El ve Ayak Şişmesi Nedenleri ve Tedavisi

El ve Ayak Şişmesi Nedenleri ve Tedavisi

El ve ayak şişmeleri çok sık derecede başımıza gelen bir vaka. Çoğu zaman bunu önemsemeyiz ve genellikle alternatif tedavi yöntemleri ile çare ararız. Çoğu zaman geçici çözümlerde üretiriz aslında. Ama bilmeniz gereken şudur: el ve ayak şişmeleri bazen daha önemli hastalıkların habercisidir. Bu tip durumları basite indirmeyin ve her zaman doktor kontrolünü deneyin.

Vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan dokular fazla su tutarak, ödem adı verilen şişliğe neden olabilir. Şişliğin en fazla görüldüğü bölgeler el, ayak, bilekler ve bacaklardır. Az miktarda şişlik normaldir ve genellikle kendiliğinden iyileşir. Ancak el ve ayak şişmesinin nedeni çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir ve altında yatan nedenin belirlenmesi için doktor kontrolü gerekir. Bu hastalıklar arasında lupus, hormonal dengeyi bozan hastalıklar, damar trombozu, karaciğer ve böbrek hastalıkları başlıcalarıdır.

Lupus: Lupus, çeşitli dokularda kronik iltihaplanma olarak görülen bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Belirtileri; yorgunluk, eklem şişliği, ellerde, bacaklarda ve ayaklarda ödem, yine aynı bölgelerde ve yüzde deride kızarıklık ve döküntüdür.

Gebelik ve Hormonlar: Gebelik döneminde, premenstrüel semptomlar yaşayan ve östrojen takviyesi alan kadınlarda el ve ayak şişmesi görülebilir. Bu dönemde tuzlu gıdalarla beslenmek ve aynı pozisyonda uzun süreler durmak şişliği arttırabilir.

İlaçlar: Şişlikler bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Yüksek kan basıncı ve migren tedavisinde kullanılan kalsiyum blokerleri, aspirin gibi nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar ve bazı diyabet ilaçlarını bu ilaçlar arasında sayılmaktadır.

Böbrek ve Karaciğer Yetmezliği: Atıkların vücuttan atılmasını sağlayan organlarda oluşabilecek fonksiyon bozuklukları el, ayak, bacak ve yüzde şişlik yaratabilir. Bu organlarda oluşan hasarlar ve hastalıklar vücudun fazla su tutmasına neden olur.

Yaralanmalar: Diz, ayak bileği, el bileği, ayak ve bacakta oluşan kırılmalar, kemik çatlaması, bileğin dönmesi, yumuşak doku zedelenmesine yol açan yaralanmalar bu bölgelerde şişlik oluşturabilir. Soğuk kompres ile şişlik azaltılabilir.

Derin Damar Trombozu: Derin damarlarda kan pıhtısı birikimi olarak görülen hastalık çoğunlukla bacaklarda şişlik ile kendini gösterir. Hastalığın diğer belirtisi bu bölgelerde yaşanan ağrılardır.

Bu yazı el şişmesi nedenleri, el şişmesine ne iyi gelir, el şişmesinin tedavisi, el şişmesinin sebepleri, el şişmesi nasıl geçer, ayak şişmesi için hangi bölüme gidilmeli, ayak şişmesi tedavisi, ayak şişmesi ne iyi gelir, ayak şişmesi neyin belirtisidir, ayak şişmesi nasıl iner, ayak şişlikleri nasıl geçer konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

el ayak şişmesi, el ve ayak şişmesi, el şişmesi, el ve ayak şişmesinin nedenleri, el ayak şişmesi neden olur, el şişmesine ne iyi gelir, el ayak şişmesinin nedenleri, el ayak şişmesi nedenleri, ayak şişmesine ne iyi gelir, el şişmesi neden olur

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz