Egzersizin Faydaları

Egzersizin Faydaları

Bu yazı egzersizin faydaları ve önemi hakkında yazılmıştır.

Hareket sistemi üzerine
– Sportif aktivite eklemlerin doğal genişlik derecesinin korunmasına ve gelişmesine imkan sağlar, ankiloza karşı mücadele eder.
– Beslenmeyi ve kıkırdakların devinme yeteneklerini kolaylaştırarak eklemlerin en iyi şekilde korunmasını ve bakımını sağlar.
– Kemik düzeyinde; kalsiyum tutulmasını kolaylaştırır, yaşlı insanlarda sıklıkla görülen osteoporoz hastalığına karşı mükemmel bir korunma aracıdır.
– Kas tonusunun iyileşmesi sayesinde; sportif aktivite kalça, dizler ve özellikle omurga düzeyindeki ağrıların önlenmesine imkan sağlar.
– Bel ağrılarına karşı en iyi ilaçtır fakat, şayet omurganızın durumuna sağlık verilmeyen sporları ya da kötü jimnastik hareketleri yaparsanız, zararlı da olabilir.

Kalp-damar sistemi üzerine
– Kalbin çalışma sistemini düzenler, efektif ve ekonomik çalıştırır.
– Periferik damar direnci azalacağından kalp üzerindeki yük kalkar.
– Hipertansiyon düzelir.
– Dolaşım hızlanır, bundan dolayı metabolik artıkların atılımı kalaylaşır.
– Pulmoner oksijenasyon yeteneği artar.

Psikolojik yararlar
– Kendine güveni uyandırır, hırsı artırır.
– Heyecanı ve stresi azaltır.
– Bedenin bilincine varılır, seksüel yaşamın düzenine katkı sağlar.
– Beynin daha iyi oksijenlenmesi sayesinde, zekasal etkinliği yükseltir.
– Gurup düşüncesi, bireyler arasında ilişkiler, karşılıklı olarak saygı kavramı gelişir.
– Zevk alma duyusu gelişir; bu beyinden salgılanan hormonlar ile olur; endorfinler; aile ve mesleki kaygılardan kurtulmaya imkan sağlar.

Bu yazı egzersizin faydaları, egzersizin tanımı, egzersizin yararları, egzersizin önemi, egzersizin faydaları nelerdir, egzersizin sağlığa faydaları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

egzersizin faydaları nelerdir, egzersizin faydaları nelerdir kısaca, EGZERSİZİN FAYDALARI, egzersiz nedir kısa bilgi, egzerzizin yararları nelerdir, egzersizin kasa ve kemiğe faydaları, egzersizin kas ve kemiye faydası kısaca, egzersizin faydalari nedir, Egzersizin bel ağrılarına faydası, egzersizfaydaları nedir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz