Ebegümeci Faydaları Nelerdir?

  • ALTERNATİFTIP
  • Ebegümeci Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 1.251 kez görüntülendi

Ebegümeci Faydaları Nelerdir?

Ebegümeci Çiçeği
Ebegümeci Çiçeği

Nisan ve temmuz ayları arasında, çoğunlukla parlak sarı, nâdir olarak beyaz renkli çiçekler açan bir veya çok senelik otsu bitkilerdir. Çiçekleri tek başlarına 5 veya daha çok parçalıdır. Taç yaprakları genellikle parlak sarı renktedir. Yapraklar elsi dilimli veya tam kenarlı şekildedir. Ebegümeci bitkisi kolaylıkla yol kenarlarında, tarlalarda, göl, su kenarlarında ve ormanlarda yetişebilen bir bitkidir. Ebegümeci yemeği de afiyetle tüketilen bir yemektir. Bu şifalı sebzenin yemeği ilkbahar aylarında bolca tercih edilir. Her yerde kolaylıkla bulunması sebebiyle bu şifalı sebzeye manavlarda, pazarlarda ve market raflarında kolaylıkla ulaşılabilir. İçeriğinde müsilaj, malvin, malvidin adlı anthocyan madde içerir. Ayrıca tanen, glikoz, C vitamini, kalsiyum, fosfor, protein taşımaktadırEbegümeci Faydaları.

Latince adı malva sylvestris olan ebegümeci kimi yörelerde cilatka çolaka, develik, saracak, elegömeci gibi isimlerle adlandırılırken kimi yörelerde ise gömeç, hubbaz, hamaylık, karagöz, molasa, paçık, tolik, kabarlik gibi isimlerle adlandırılır. Ayrıca bazı bölgelerde bu şifalı bitki; develangir, ebemgömeci, evemkömeci, gaba, ilmik, kabalık, kazankarası, kobalangir, pencer, tebük isimleriyle de anılır.

  • Ebegümecinin Faydaları Saymakla Bitmez

 Ebegümeci faydaları bilinmekle birlikte, ciltteki çıban ve yaraların ağrılarını dindirmek için kullanılır. Göğsü yumuşatır, balgam söktürür, nefes darlığına iyi gelir ve  öksürüğü keser. Bu yüzden bu soğuk kış aylarında bolca tüketilmelidir. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlaması da faydaları arasındadır. Kabızlık gibi bağırsak sorunlarını giderir. Bağırsakları rahatlatır, kolay bir sindirim sağlar. Sindirim sistemini rahatlatır. Mide bulantısı ve kusmaları önler ve gastrit, ülser, mide ağrılarını dindirir. Ateş düşürücü etkisi vardır, bu şekilde vücuda rahatlık verir. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Nezle, grip, öksürük, bronşit, nefes darlığı tedavisinde kullanılır. Ayrıca akciğer kanseri tedavisinde kullanılan bu şifalı bitki cildi kırışıklıklara karşı da korur.

Ebegümeci Kuru

Bu şifası büyük bitkinin gargarası ağız yaraları, bademcik iltihabı, boğaz ağrıları, faranjit gibi rahatsızlıklar için çok faydalıdır. Burun kanamasının durdurulmasında kullanılması da  faydaları arasındadır. Burun tıkanıklığına da fayda sağlar. Tıkanmış burnu açar. Vücuttaki akne, leke, sivilce gibi rahatsızlıklar için de çok faydalıdır. Egzama gibi cilt hastalıklarının da geçmesine fayda sağlar. Göz altında oluşan şişlikleri geçirmeye yardım eder. Diş etlerine iyi gelir.

Alerji, ciltte alerjiler sonucu görülen kaşıntılarda bu şifalı bitkinin çayı çok büyük fayda sağlar.

Bronşit, faranjit, boğaz ve bademcik iltihabı, öksürük tedavisi için 40 gr. bitki 1 lt. suda kaynatılarak 10 dk. kadar demlenir. Günde 5 kahve fincanı içilir.

Çıbanların olgunlaşması tedavisi, sivilceler, akne tedavilerinde lapası veya kompresi için çok faydalıdır.

Deri yaralanmaları, deri döküntüleri, kaşıntılar, deri yanıkları, deri alerjileri tedavileri için  banyoları rahatsızlık görünen bölgeye uygulanmalıdır.

İşte bu şekilde faydaları sayesinde bu şifalı bitki ile birçok hastalıktan kurtulmak mümkündür. Ebegümeci taze olarak tüketildiği gibi, yemek şeklinde pişirilebilir, salatalara eklenebilir yada çay olarak da içilebilir.

  • Zararları Veya Yan Etkileri

Kısırlık sorunu olan yani hamile kalmakta güçlük çeken bayanların ebegümeci bitkisinden uzak durmaları tavsiye edilir. Hamile kadınlar da bu bitkiyi tüketmemelidir.

  • Ebegümeci Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ebegümecinin yaprakları ve çiçekleri toplanarak kurutulur. Kaynayan suyun içine kurutulmuş yaprak ve çiçeklerden atılır. 10 dakika kadar demlenir. Demlendikten sonra çayın içindeki bitki parçaları süzülür ve ılındıktan sonra çay içilebilir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.