Eklem Ağrısı İçin En İyi 5 Gıda

Eklem Ağrısı İçin En İyi 5 Gıda

İnsan vücudunda bulunan eklemler inanılmaz derecede güçlüdür ve her türlü kuvveti, ağırlığı ve yükü taşıyabilirler. Her eklem, kıkırdak beslenmesinden ve korunmasından sorumlu olan sinovyal sıvı ile doldurulmuş bir kapsül içerir. Kıkırdak, her bir kemiğin birbirinden geçip üstünden geçmesine izin vererek kemik yapısını destekler.

Sağlıksız bir diyet, yaşlanma belirtileri, genetik hastalıklar ve diğer konular kıkırdak hücreleri arasında kırılmaya neden olarak sinovyal sıvının tıkanmasına neden olabilir ve bu da eklemlerde büyük ağrıya neden olan enflamatuar bir reaksiyona neden olabilir.

Ancak iyi haber şu ki, eklemlerinizi güçlendirmenize ve beslemenize, onları daha güçlü ve sağlıklı hale getirmenize izin veren birkaç süper gıda var.

İşte, bir göz atın:

1. Zerdeçal

Osteoartritik diz ağrısı çeken hastaları ve zerdeçal ekstraktının semptomları azaltma üzerindeki etkisini inceleyen yeni bir çalışma . Sonuçlar, zerdeçal özünün altı haftalık bir süre için tüketilmesinin, hastaların semptomlarla ilgili rahatsızlığı, günlük 800 mg ibuprofen alımının yapacağı şekilde azaltmasına yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Bunun arkasındaki neden, zerdeçalın, kıkırdak hücrelerinde bulunan iltihaplı bileşiklerin miktarını azaltan, güçlü bir antioksidan olan kurkuminin en zengin kaynaklarından biri olmasıdır. En iyisi zerdeçalın lezzetli bir tadı var ve salata, güveç, pirinç, fasulye, sebze ve hatta tavuk veya et gibi tüm tariflerinizin tadını artırabilir.

2. Somon balığı

Bu yağlı balık, güçlü bir omega-3 yağ asidi dozu elde etmek için en zengin kaynağınızdır. Araştırmalar, omega-3 yağ asitlerinin yağlı balıklar ve takviyeler yoluyla elde edilmesinin, eklem iltihabında bir azalmaya neden olan bazı temel bedensel reaksiyonlara neden olduğunu ve bu besin maddesinin artrit hastaları için son derece gerekli olduğunu ortaya koymaktadır.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, günlük olarak balık yağı takviyesi alımı yapan kişilerin artık NSAID ilaçları gerektirmediğini ortaya çıkardı, örneğin ibuprofen. Omega-3’lerinizi elde etmek için bol miktarda sağlıklı konserve çeşidi alabilirsiniz, ancak taze yağlı balıkların en sağlıklı ve en zengin kaynak olduğunu unutmayın.

3. Portakallar

Bir çalışmada, portakal kabuğu ekstraktlarının osteoartritik diz ağrısı çeken hastalardan oluşan bir örnek üzerindeki etkileri incelenmiştir. Hastalara sekiz haftalık bir süre boyunca günlük portakal kabuğu ekstresi alımı verildi ve sonuçlar diz ağrısı gibi semptomlarda belirgin bir azalma olduğunu gösterdi. Ayrıca, bu hastalar, bir plasebo grubuna kıyasla, bazı enflamatuar bileşiklerin seviyelerini önemli ölçüde azaltmıştır.

Araştırmacılar, bu etkilerin, narenciye olarak bilinen ve nobiletin olarak bilinen belli bir tür biyoflavonoid varlığından kaynaklandığını açıkladılar. Bu nedenle, bir portakalı soyurken beyaz bulanık tabakayı bırakmak esastır, bu tabakaya albedo tabakası denir. Vücudunuzu güçlü bir bioflavonoids dozu ile doldurmak istiyorsanız, kabuğunuzu tamamen meyve suyunuzda ve meyve sularınızda tamamen portakalla doldurun.

4. Kefir

Kefir, en önemlisi L. casei olan zengin çeşitlilikte sağlıklı bakteri ile doludur. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, iki ay boyunca günlük bir kefir dozu verilen birkaç bireyde L. casei’nin etkileri incelenmiştir. Çalışma sona erdiğinde, sonuçlar katılımcıların çok düşük seviyede inflamatuar belirteçlere sahip olduğunu ve plasebo grubuyla karşılaştırıldığında, eklemlerinin daha sağlıklı ve daha az sert olduğunu ortaya koydu.

Kefir sütü çok kültürlü ve lezzetli bir seçenektir, yulaf ezmesi, tahıl gevrekleri ile tadını çıkarabilir, hatta smoothie’lerinize bile ekleyebilirsiniz. Şekersiz kefir elde etmek her zaman iyidir, çünkü şekerli olana kıyasla daha fazla bakteri ve daha az yapay şeker içerir.

5. Sızma Zeytinyağı

Bir çalışma, sızma zeytinyağının, eklem yaralanmalarından muzdarip olan günlük sıçan diyetlerine eklendiğinde etkilerini incelemiştir. Sekiz haftalık bir süre boyunca sızma zeytinyağı verildi ve bu süre zarfında araştırmacılar vücutlarında mevcut olan yağlama seviyelerinde büyük bir artış fark ettiler.

Şimdi, yağlama maddesi temel olarak sinovyal sıvı içinde mevcut olan ve kıkırdaktan sorumlu olan bir tür proteindir ve ayrıca bir yağlama maddesi olarak da işlev görür. İnsanlarda aynı etkiyi yaratır ve bu nedenle eklemlerimizin sağlığı için son derece önemlidir. Düzenli yemeklerde, pizzalarda, makarnalarda, sebzelerde, çorbalarda, salatalarda ve her şeyde tadını çıkarabilirsiniz.

Eklem destekleyici diyet, düzenli egzersiz ve tabii ki eklem ve kaslarınızı kuvvetlice zorlamak suretiyle eklemler daha sağlıklı ve güçlü hale getirilebilir. Unutmayın, önleme en iyi tedavidir ve sağlıklı çalışan bir vücut için sağlıklı eklemlere ihtiyacınız var. Peki, bu süper yemeklerden hangisini pişiriyorsun?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz