El ve Ayak Burkulması İncinmesi

El ve Ayak Burkulması İncinmesi

Burkulma ve incinmeler hemen hemen herkesin başına bool miktarda gelen bir olaydır. Özellikle el ve ayak incinmelerini sık sık yaşamaktayız. Bazen bu incinmeler hafif bir ovalama ile geçerken bazen de uzun soluklu tedaviyi gerektirmektedir. İnsanlar günün her saatinde ve her an incinme ve burkulmalar ile karşı karşıyadır. Öyle ki uyurken bile vücudunuzun herhangi bir noktasını burkabilir veya incitebilirsiniz.

Bu yazımız incinme ve burkulmaların sebepleri ve nedenlerinden tutunda, burkulma ve incinmelere karşı neler yapabiliceğinize kadar geniş bir kapsamda hazırlanmıştır.

Burkulma ve incinme Nedenleri: Kaslardaki incinmeler, kaslara yapılan ani ve ağır yüklenmelerden ve egzersizlerden önce yeterince ısmmamaktan ileri gelebilir. Lifler gerilebilir ve hatta yırtılabilir ve zarar görmüş bölgenin kanamasına neden olur. Burkulma, vücudun belli kısımlarındaki ani ve anormal hareketler sonrası oluşur.

Dizde ve ayak bileğinde meydana gelen bağ zedelenmeleri futbol ve benzeri sporların beraberinde getirdiği risklerdir. Vücudun ağırlığını taşıyan bacaktaki eklemlerin ani bir şekilde çevrilmesi ve bükülmesi büyük zararlar doğurabilir. Tendinit (tendon iltihabı / kiriş iltihabı), çalışırken ya da belli sporları yaparken, devamlı aynı hareketlerin tekrarlanması sonucu oluşur.

İncinme belirtileri; Ağrı, şişme ve morarma genel incinme belirtileri arasında sayılabilir.
Burkulma belirtileri; Ağrı, katılık ve hareketsizlik ve anında şişme genel burkulma belirtileri arasındadır.
Diz ve ayak bileği bağlarında zedelenme belirtileri; Şiddetli ağrı, diz ya da ayak bileğinde anormal görüntü, ağrıyan bacağın üstüne basamama gibi genel belirtilerdir.

Burkulma ve incinmeler için doktor önerileri
İncinme ve burkulmalar için, doktorlar dört temel işlem önerir: İstirahat, buz (iç kanamayı ve şişmeyi engellemek için zarar gören bölgeye uygulanır), kompres (dikkatlice sarılmış elastik bandaj), askıya alma (şişmeyi engellemek için ağrıyan bölgeyi tercihen kalp hizasının üstünde tutmak). Bunların yanında, iltihap önleyici ağrıkesicilere de ihtiyacınız olabilir.

Bağ yırtılmaları ameliyatla onarılabilir, ya da eklemi sabit tutmaya yarayacak şekilde alçıya alınması gerekebilir. Tendinit, çoğunlukla ağrıya ve zarara neden olan hareketten kaçınarak iyileştirilebilir. Bunun yanında hareket sırasında sıklıkla esneme hareketleri yapma ve duruş-oturuşu düzeltme, kısa vadede iltihap önleyici ilaçlar da tendinite iyi gelebilir.

Burkulma ve incinmeler için bitkisel ve alternatif tedavi yöntemleri
Burkulma ve incinmeler için aromaterapi ile tedavi; Burkulmalar için, çördük otu (zulfaotu) ve mercanköşk uçucu yağlarından ikişer damla ılık banyo suyuna ekleyin. Alternatif olarak, ikişer damla çördük otu (zulfaotu) ve mercanköşk uçucu yağlarını 1 çay kaşığı badem yağıyla karıştırın ve burkulan yere masaj yaparak sürün. Ardından, bir mendili ya da el yüz havlusunu iyice ıslatacak kadar suyun içine, bu uçucu yağlardan beşer damla damlatarak soğuk kompres uygulayın. Kompresi yerinde tutabilmek için çevresine sargı bezi dolayabilirsiniz. Uyarı! Gebeyseniz, çördük otu (zufaotu) uçucu yağı kullanmayın.

Burkulma ve incinmeler için Homeopati tedavisi; Bu tedaviyi uygulamadan 15 dakika önce ve sonrasında, hiçbir şey yiyip içmeyin ve dişlerinizi fırçalamayın. Kas incinmeleri için, her yarım saatte bir kez, toplamda 10 doza kadar 30c Arnica alabilirsiniz. Ardından, ağrı geçene kadar günde 4 defa 6c Rhus toxicodendron alın. Burkulma ya da tendinit varsa, her yarım saatte bir, toplamda 10 doza kadar 30c Arnica alın ve peşinden ağrı dinene kadar günde 4 defa 6c Rhus toxicodendron (sedefotu) kullanın.

Burkulma ve incinmeler için Bitkisel ilaçlar ile tedavi; Karakafes, incinme ve burkulmalardan ileri gelen şişlik ve morlukları geçirmekte kullanılabilir. Karakafesi demleyip soğuttuktan sonra, soğuk sıvıya temiz bir bezi batırıp ağrıyan bölgeye kompres uygulayın. (Karakafesi demlemek için, bir iki çay kaşığı kuru karakafesi bir fincan sıcak su içinde on dakika boyunca bekletin, süzün ve soğumaya bırakın.) Başka bir yolsa bir miktar karakafes kremini ağrıyan bölgeye sürmektir. Şişi indirmek için kurutulmuş karakafes kullanabilirsiniz.

Burkulma ve incinmeler için Akupres tedavisi; Zarar görmüş bölgenin yaklaşık 15 santim uzağındaki bir bölgeye (zarar gören bölgeye değil) yavaşça baskı uygulayın. Diz sakatlıkları için, bacağın dışına doğru, dizkapağının dört parmak ötesindeki basınç noktasına baskı uygulayın.

Bu yazı burkulmada ilk yardım, burkulmalar için krem, el burkulmasına ne iyi gelir, el burkulma tedavisi, ayak burkulmasına ne iyi gelir, el incinmesine ne iyi gelir, el incinmesi nasıl olur, ayak incinmesi nasıl geçer, ayak incinmesi burkulması, incinme burkulma tedavisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

ayak burkulmasına ne iyi gelir, ayak incinmesine ne iyi gelir, El incinmesi, parmak incinmesine ne iyi gelir, ayak incinmesi, ayak incinmesi nasıl geçer, bilek burkulmasına ne iyi gelir, el incinmesine ne iyi gelir, ayak burkulması nasıl geçer, ayak burkulması ne iyi gelir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz