Ebegümecinin Faydaları ve Zararları

Ebegümecinin Faydaları ve Zararları

Son zamanlarda favorim olan bir bitki çayı var. Ebegümeci çayı. İşte bu yazımızda ebe gümecinin faydalarını ve özelliklerini anlatabilmek için kısacık karaladım.

Ebegümeci Bitkisi: Kendi kendine yetişen ve mor renkte çiçekler açan bir bitki olan Ebe gümecinin yaprakları sebze olarak, çiçekleri de ilaç olarak kullanılır.

Ebe Gümecinin Faydaları: Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Ateş düşürücüdür. Nezle ve bronşite iyi gelir. Burun kanamasını keser; Burun tıkanıklığını giderir. Nefes darlığında faydalıdır. Mide ağrısına ve bulantısına karşı etkilidir. Diş eti hastalıklarında faydalıdır. Mide ve Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kabızlığı giderir. Ses kısıklığını, boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Cildi korur, yumuşatır ve nemlendirir. Gözaltı kırışıklıklarına ve şişliklerine iyi gelir.

Ebegümeci nasıl kullanılır? Tazesi sebze olarak tüketilir. Kuru yaprakları ve çiçekleri de suda kaynatılmak suretiyle Ebegümeci Çayı olarak ya da lapa haline getirilerek haricen kullanılır. Lapa haline getirilip çıbanların, yaraların ya da egzama olan bölgenin üzerine konursa yararı görülür. Kaynatılıp demlendikten sonra ellere ve ayaklara banyo yaptırılırsa yorgunluğu giderir. Gözlere pansuman yapılırsa gözleri dinlendirir. İnce ciltlere de faydalıdır.

Bu yazı ebegümecinin kullanımı, ebegümecinin faydaları saça cilde nasıl kullanılır, ebegümecinin yan etkileri zararları neledir, ebegümeci neye yarar ne demek ne zaman yetişir, ebegümeci nedir neye iyi gelir, ebegümeci nasıl yapılır kullanılır pişer demlenir konusunda yazılmıştır.

ebegümeci faydaları ve zararları, ebegümecinin faydaları ve zararları, saglikvegebelik com, ebe koemeci, ebe gumecının uyguya faydası, ebe gümecinin faydalari, ebe gumeci faydalari, ebegùmecí yan etkileri, www saglikvegebelik com, ebe gumecinin gebelikte zararlari

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz