulara açıklık getireceğiz.

Ayak ve ellerin üşüme sebepleri, kan damarlarının büzüşerek akış sağlayamaması ve tıkanması sonucu ellerde ve ayaklarda ortaya çıkan üşüme şikayetleridir. Ortaya çıkış şekli, cilde giden damarların çevresindeki bağ dokularının gerginleşmesi ve gerginliklerinin artması olabilir. Böylece el ve ayaklardaki kan akışı azalır bu da el ve ayak üşümelerine neden olur. Kan akışı azalan eller ve ayaklar önce mor renge döner sonradan beyazlaşır. Kan akışı normale döndüğü zaman, el ve ayakların renkleri de normale dönmeye başlar. Çok üşüyen el ve ayaklar, normale dönerken, karıncalanma, batma ve uyuşma hissedilir. Bunun yanında çok şiddetli zonklama, normal dönüşün belirtisidir.

El ve ayak üşümesi genelde beraber ortaya çıkan bir sorundur. Yani sadece eller üşümez ya da sadece ayaklar üşümez. Genel bir problem olarak hem eller hem de ayaklar üşür. Bu tip probleme sahip insanlarda durum biraz sıkıntılı olabilir çünkü sürekli olarak kalın çoraplar ve eldivenler ile gezmek zorunda kalabilirler. El ve ayak üşümeleri, yaz kış farketmeden devam eden bir sorundur. Bu yüzden, bu problemi yaşayan insanlar yazın bile kalın kalın çoraplar giyerler. Buna rağmen el ve ayakları sürekli soğuktur.

El ve ayakların üşüme nedenleri nelerdir?
Dolaşım bozuklukları- Sürekli olarak üşüyen el ve ayaklar kalp-damar hastalıklarına bağlı dolaşım sorunlarından ortaya çıkıyor olabilirler. Bu yüzden doktora gidip muayene olmak şarttır.

Raynoud hastalığına bağlı el ayak üşümeleri – Soğuğa karşı aşırı dayanıksız olma durumudur. Soğuğa çıktığı zaman elleri ve ayakları büzüşen insanlar raynoud hastalığına yakalanmış olabilir.

Titreşim sağlayan aletlere uzun süre boyunca maruz kalmak, İlaçların yan etkileri. Başka bazı hastalıkların belirtileri olarak ortaya çıkan üşümeler- Bunlar genelde progestron, östrojen gibi hormon değişmelerinin oluşturuğu sorunlar olabilir. Adrenal yetmezlik gibi hastalıklar da el ayak üşümesine sebep olabiliyor. Ayrıca Stres, Alkol, Sigara kullanımıda el ve ayak üşümesine neden olabilir.

El ve ayak üşümesinde Neler yapılabilir?
El ve ayakların üşümesini önlemek ya da geçirmek için soğuk su ile temastan kaçınmalısınız. Kışın su geçiren ayakkabılar ya da ince tabanlı ayakkabılar yerine, kalın kışlık botları tercih etmelisiniz. Bu sayede ayaklarınız sıcakta kalır, su almadığı için de üşümez. Bunların dışında sıkı giyinmek, kaln giyinmek yerine kat kat giyinmek sorunlarınızı bir nebze de olsa çözecektir.

Bunların dışında birkaç tavsiyede bulunmak gerekirse, sigaradan elinizden geldiğince uzak durmalısınız çünkü sigara, dolaşım bozukluklarına neden olmaktadır. Dolaşım bozuklukları da el ve ayaklarda üşümeye sebebiyet verir. Bir diğer öneri ise kafeinli içeceklerden uzak durmak olacaktır. Örneğin kahve ve kola gibi kafeinli içecekler, kan damarlarını daraltır, bu da yine ayaklarınızın üşümesine neden olur.

Hareketsiz kalmak yine ayak ve el üşümesine neden olacağı için, sürekli oturuyor bile olsanız, ayaklarınızı oynayıp bileklerinizi esnetebilirsiniz. Bu sayede elleriniz ve ayaklarınız üşümekten kurtulur. Bunların yanı sıra, ince dar elbiseler yerine kalın elbiseler giymeyin. Birkaç kat giyerseniz, üşüme probleminiz çözülmüş olacaktır. Son olarak önerilenler arasında ince ayakkabılardan uzak durmak vardır. İnce, ayağa yapışan bir tabana sahip ayakkabılardan vazgeçmelisiniz.

Tüm bunların dışında eğer altta yatan başka bir hastalık var ise tedavi edilmelidir. El, ayak üşümesi deyip geçmek, ihmal etmek demektir. Sürekli olarak el ve ayaklarınız üşüyor ise, doktora gidip bir problemin olup olmadığına baktırabilirsiniz.

Bu yazı ayak üşümesinin nedenleri, ayak üşümesinin tedavisi, ayak üşümesinin nedeni, ayak üşümesinin zararları, ayak üşümesine ne iyi gelir, ayak üşümesine çözüm, ayaklarım üşüyor neden, el üşümesi neden olur, el üşümesinin sebepleri, el üşümesinin nedeni konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

ayak üşümesi, ayak üşümesine ne iyi gelir, el ayak usumesı, el ve ayak üşümesi, ayak üşümesi neden olur, üşümeye ne iyi gelir, el ve ayak üşümesi neden olur, ayak üşümesinin nedenleri, eller neden soğuk olur, ayakların üşümesi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz