Dudak Şişmesinin 10 Nedeni Ve Tedavisi

  • Genel Sağlık
  • Dudak Şişmesinin 10 Nedeni Ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 687 kez görüntülendi

Bazen alt veya üst dudağımızın şiştiğini fark ederiz ve bu duruma dudakta renk değişimi, kanama, dudağın biçiminde, şeklinde değişme gibi semptomlar da eşlik edebilir. Dudakta şişlik genellikle dudaklardaki yumuşak doku travması ile gerçekleşir. Aşırı sıcak veya soğuk hava, yetersiz beslenme, viral enfeksiyon, dehidratasyon, böcek ısırması, alerji ve kalitesiz dudak bakım ürünleri kullanma dudağınızın şişmesine neden olabilir. Bu makalemizde alt veya üst yahut her iki dudağın şişmesinin en sık karşılaşılan nedenlerine yer verdik. Dudağınız şiştiğinizde ilk müdahale olarak buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir atlete sarın daha sonra dudağınıza bunu tutun. Aloe vera da dudak şişliğini indirebilir. Aloe vera, iltihap önleyicidir. Aloe vera yaprağını ikiye kesip içindeki jeli çıkarın. Şişen bölgeye, masaj ile aloe vera jel sürmek şişliğe iyi gelir. Şişlik ininceye kadar 2 gün uygulanmalıdır.

Dudak Şişmesinin En Sık Karşılaşılan Nedenleri

  1. Gıda alerjisi. Yenilen bir yiyeceğin kişiye dokunup alerji yapması, bunun sonucunda dudakta uçuk meydana gelmesi
  2. Hipofiz bezi hastalıkları
  3. Vücutta iltihap bulunması
  4. Kullanılan ilaçların yan etkisi
  5. Dudak çevresinde uçuk bulunması
  6. Hamilelikte ödem

Dudak şişmesinin nedenleri

Alerji

Dudakta şişliğin en sık karşılaşılan nedenlerinden biri alerjik reaksiyondur. Yiyecek alerjisi, polen alerjisi vb pek çok alerji türü vardır. Kişide alerjik reaksiyon geliştiğinde dudaklarda, alt dudakta, üst dudakta ve dilde şişme, dudaklarda karıncalanma vb belirtiler meydana gelebilir.

Anjiyoödem
Yediğiniz bir şey size dokunduysa, dudağı siz uyurken farketmeden bölcek ısırdıysa yahut kullandığınız ilaç size alerji yaptıysa anjiyoödem tüm bunlar karşı vücudun gösterdiği alerjik bir reaksiyondur. Yüzün, dilin ve dudağın şişmesine neden olabilir.

Vitamin eksikliği

Yetersiz beslenme, vitamin ve minerallerin yetersiz alımı da dudak şişmesine neden olabilir. Çoğu durumda dudak şişmesi b vitamini eksikliğine işaret eder.

Enfeksiyon

Çatlamış dudaklar, dil hastalıkları, dudakların iç kısmına bakteri ve virüslerin girişini kolaylaştırıp enfeksiyona neden olabilir. Acı verici bir durumdur ve alt ile üst dudakta şişme yapar. Uçuk, enfeksiyon kökenli dudakta şişme yapan dudak sorunlarındandır.

Aşırı sıcak

Aşırı sıcaklar da alt dudakta ve üst dudakta şişmeye yol açabilir. Aşırı ısı durumunda, güneşin UV ışınları dudakları etkiler ve kuruluk, şişme vb durumlara neden olabilir. Aşırı soğuk da sıcaklık ile benzer bir etkiye sahiptir, dudaklarda doku hasarı ve şişmeyi tetikleyebilir.

Akromegali

Akromegali bağlı büyüme hormonunun fazla üretimi (HGH) ile meydana gelen bir sendromdur. Bu rahatsızlık yumuşak doku şişmesine neden olup, ayak, burun, kulak, dudak şişmesine ve genişlemesine yol açar. Bu durum genellikle orta yaş insanları etkiler.

Mukopohsakkaridosis

Metabolik bozuklukların bir grubu Mukopohsakkaridosis olarak adlandırılır. Artık lizozomal enzimlerin glikosaminoglikanları yıkamamasından dolayı meydana gelir. Bu sağlık sorunu ağızda genişleme, dil ile dudakta şişmeye neden olabilir. Cücelik de Mukopohsakkaridosis ile ilgili bir durumdur.

Yaralanma

Dudak yaralanması da alt veya üst dudağınızda şişme yapabilir. Yaralanma, yemek yerken alt dudağı ısırma, dudağa gelen darbe vb. çeşitli şekillerde gerçekleşir. 

Keilitis Glandularis

Keilitis Glandularis dudaktaki kronik iltihaptır, sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte ülser, dudakta kabuklanma, mukoza bezi hiperplazisi, apse ve şişme gibi belirtiler verir.

Dudak şişmesi için hangi doktora gidilir?

Cildiye doktoruna gidebilirsiniz.

Dudak şişmesi nasıl geçer?

Dudak şişmesini tedavi edebilmek için öncellikle şişmeye neden olan faktörü tespit etmeli, sorun ne ise ona göre bir tedavi uygulanmalıdır. Çoğu durumda, basit nedenlerden dolayı meydana gelen dudak şişmesinde, dudağa buz kompres uygulanarak şişlik indirilmeye çalışılabilir. Bu yöntem şişliği ve ağrıyı bir nebzede olsun azaltacaktır. Eski atlet gibi pamuklu bir beze buz küplerini koyun, beze sardığınız buz küpünü nazikçe dudağınıza tutun. Dudaktaki şişlik şayet enfeksiyon kaynaklıysa doktorunuz antibiyotik reçete edebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.