E Vitamini Yağının Faydaları ve Kullanımı

E Vitamini Yağının Faydaları ve Kullanımı

E vitamini temel olarak deriyi ultraviyole (morötesi) ışınlardan koruyan bir antioksidandır. Yani vücutta serseri mayın gibi dolaşan zehirli (toksik) maddeleri bertaraf eder. E Vitamini ile dolu bir gıda tükettiğinizde bu yapı derideki hücrelerin zarlarından geçerek savunma mekanizmasına katkı yapar.

Çoğu E Vitamini yağı mısır, kanola ve soya bitkilerinin doğrudan damıtılması ile elde edilir. Bu yağ ağır ve kalındır, üç yıl raf ömrü vardır. E vitamini yağı yüksek sıcaklıkta kalırsa veya hava ile temas ederse oksijen ile tepkimeye girerek kullanılmaz hâle gelebilir. Dolayısıyla dikkatlice muhafaza edilip bu etkenlerden korunmalıdır.

E Vitamini Yağının Faydaları – Cilt İçin

Yaşlılık belirtilerini kontrol altında tutar
Cildinize E Vitamini uygulamak elastin ve kalojen üretimini artırarak derinizin esnek kalmasını sağlar. E vitamini ayrıca ciltteki çizgi, kırışıklık ve yaşlılık lekelerini azaltır, yağın antioksidan özelliği yeni kırışık oluşumunun önünü keser.

Kuru cilt problemlerini çözer
E vitamini cildin su kaybını önleyerek sürekli nemli ve sağlıklı kalmasını sağlar. Aynı zamanda yağ dengesinin kurulmasına yardımcı olur.

Küçük güneş yanıklarını tedavi eder
Lokal olarak uygulamak E Vitamininin üst derinizce kolaylıkla emilmesini sağlar, morötesi ışınların verdiği hasarı iyileştirir. Bu durum acı hassasiyetinin giderilmesini sağlar ve güneş ışığının cilde daha fazla zarar vermesini önler.

Yara izlerini yok eder
E vitamini yaraların, yanıkların, morlukların ve diğer deri hasarlarının normale dönmesini hızlandırır. İzi kalmış yaralara uygulandığında ise hasarlı hücreyi öldürüp sağlıklısı ile yer değiştirerek aylar içinde izin kaybolmasını sağlar.

Deri çatlamasını önler
Yaralara olan etkisinin benzeri olarak, derideki çatlaklara uygulanan E Vitamini bu bölgelerin kaşınmasını önler. Cildinde çatlak olanlar E Vitamini yağı ile esnekliğine kavuşarak çatlaklarını iyileştirebilirler.

Deri hastalıklarını iyileştirir
Sedef hastalığından etkilenen cilt bölgeleri E Vitamini yağı sayesinde iyileşebilir. Egzama hastaları da E Vitamini yağı uygulayarak kaşıntıyı ve kaşıntı ile oluşan yangıyı giderebilirler.

Derinizi temizler
E Vitamini ayrıca yüz temizleyicisi ve nitelik artırıcı olarak kullanılabilir. Bu yağı bir pamuk parçası ile dairesel hareketlerle yüzünüze uygularsanız kiri ve gün içerisinde yüzünüze yapışan atıkları temizlemiş olursunuz.

Uçuğa ve dudak çatlağına iyi gelir
Birkaç damla E Vitamini yağı dökmek dudak çatlaklarını giderir. Ayrıca E Vitamini yağı nahoş bir görüntüsü olan uçukların iyileşme sürecini hızlandırmak için bire bir.


Kullanım Şekli

E vitamini yağını düzeltmek istediğiniz cilt bölgesine doğrudan uygulayabilirsiniz. Yağ üst deriniz tarafından hızla emilerek ani rahatlama sağlayacaktır. Bu yağ deride biraz yapış yapış his bıraktığı için, dışarıda olacak olanlar yağ yerine E Vitamini içeren krem ve losyonlar kullanabilir. E Vitaminini yaralarınız ve izleriniz için kullanıyor iseniz bir E Vitamini kapsülü açın ve yağı bir pamuk parçası ile direk o bölgeye sürün. Üzerine masaj yapmayın, cildinizin kendi kendine emmesine izin verin. Tam etkisini göstermesi aylar alabilir.

E Vitamini Yağının Faydaları – Saçlar İçin

Saç Gelişimini Artırır
Saç derinize düzenli olarak E Vitamini uygulamak dolaşımı daha iyi hâle getirir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. E Vitamini içeren ürünler tüketmek de bu faydaları sağlar. Hatta bu ürünler direk E Vitamini yağını lokal olarak uygulamaktan daha etkilidir. Düzenli tüketim saç gelişimini artıracaktır.

Saçınızın parlaklığını artırır
Saça kökten uca yapılan E Vitamini masajı sebum (yağ bezleri salgısı) üretimini artırarak saçınızı daha parlak bir görünüme kavuşturur. İstenilen sonuçları almak için birkaç ay beklemeniz gerekebilir.

Saçı onarır
E Vitamini uygulanarak bir gece o şekilde bekletilen saçlarda kırık miktarı azalır, yıpranan saç telleri onarılır. Sonraki sabah saçınızı yıkayarak masaj yapın, fazla yağı durulayın. E Vitamini içeren bakım kremleri bu etkileri artıracaktır.

Kullanım Şekli

İçeriğinde E Vitamini olan şampuan ve bakım kremi gibi birçok ürün var. E Vitamini yağını saçınıza direk olarak da uygulayabilirsiniz. Bu uygulama saçınızdaki ağır hasar için yoğun ve derin etki sağlayacaktır.

E Vitamininin Muhtemel Yan Etkileri

  • Çok fazla alınan E Vitamini kanın pıhtılaşma yeteneğini azaltabilir. Alzheimer ve kalp hastalarında ölüm riskini artırabilir.
  • Bazı insanlar E Vitamini yağına karşı hassas olabilirler. Uygulandığında ciltlerinde egzama veya kontakt dermatit hastalığına sebep olabilir.
  • E Vitamini bağırsak – mide sorunlarına neden olabilir. Beta blokerlerle veya antidepresanlarla tepkimeye girebilir.
  • Sizin için uygun olan E Vitamini dozajını doktorunuza danışın, böylece yukarıdaki potansiyel risklerden korunmuş olursunuz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz