Egzama Belirtileri ve Tedavisi

  • HASTALIKLAR
  • Egzama Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 720 kez görüntülendi

Egzama Belirtileri ve Tedavisi

Egzama, genellikle 1 yaş civarında en yoğun olarak görülen, kaşıntılı bir cilt hastalığıdır. Alerjik bir hastalık olan Egzama’nın çocuklarda görülme oranı %2 civarındadır. Eğer annede de alerjik hastalık varsa bu oran %27’ye kadar çıkar.

Genellikle 2 yaşından sonra Egzama kaybolur. Fakat daha uzun sürmesi yada tamamıyla geçmemesi de mümkündür.

Egzama Belirtileri: Deride kızarıklıklar ve döküntüler şeklinde ortaya çıkar. Egzama olan bölgede kaşınma, sivilceye benzer belirtiler ve bazen su toplanması da görülebilir. Kaşıntılı egzama derinin tahriş olup enfeksiyonun yayılması sonucu iltihaplanmaya ve ağrıya neden olabilir. Bütün vücutta görülebileceği gibi belli bir bölge ile sınırlı da olabilir. Genellikle boyun altı, yanaklar, dirsek içleri ve diz arkası Egzamadan en çok etkilenen bölgelerdir.

Egzama bulunan bölgeyi kaşımamak ve sabun kullanmamak gerekir. Egzamanın nedenleri ruhsal olabileceği gibi deriyi tahriş edici maddeler, enfeksiyon, kozmetik ilaçlar, giysiler de olabilir.

Egzama Tedavisi: Öncelikle egzemaya neden olan sebeplerden korunmak gerekir. Bu nedenle, fazla üzülmemek, deriyi tahriş edebilecek maddelerden (çamaşır suyu, deterjan, sabun gibi) uzak durmak, kozmetik ilaçlara mesafeli durmak ve sentetik giysilerden sakınmak faydalı olacaktır. Ayrıca, acılı ve baharatlı yiyecekler de azaltılmalıdır. Bütün bu önlemlerin yanında çeşitli krem ve ilaçlar da tedavide kullanılabilmektedir. Ayrıca, bitkisel tedavi olarak Isırgan otu ve soğan şikayetleri azaltmaya yardımcı olur.

Egzama hakkında uzmanların ne dediğini öğrenmek isterseniz videoyu izlemeniz yeterli.

Bu yazı egzama nedenleri, egzama nasıl oluşur, egzama nasıl bulaşır, egzama tedavisi, egzama nasıl olur, egzama nasıl geçer, egzama nasıl iyileşir, egzama için krem, egzama hastalığı nedir, egzama hastalığı tedavisi, egzama bulaşıcımı, egzama sebepleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

lohusalikta alerji, lohusalikta kasinti, logusalıkta kaşıntı, lohusalıkta vücutta kaşıntı, egzema ağrısı, logusalikta alerji, ekseme hastalığı nedir, gebelikte egzema tedavisi, sedef başlangıcı, lohusalikta alarji

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.