Ekmeğin Faydaları

Ekmeğin Faydaları

Ekmeğin Faydaları

Peygamber Efendimiz (S.A.V) ekmek hakkında:”Ekmeğe hürmet edin! Çünkü onu Allah göğün bereketlerinden indirmiştir.”
“Arpa ekmeği de peygamberlerin lokmasıdır. O da mübarektir” buyurmuştur. (Şir’atül İslâm).
Hemen bütün milletlerin yediği ekmeğin tarihi çok eskilere dayanır. 12 bin yıl önce Mısırlıların ekmek pişirdiğine dair bulgular vardır. Kolay ve ucuz elde edilmiş olması, tarihin ilk zamanlarından bu yana ekmeğe rağbeti arttırmış ve insanlar hemen her çağda ekmek kullanmışlardır.
Ekmek, bir ara vücuda faydasız bir yiyecek olarak görülmüşse de son zamanlarda oldukça gerekli bir besin olduğu anlaşılmıştır.Ekmeğin faydaları çoktur.
Günlük besinlerimizde ekmek, makarna, pirinç, patates gibi nişastalı yiyecekleri ifade eden karbonhidratların oram yüzde 55-65 arasında olmalıdır.
Bunun yanınsa yüzde 30-35 arasında yağlı yiyecekler alınmalıdır.
Buna bir de muhakkak eklenmesi gereken proteinler vardır. Protein etten, sütten, yumurtadan, balıktan sağlanan vazgeçilmez besinlerdir. Her insanın vücut ağırlığına göre alması gereken protein kilo başına 1 gram olarak hesaplanır. Eğer bir insan 70 kilo ise hergün alması gereken protein miktarı 70 gramdır. Yüzde 55-65 karbonhidrat oranına yüzde 30-35 oranına kıyasla protein oranı yüzde 15 dolayında olmalıdır.Biraz fazla olabilir ama çok fazlası vücuda yararlı değildir..

Ekmegin-Faydalari

Ekmek birincisi sırada sayabileceğimiz faydası kan şekerini iyi dengeliyor, ikincil faydası ise ise sinir sistemi için çok fazla gerekli olan vitaminlerin alımına katkıda bulunuyor.

Ekmek tüketiminin miktarı kişinin kilosuna, cinsiyetine ve ya çalışma temposuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Sıhhatli bir insanın her öğünde ortalama ikişer dilim ekmek tüketmesi fazla olmayacaktır. Gün arasında bir kişi en az 6-8 dilim  yiyebilir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz