Ebola Virüsü Hastalığı Nedir ?

Ebola Virüsü Hastalığı Nedir ?

Ebola, son dönemde gündemden düşmeyen, hakkında çeşitli komplo teorilerinin ve haberlerin yapılmasına neden olan bir hastalıktır. İlk olarak vahşi hayvanlardan insanlara bulaşan bu hastalık, Afrika ülkelerinde ciddi salgınlara neden olmaktadır.  Aslına bakılırsa 70 li yılların sonundan beri Afrika ülkelerinde paniğin oluşmasına neden olmasına karşın dünya ülkelerine yayılmadığı için bu hastalığın önemsenmediğini söyleyebiliriz.

Ebola Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Bulaşması halinde yüzde doksanlara varan ölüm oranına sahiptir.
  • İlk salgınlar Afrika ülkelerinde yer alan köylerde meydana gelmiştir.
  • İnsandan insana hızlı bir şekilde bulaşabilir.
  • Ne yazık ki herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır.

Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır?

Yazımızın başında bu virüs hakkında pek çok şehir efsanesinin dolaştığına değinmiştik. Aslında bu kulaktan kulağa yayılan bilgilerde yanlış sayılmaz. Çünkü hastalığın ilk olarak görüldüğü yer dışında pek bilgiye sahip değiliz ne yazık ki…

İlk olarak, bir hayvanla temas neticesinde bulaştığı tezi bulunmaktadır ki, gerçekliği hala bilim insanları tarafından tartışılır.

ebola virüsü nasıl bulaşır

İnsandan insana bulaşma;

Genellikle doğrudan temasla söz konusu olmaktadır.

  • Kişinin şahsi eşyaları ile temas
  • Vücut salgıları ile temas
  • Bakımını üstlenen kişilerce temas

Söz konusu olması halinde bulaşması kaçınılmaz olabilir. İyileşmiş bile olsa erkeklerde sperm aracılığıyla 50 güne kadar bulaşma olabilir!

Ebolanın Belirtileri Nelerdir

Genellikle ateş ve halsizlik ile ortaya çıkan bu hastalık devam eden zamanlar içerisinde baş ve eklem bölgelerinde ortaya çıkan ağrılarla kendini göstermektedir. Aynı zamanda kişi derin bir halsizlik içerisinde olduğunu da belirtebilir.

Çok şükür şu an için ülkemizde bu hastalığın görülmediğini biliyoruz. Ama görülse bile hastalık konusunda bilgi sahibi olmak ve hızlı bir müdahale ile kayıpların minimize edilmesi açısından son derece önemli olmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz