Egzama Tedavisi için Bitkisel Yöntemler

Egzama Tedavisi için Bitkisel Yöntemler

Bir cilt hastalığı çeşidi olan egzama için bitkisel tedavi yöntemleri ile kesin çözümler bulacağınızı söylesem, eminim ki çoğunuz inanmaz. O zaman yazımızı okumaya ne dersiniz?

Egzama hastalığı değişik nedenlerle ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Egzamanın deride kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi belirtileri görülür ve psikosomatik kaynaklı bir hastalıktır. Şimdi sizlere egzamaya ne iyi gelir bunları anlatalım.

Egzama hastalığının akut, kronik, yaş ve kuru egzama gibi türleri vardır. Ahmet Maranki bitkisel yollarla egzama tedavisinde şu önerilerde bulunmuştur.

* 1 çay bardağı kadar suda 10 adet aspirin eritildikten sonra, pamuk ile egzamalı cilde uygulanır.

* Taze sarımsak otu sıkılarak elde edilen su egzamalı cilde sürülür.

* Funda tohumu hafif ateşte kaynatıldıktan sonra, tohumun posası egzamalı cilde sarılır.

* 1 bardak kaynar suya 15 gram ada çayı eklenerek 5 dakika hafif ateşte demlenir. Hazırlanan su ile egzamalı cilt yıkanır.

* 1 tutam ısırgan otu yaprağı ispirto içinde 1 hafta bekletilir. 1 hafta sonra aynı oranda su ile karıştırılarak egzamalı cilde pansuman yapılır.

* 1 tutam defne yaprağı kaynatılır. Egzamalı cilt 10 kere kaynatılan suyun içine sokulur.

* 1 tutam kekik kaynatılarak suyu ile egzamalı cilde pansuman yapılır.

* 1 adet muz ezildikten sonra, limon suyu karıştırılarak merhem kıvamına getirilip egzamalı cilde sürülür.

*El ve ayak bölgelerindeki egzama için sıcak suda ısıtılan dut pekmezi gece yatarken egzamalı bölgelere sürülebilir.

Egzamaya İyi Gelen Yiyecekler: Egzaması olan kişilerde genellikle esansiyel yağ asitleri yetersizliğine de rastlanır. Bu durumda eğer balığa karşı alerjiniz olmadığı kesinleşmişse, Omega-3 bakımından zengin somon balığı gibi yağlı balıkları daha sık tüketebilir veya Omega-3 takviyesi kullanabilirsiniz.

Egzamaya iyi Gelen Şeyler: Egzama belirtilerinin şiddetlendiği ve egzamanın yayıldığı durumlarda sirkeli suyla yıkanmak çok faydalıdır. Bunun için küveti ılık suyla doldurup 2 bardak elma sirkesi ekleyin. Çok sıcak su kullanırsanız egzama kaşıntısı ve tahrişi artacaktır bu nedenle suyu olabildiğince ılık tutmaya çalışın. Kaşıntıyı hafifletmek için çeyrek su bardağı ayçiçeği veya aspir yağı da ekleyebilirsiniz. Bu yağlar kuruyan cildin yumuşamasını sağlayacaktır.

 Kaşıntı veren kırmızı egzama lekeleri durumunda kortizon kremi genellikle ilk tercihtir. Kortizon preparatları, birinci grubun en hafif olduğu dört gruba ayrılır. Bazı kremler, mantar ve bakterilere karşı anti mikrobiyal maddeler katkılıdır. Grup birde olan kremler hafif egzamaya günde 1-2 olmak üzere sürülebilir.

Bu yazı egzamaya iyi gelen bitkiler sabunlar kremler ilaçlar yağlar krem yiyecekler şeyler sabun egzama için ilaç nemlendirici krem iğne hap doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi ne iyi gelir ne yapılır hangi doktora gidilir bölüm bakar nasıl olur geçer önlenir tedavi edilir egzamayı ne iyileştirir kaşımak arttıran besinler ne tetikler ne geçirir geçiren azaltan hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

, , , , , , , , ,

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz