El ve Ayak Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır?

El ve Ayak Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır?

Periyodik tırnak bakımı vücudumuzun genel sağlığı açısından bir hayli önemlidir. Yemek yerken ellerimizi kullanırız ve doğal olarak yemeklerimizi yerken tırnakların bakımlı ve sağlıklı olması gerekmektedir.

Yapılan araştırmalar gösterdi ki temiz ve bakımlı ellere sahip olan kişilerin daha sağlıklı olduğu ortaya çıkmıştır. Tırnaklar bizim için bu kadar önemli haldeyken elbette ki tırnak kesimi de bir o kadar önemli olmalıdır. Tırnaklarımız, kesilirken en çok hata yapmış olduğumuz organlarımızdan bir tanesidir.

Canlı bir dokunun devamı olduğunu unuttuğumuz tırnaklarımıza çoğu zaman hak ettikleri değeri vermediğimiz için kimi zaman bize şeytan tırnağı ya da tırnak batması gibi problemler çıkarmaktadır.

Ayak parmakları ve ayak tırnakları bu konuda daha kötü konumdadır. Dar giyilen ayakkabılar tırnağın düzgün büyümesine engel olur. Tırnak kesmek aslına bakılırsa dışarıdan bakıldığı gibi sıradan bir iş değildir. Bu nedenle tırnaklarımızı keserken gereken özeni göstermeliyiz.

Yanlış kesilen tırnak;

  • Yanlış uzamasına,
  • Ete batmasına,
  • Bulunduğu yerde ağrıya,
  • Apse yapmasına neden olmaktadır.

Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır?

Tırnaklarınızı hazırlayın

 

Öncelikle tırnaklarınızı önceden hazırlamış olduğunuz 35 derece sıcaklıktaki su içerisinde 5 dakika kadar bekletiniz. Ilık su da bekleyen tırnaklar sert tırnak kesimine göre çok daha kolay olacağı için yumuşayan tırnaklarınız kesim için daha hazır olacaktır. Bu yöntem sayesinde tırnak kesimi yaparken tırnak uçlarının kırılmasının önüne geçmiş olacaksınız.

Tırnaklarınızı kesin

Tırnaklarınızı keserken hiç beyazı gözükmeyecek ve parmağınızın boyunu geçmeyecek şekilde, yavaşça kesiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise; el tırnaklarını keserken oval, ayak tırnaklarını keserken düz kesmeniz olacaktır.

Tırnaklarınızın kurumasını bekleyin

Tırnaklarınız kuru ve sert olana kadar biraz daha bekleyin. Islak tırnakları törpülemek kuruduğu zaman pürüzlü tırnak uçları yapabilir ve tırnaklarınızın kırılıp ayrışmasına da sebep olabilir.

Tırnak keserken nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle tırnak kesilen kişinin yaşı çok önemlidir. Eğer tırnak kesilecek olan siz değil de bebeğiniz ise daha çok ayrıntıya dikkat etmeniz daha çok özen göstermeniz gerekir. Eğer yetişkin bir bireyse herkes gibi tırnak için kullanılan aletleri kullanabilirsiniz. Ama bunların sağlıklı olduğuna dikkat edin. Paslı, kör, tırnağınızın yaralanmasına neden olacak keskilerden uzak durun.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz