Duygu Durumunuza Göre 7 Yiyecek

  • Genel Sağlık
  • Duygu Durumunuza Göre 7 Yiyecek için yorumlar kapalı
  • 597 kez görüntülendi

Duygu Durumunuza Göre 7 Yiyecek

Aslında günde 3 kere vücudumuzu aldığımız gıdalarla tedavi ediyoruz. Öğünlerinizi ne kadar özenli seçerseniz, o kadar iyi hissedebilirsiniz. Kaliteli yiyeceklere yönelmeniz demek, yüksek şekerle veya aşırı kilolarla daha az karşı karşıya kalmanız anlamına geliyor. Ama sağlıklı yiyecekler seçmenin de ötesinde, nokta atışı yapıp, o anki ruh halimiz için en uygun besini bulmak da mümkün. Çok fazla kafein almak ya da yeteri kadar tam tahılla beslenmemek doğrudan ruh halimizi etkiliyor.

Kızgın mı hissediyorsunuz ya da biraz hüzünlü müsünüz? Veya çok stres altındasınız. O zaman beslenme düzeninizi değiştirin, hayatınızı değiştirin. Bu kadar basit. İşte size ruh halinize göre yiyecekler:

1 Üzgün mü Hissediyorsunuz?

Beslenme düzeniniz sizi depresif de yapabilir, tam tersi de. Magnezyum mutluluk hormonu serotoninin üretiminde görev alan bir mineraldir. Ispanak gibi yeşil sebzeler yüksek miktarda magnezyum içerirler. Ayrıca kuru yemişler , tohumlar, tüm hububatlar, muz, avokado, kakao, dil balığı gibi besinler de önemli magnezyum kaynaklarındandır.

2 Kızgın mısınız?

Eğer kızgınsanız, bazı yiyeceklerden kaçınmanız lazım. Baharatlar vücut ısınızı yükseltir. Zaten öfkeli olduğunuzdan, yangını iyice körüklemiş olursunuz. Ayrıca süt ürünlerindeki kazein ve buğday ekmeğine alerjik reaksiyon gösteren kişilerde beyin enflamasyonu oluşur, bu da saldırganlığa sebep olabilir.

3 Stresli misiniz?

Yaban Mersini stresin azaltılmasında yardımcı olabilir. Bu meyve bol miktarda stresi azaltmada etkili olan C vitamini içermektedir. Ayrıca badem de ihtiva ettiği B2, E vitaminleri ve magnezyum, çinko mineralleri sayesinde stresi azaltabilir.


4 Dinlenmemiş mi Hissediyosunuz?

Süzme peynir triptofan adında bütün vücudu ve zihni rahatlatıp, uykuyu tetikleyen bir aminoasit içermektedir. Susam tohumu ayrıca triptofan açısından zengindir. Susam karbonhidrat ve protein içeriği bakımından da
yüksek olduğundan yatma zamanı için mükemmeldir.

5 Kafanız Çok mu Dağınık?

Yaban mersini, çilek gibi meyveler beynin doğal mekanizmasını harekete geçiriyor, böylece yaşa bağlı hafıza kaybı ve diğer mental problemlere sebep olan toksik maddelerin temizlenmesini sağlıyorlar.

6 Kilo Almış Gibi mi Hissediyorsunuz?

Michelle Schoffro Cook lifli yeşil sebzelerin fazladan birkaç kilo aldığımızda kısa zaman içinde işimize yaradığına işaret ediyor. “Bu sebzeler karaciğerinize yakıt ikmali sağlar ki karaciğerler vücudun yağ yakma makinesidir.” Ne kadar yerli ve organik sebze yiyorsunuz bilmiyorum ama daha fazla yemeyi düşünün. Çünkü bunlar antioksidan ve lifle dolu yiyeceler.

7 Yorgun mu Hissediyorsunuz?

B12 vitamini eksikliğiniz olabilir. Özellikle vejeteryanlarda çok sık görülen bir durum B12 eksikliği. Çünkü B12 et ve süt ürünlerinde bulunuyor. Normal uykunuzu aldığınızda bile yorgun hissediyorsanız, belki yeteri kadar almıyorsunuz. Bu yüzden hayvansal gıdalar aman ha vazgeçmeyin..

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.