Egzersiz Nedir

Egzersiz Nedir

Egzersiz nasıl yapılır veya doğru egzersiz uygulamaları nasıldır sorusuna yanıt arayanlar için güzel bir yazı. Günümüzde, hareketsizliklerimizden dolayı bir çok sorun yaşamaktayız. Belli bir yaşa kadar yaşayamasak da, yaşımız sürekli ilerlediğinden dolayı ileride başımızı ağrıtabilecek fonksiyonlarla karşılaşıyoruz günlük hayatımızda.

Egzersizin anlamını başlık altında açıklayacak olursak enerji harcamamızı gerektirecek yaptığımız bedensel hareketlerden oluşmaktadır. Egzersiz bir anlamda da fizik aktivenin bir alt sınıfı olarak kabul edilmiştir. vücudumuzdaki iskelet kaslarımızın kasılması sonucu üretilen bazal düzeyde enerji harcamamızı gerektiren bedenen yaptığımız hareketlerdir.

Egzersiz yapmamızdaki amaç vücudumuzun oksijen oranını ve metabolizmamızı düzene koymak, kuvvetli olmamızı, dinç olmamızı, dayanaklılığımızı arttırmamızı, ve bunların yanında vücudumuzdaki yağların oranını azaltmamızı, kas ve eklem dokularımızın hareketlerini daha çok güçlendirmektir. Bütün bunlar sağlık için gerekli yaşam koşullarıdır. Aslında ne yazık ki günümüzde genel olarak bunlara uyan uygulayan çok az kişi bulunmaktadır.

Egzersiz yapmanın yaşı ve zamanı yoktur. Yorucu, egzersizin riskleri de vardır. 1 hafta 7 gün boyunca 3 kere 25 dakika ve yukarısı bir egzersiz en idealidir. Eğer ki süreyi uzatmak istersek, haftalık 5 kere veya daha fazlasını uygularsak her seferinde 25-30 dakikalık süreler bize daha fazla yarar.

Egzersiz’e başlamadan önce, en az 4 saat önce yemek yenmelidir. 1-2 bardak su içilmelidir. Egzersizden sonra doğal olarak yorulacağımız için egzersiz yaptıktan sonrada sıvı olarak su tercih edilmelidir. Nadiren portakal suyu, meyve suyu gibi.

Bu yazı egzersiz nedir, egzersiz hareketleri, egzersizin vücuda faydaları, egzersizin yararları, egzersizin önemi, egzersizin tanımı, basit egzersiz hareketleri ve egzersizin zararları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

egzersizin tanımı, egzersiz hareketlerinin faydaları, spor hareketleri ve yararları, egzersizin faydaları ve önemi, egzersiz hareketleri ve faydaları, egzersizin önemi ve yararları, spor egzersiz ve hareketin faydası, egzersiz nedir kısaca tanımı, egzersiz tanımı, günlük egzersiz faydaları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz