Dudak Çatlaması – Nedenleri ve Tedavisi

Dudak Çatlaması – Nedenleri ve Tedavisi

Dudak çatlaması genelde kuru hava ve rüzgara uzun süre maruz kalanlarda görülür. Dudaklar cilt gibi yağ bezleri içermediğinden kolayca kuruyup, çatlayabilirler.

Dudak Çatlaması Nedenleri

Dudak Yalama
Dudaklarınız kuru ve çatlamış olduğunda, onları yalamak istersiniz. Ama yaladıktan bir süre sonra dudaklarınız kurur ve tekrar yalamak istersiniz. Çünkü tükürük buharlaştıkça, dudaktan daha fazla nem kaçar ve öncekinden daha kuru kalır. Dudak ısırma ve çiğneme de aynı etkilere neden olacağından, bunlardan uzak durun.

Vücudun Susuz Kalması (Dehidrasyon)
Dudak çatlaması vücudun genel olarak susuz kalması sebebiyle oluşabilir. Eğer gün içinde yeteri kadar su içmezseniz, bütün vücut hücreleri gibi dudaklar da bundan nasibini alacak ve yetersiz nem dolayısıyla kuruyup, çatlayacaktır.

Güneş Işığı
Güneş ışığı dudaklardaki nemi buharlaştırarak, çatlamaya neden olabilir. Güneşli havalarda dudak nemlendiricisi kullanmayı düşünebilirsiniz.

Ağızdan Nefes Alma
Nezle veya grip olduğunuzda dudaklarınızda çatlamalar oluştuğunu fark etmiş miydiniz? Burnunuz kapalı olduğu için, ağızdan nefes almak zorunda kalıyordunuz. Dudakların üzerindeki sürekli hava akışı da onları kurutuyor ve çatlamaya neden oluyordu. Uyku apnesi olanlar ve çok horlayanlar da aynı sebepten dudak çatlaması ile karşı karşıyadır.

Diş Macunu
Birçok diş macunu sodyum loril sülfat isimli bir bileşen içerir. Bu bileşen kuruluğa ve dudaklarda çatlamaya neden olur. Eğer dudak çatlamasından şikayetçiyseniz, başka bir diş macununa geçebilirsiniz.

Turunçgiller
Turunçgillerdeki asit dudakları tahriş edebilir. Domates sosu da tahriş edici ve acı verici olabilir. Bazı şeker, sakız ve diş macunlarının yapımında kullanılan sinnamat bileşenleri de aynı etkiye neden olur.

Çok Fazla A Vitamini
Eğer çok fazla A vitamini tüketiyorsanız dudak çatlaması ile karşılaşabilirsiniz. Yiyecekler aracılığıyla fazla A vitamini almak nadir görülür, ama vitamin takviyeleri alan insanlar bu sorunlar karşılaşabilir. Ayrıca, B2, B3 vitaminleri ve çinko eksikliği dudak çatlamasına neden olabilir.

Alerjiler
Kobalt ve nikel alerjisi gibi alerjiler dudak çatlamasına neden olabilir. Eğer çok fazla B12 vitamini takviyeleri kullanıyorsanız, kobalt alerjisi geliştirebilirsiniz.

Gayazulen maddesi içeren diş macunları, propil galat ya da fenil salisilat içeren rujlar dudakların alerji geliştirip, kuruması ve çatlamasına neden olabilir. İncir ve gıda boyaları da alerji oluşturabilir.

İlaçlar
Akne ve kırışıklık tedavisi için verilen ilaçlar, bazı tansiyon ilaçları ve vertigo tedavisi için verilen bazı ilaçlar çatlama sebebi olabilir.

Hastalıklar
Otoimmün hastalıkları dudakların güneşe karşı hassaslaşmasına ve dudak çatlamasına neden olabilir.


Sedef hastalığı ve tiroid yetmezliği de dudak kuruluğu ve çatlamasına neden olur.

Perleş, diyabet, Down sendromu ve kilitis hastalıkları da çatlamaya sebep olabilir.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak çatlamasının tedavisi altta yatan nedeni anlamak ile başlar. Eğer dudak çatlaması sorunundan uzun zamandır şikayetçiyseniz ve dudağınızı yeterince nemlendirmenize ve korumanıza rağmen bunu geçiremiyorsanız, bir dermatoloğa başvurun.

Dudak çatlamasına iyi gelen bazı doğal tedaviler şunlardır.

Ruj Sürün
Halk arasında dudak çatlaması için en bilinen çözüm rujdur. Ruj yağlı yapısı sayesinde çatlakları nemlendirerek iyileşmesini sağlar. Herhangi bir yan etkisi olmadığı için çatlama geçene kadar sürebilirsiniz.

Şeker Ölü Dokuları Temizler
Çatlamış dudaklardaki ölü dokuların dökülmesini sağlayarak, doğal yumuşaklığına daha çabuk kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için iki tatlı kaşığı şeker ile bir tatlı kaşığı balı karıştırın. Bu karışımı dudağınıza sürün. Birkaç dakika bekledikten sonra dudaklarınızı nazikçe ovalayarak, ölü dokularını dökülmesini sağlayın. Sonra da ılık suyla yıkayın.

En İyi Organik Nemlendirici: Bal
Bal hem çok iyi bir nemlendiricidir, hem de iyileştirici ve antibakteriyel özellikleri vardır. Günde birkaç kez biraz balı dudaklarınıza sürebilirsiniz.

Gül Yaprakları
Gül yaprakları dudakların nemli kalmasını sağlarken, doğal rengini de güzelleştirecektir.

Bir avuç gül yaprağını suda yıkayın ve sonra bir kasedeki süte dokun. Birkaç saat bekleyin. Sonra sütün içindeki gül yapraklarını mikserden geçirin. Ortaya çıkan karışımı günde üç kez ve yatmadan önce dudaklarınıza sürün.

Zeytinyağı, Hindistan Cevizi Yağı veya Hint Yağı
Bu yağların hepsi iyi nemlendiricilerdir. Bunlardan herhangi birini günde birkaç kez dudaklarınıza sürün.

Aloe Vera Jeli
Aloe veranın iyileştirici özellikleri dudak çatlaması durumunda da imdadınıza yetişebilir. Az miktarda aloe verayı dudaklarınıza sürerek, çatlamanın ve acının dinmesini sağlayabilirsiniz.

Salatalık
Dilimlediğiniz salatalıkları dudağınızın üstünde 15-20 dakika bekletin. Daha sonra dudaklarınızı ılık suyla yıkayın.

Bol Su İçin
Dehidrasyon (vücudun susuz kalması) dudak çatlamasının arkasındaki sebep olabilir. Vücut sistemlerinin normal bir şekilde çalışması için yeteri kadar su içmeniz çok önemlidir.

Bu tedaviler dudak çatlamasını gidermek ve kuruluğu engellemek için oldukça etkilidir. Ama tekrar etmesini engellemek için dudaklarınızı nemli tutmaya, vücudun susuz kalmamasına dikkat edin, aşırı sıcaktan ve güneşten sakının, yeterli ve dengeli beslenin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz