Dudak Morarması Nedenleri ve Tedavisi

 • Genel Sağlık
 • Dudak Morarması Nedenleri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
 • 676 kez görüntülendi

Dudak Morarması Nedenleri ve Tedavisi

Dudak morarması, kararması ya da kahverengileşmesi, sigara içme, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalma, dudak kuruluğu, kahve ve çay tüketimi nedeniyle ortaya çıkabilir. Ama anemi gibi bazı hastalıklar da bunda rol oynayabilir.

Dudaklara kırmızımsı, pembemsi rengi veren cildin genetik kodumuzda yazılı rengi ve kan akışıdır. Bunun dışında melanin maddesi de renge etki eder. Kan akışını veya melanin maddesini etkileyen durumlar dudak rengini değiştirebilir.

Dudak Morarması Nedenleri

1) Anemi

Anemi genelde demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Kırmızı kan hücrelerinin azalması ya da bu hücrelerde bulunan hemoglobin maddesinin yoğunluğunun düşmesi ile kan akışında bozulmaya yol açan anemi cildi solgunlaştırabilir ve dudak rengini değiştirebilir.

2) Yaşam Tarzı İle İlgili Faktörler

Sigara içmek, aşırı alkol tüketimi, çok kahve ve çay içmek gibi nedenlerle dudak renginde kararma ve morarma görülebilir.

3) Güneş Işınlarına Uzun Süre Maruz Kalma

Güneşin yaydığı ultraviyole ışınları melanin üretimini tetikleyerek dudakta morarma ile sonuçlanabilir.

4) Dudak Kuruluğu

Dudak kuruluğu kolaylıkla dudak çatlamasına neden olur. Bu da dudak renginde bozulmaya yol açar.

5) Siyanoz

Vücut dokularına giden kanın oksijensiz olma durumudur. Vücudun çeşitli yerlerinde morarma ile kendini gösterir. Siyanoz birçok kan, kalp ve akciğer sorunu neticesinde ortaya çıkabilir.

6) Diğer Nedenler

Dudağın morarması başka nedenlerle de ortaya çıkmış olabilir:

 • Dudak kozmetiği ürünleri
 • Dudağın darbe alması
 • Yeme bozuklukları (anoreksiya gibi)
 • Lentigo
 • İlaçların yan etkileri
 • Toksinler ve zehirler
 • Vücudun susuz kalması
 • Alerjiler
 • Kontakt dermatit

Dudak Morarması Tedavisi

Dudak morarması tedavisi altta yatan nedenin bulunmasıyla şekillenecektir. Örneğin, demir eksikliği aneminiz varsa, başka şeyler denemeden önce, demir açısından zengin yiyecek tüketimini artırmalı ya da demir takviyesi almalısınız. Bu yüzden öncelikle bir doktoru ziyaret etmelisiniz.


Ama evde yapabileceğiniz birkaç uygulama da işinize yarayabilir.

1) Limon Suyu ve Bal

Limon suyu ve balı karıştırın ve bunu bir süre buzdolabında bekletin. Sonra dudaklarınıza sürün. Bu işlemi günde 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz. Limondaki ve baldaki bazı maddeler cildin yenilenmesini ve daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

2) Dudaklarınızı Nemlendirin

Dudakların sağlıklı görünmesi için sürekli nemli kalması çok önemlidir. Bunun için gliserin veya nemlendirici kullanabilirsiniz.

3) Bol Su İçin

Vücudun susuz kalması ciltte solgunlaşma ve morarmaya neden olabileceği için, günde en az 8 bardak su içmeye özen gösterin. Sadece dudakta morarma için değil, normal vücut fonksiyonlarının da sağlıklı çalışması için yeterince su içmeye özen göstermelisiniz.

4) Pancar

Pancarı rendeleyip, dudağınıza uygulayabilirsiniz. Bu sayede dudaklarınız pembemsi bir renk alacaktır.

5) Güneş Kremi Kullanın

Güneş ışınları dudak rengini değiştirebilir. Bu yüzden ultraviyole ışınlarının deriyle direkt temasını engelleyecek krem ve losyonlar kullanın.

6) Dudaklarınıza Masaj Yapın

Masaj kan akışını artırarak, dudaklarınızın daha canlı görünmesini sağlayabilir. Örneğin, badem yağını kullanarak, yatmadan önce dudaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

7) Dudaklarınıza Peeling Yapın

Peeling yaparak dudaklarınızdaki ölü hücrelerden kurtulabilirsiniz. Peeling işlemi dudaklardaki kan dolaşımını arttırarak dudakların tekrardan eski rengine dönmesini sağlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.