Dudak Şişmesi Neden Olur Ve Nasıl Geçer

Dudak Şişmesi Neden Olur Ve Nasıl Geçer

Dudak şişmesi; genel olarak dudak dokusunda sıvı birikmesi yada iltihap oluşması nedeniyle kendini göstermektedir. Çoğunlukla bu sebeplerden dolayı ortaya çıktığı söylense bile lise yıllarımda hiç istemediğim bir etkinliğe katılmak zorunda bırakıldığım için bir gecede stresten dolayı da dudaklarımın şiştiğini hatırlıyorum. Uzun lafın kısası dudak şişmesi çoğunlukla rahatsız edici bir görüntü oluştursa bile genellikle çok üzerinde durulması gereken bir problem olmamaktadır.

Dudak Şişmesi

Bazı durumlarda yaralanmalar ve çeşitli alerjik reaksiyonlar sonucunda da dudakların şişmeye başladığı söylenebilir. Bu ve benzer durumlarda dudakta kan toplanması gibi sorunlarda kendini gösterebilir. Eğer böyle bir durum oluşmaya başladıysa sorun tespit edilmeli ve hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Çok sık rastlanmasa bile bazı durumlarda dudak şişliği nefes almanın bile önünde engel oluşturacak derece ilerleyebilir. Böyle bir sorun kendini gösteriyorsa hızlı bir şekilde tıbbi yardım almanız gerektiğinin altını da çizmekte fayda görüyoruz.

Dudakta kan toplaması ve dudak şişmesinin temel nedenleri arasında yaralanmalar ve darbe alma gibi nedenleri de ilk sırada saymak mümkün olacaktır. Alerjileri aynı gıda alerjisi, lateks alerjisi ve polen alerjisi gibi ayrı kategorilerde inceleyerek değerlendirmekte mümkün olabilir. Bu durumda dudak hızlı bir şekilde şişmeye başlayacak ve belli bir süre sonra sizi rahatsız edecek boyutlara ulaşabilecektir.

Dudak Şişmesi

Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir ?

Bazı durumlarda dudak şişmesi uçuk sebebiyle de ortaya çıkabilir. Dudak şişmesi başladıysa ilk olarak bu durumun nedeni araştırmalıdır. Alerji, uçuk, darbe yada stres nedeniyle ortaya çıkması muhtemel olan bu şişliğin ön plana çıkarılması ve bu duruma uygun olarak bir tedavi yöntemi uygulanması son derece önemlidir. Dudak şişliği her ne kadar çok çok üzerinde durulması gereken önemli bir konu olmasa bile yine de alerjik reaksiyonlar ve uçuk gibi sebeplerden de oluşabileceği için mantıklı adım atılması gerekir. Doğrudan tıbbi müdahale almak sağlığınız açısından önemlidir. Tedavisi söz konusu olduğunda çeşitli bilgi ve seçeneklere hızlı bir şekilde göz atmak yeterli olacaktır. Bu konuda bazı durumlarda vitamin eksikliği kaynaklı bazı durumlarda uçuk yada darbe kaynaklı olarak ortaya çıktığı bilinecektir. Doğrudan bu nedenlerin bilinmesi ve bu nedenlere uygun olarak bir tedavi yolu izlenmesi son derece önemlidir.

Biraz öncede belirttiğimiz bir konunun altını yeniden çizmekte fayda görüyoruz. Eğer dudak şişmesi, sağlıklı nefes almanızın önüne geçecek kadar fazla ise ve hızlı bir şekilde şişmeye devam ediyorsa vakit kaybetmeksizin tıbbi yardım almanız gerektiğinin işaretçisi olabilir. Bu sebepten doğrudan bir hastaneye gitmeniz önemli olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz