El Sağlığı İçin 5 Mükemmel Egzersiz

El Sağlığı İçin 5 Mükemmel Egzersiz

El Sağlığı İçin 5 Mükemmel Egzersiz
Romatizma, kireçlenme, kemik erimesi ve uzun süre aynı işleri yapmakla ilerleyen yaşlarda ellerimizin sağlığı tehlikeye giriyor. Ellerde deformasyon ve ağırlar yaşamamak için bu egzersizleri her fırsatta mutlaka yapın!
El ve kol becerileri, anahtar tutmadan market poşetlerini taşımaya kadar neredeyse bütün günlük yaşam aktivitelerinde önemli rol oynar. Kavrama kuvveti yani el ve ön kol kaslarının kuvvetli olması, üst ekstremitelerin iyi bir performans sergilemesi için ön koşuldur.

Elleri de kötü etkileyen Osteoartrit (kireçlenme) gibi bir hastalığınız varsa egzersiz yapmak sizin için çok yararlı olacaktır. Hastalığın neden olduğu ağrı ve eklemlerdeki deformasyon sebebiyle hareketler kısıtlanır. Bununla birlikte hem kas gücü hem de eklem hareketliliği gittikçe azalır. Düzenli yapılan egzersizler ağrıyı azaltır ve eklem fonksiyonunda artış sağlar.

Parmaklarınızı sımsıkı kapatıp yumruk yapın, 5 saniye bekleyip ellerinizi açın. 10’ar tekrarlar ile 3 set yapın.

Parmaklarınızın arasını açabildiğiniz kadar çok açın ve kapatın. 20’şer tekrarlar ile 3 set yapın.

Avuç içlerinizi gergin tutun. Baş parmağınızı ayrı tutarak diğer parmaklarınızı parmak köklerine değdirecek gibi bükün, sonra yine gerdirin. 10’ar tekrarlar ile 3 set yapın.

Avuç içlerinizi gergin tutun. Baş parmağınızı bükün ve sonra serçe parmağınızın köküne değdirecek şekilde uzatın. 20’şer tekrarlar ile 3 set yapın.

Küçük bir havluyu rulo yapın. Bir eliniz ile tuttuğunuz havluyu var gücünüzle sıkıp 5 saniye bekleyin ve sonra gevşetin. Sırasıyla sağ ve sol elinizde tekrarlayarak 10’ar tekrarlar ile 3 set yapın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz