Eklem yerlerinde kızarıklık ve kaşıntı

Eklem yerlerinde kızarıklık ve kaşıntı

kasintiKaşıntı vücudun neresinde olursa olsun çok rahatsız eden bir durumdur. Kaşıntının birçok sebebi olabilir. Zaten kaşıntının tedavisi de nedene yönelik olarak yapılmaktadır. Eklem yerlerinde kızarıklıklar ve kaşıntı şikayeti akla ilk olarak halk dilinde “kurdeşen” olarak bilinen ürtiker hastalığını getiriyor. Ürtiker kaşıntılı ve döküntülü bir hastalıktır. Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan etrafı kızarık, ortası soluk, yüzeysel cilt döküntüleri tatlı tatlı kaşınmaktadır. Birdenbire başlayan döküntüler genellikle kaşıntılı, kabarık, değişik boyutlarda ve şekillerde plaklar şeklinde görülmektedir. Plak şeklindeki bu döküntüler genelde 20 dakika ile 3 saat arasında etkilidir. Ancak o süre sonunda iz bırakmadan kaybolup başka bir yerde çıkabilir. Bazen kızarık alanlar birleşip, büyük bir şekil alabilirler. Üzerine bastırılan kızarıklıklar beyazlaşıp solar. Kaşıntıya eşlik eden yanma hissi vardır. Bir ürtiker plağı 24 saatten fazla sürmez, ancak başka bölgelerde devam edebilir veya kronik bir hal alabilir..

Ürtiker hastalığının Akut ve Kronik olmak üzere başlıca iki tipi vardır.

Akut Ürtiker genelde 24 saat içinde düzelir.

Her yaşta görülen bu tipte tekrarlayan ürtiker plakları nadiren bir ay kadar sürebilir. Kronik ürtikere göre yaygın olarak görülür.

Kronik ürtiker ise genç erişkinlerde daha fazla görülür. Döküntüler en az 6 hafta süreyle her gün veya bir iki gün arayla ortaya çıkabilir. Genellikle nedeni ortaya çıkarılamaz. Kronik ürtikerde kaşıntı olmadan genellikle yanma duygusu vardır.

Akut ürtiker nedenleri:

— Parazit, virüs, bakteri, mantar şeklindeki enfeksiyonlar

— İlaç reaksiyonları

— Yumurta

— Kuruyemişler

— Süt

— Balık, kabuklu deniz ürünleri,

— Tartarazin, azo boyaları,

— Benzoatlar şeklindeki gıdalar ve katkı maddeleri ile

— Böcek sokmaları

Kronik ürtiker ise stres, fiziksel faktörler, diğer bazı cilt hastalıkları veya cilt dışı sistemik hastalıklardan kaynaklanabilir.

Öykü ve muayene sonrası doktorun istediği tetkik sonuçlar da dikkate alınarak, tanı konup tedaviye başlanır.  Tedavi aşamasında ilaçlar ve kremler önerilmektedir. Ancak hastaların sadece bir kısmında alerji ile ilgili testleri yapmak gereklidir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz