Dudak Çatlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Dudak Çatlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Dudak çatlaması genelde soğuk havalarda karşılaşılan bir durumdur. Özellikle kadınlar tarafından can sıkıcı bir durum teşkil etmektedir. Özellikle görüntü olarak kötü bir görünüme neden olan dudak çatlaması, aynı zamanda acıda meydana getirmektedir. Genelde soğuk havalardan dolayı oluşan dudak çatlamalarının birden çok nedeni bulunmaktadır.

Dudak Çatlaması Neden Olur?

Dudaklarda oluşan dudak çatlamaları öncesinde dudak kuruması olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem yaz hem de kış aylarında ortaya çıkabilme potansiyeli olan dudak çatlamalarının birçok nedeni bulunmaktadır. Fakat dudak çatlamalarının en büyük nedeni büyük bir payla vitamin eksikliğidir. Yaz aylarında meydana gelen dudak çatlamalarının en büyük nedeni, güneşe maruz kalmaktır. Güneşe aşırı maruz kalma sonrasında, güneş ışığı ile buharlaşan nem sonucu dudak çatlamaları oluşacaktır. Dudakların yaz aylarında çok fazla nem kaybetmesi, başta kuruma meydana getirecek daha sonrasında çatlama ve bununla beraber acı getirecektir.

Özellikle yaz aylarında meydana gelen dudak çatlamalarının önüne geçebilmek için vücudun su kaybetmesini engellemek gerekir. Bundan dolayı yaz aylarında yeterli düzeyde sıvı almaya özen gösterilmelidir. Yeterli su içilmemesi takdirde vücutta sıvı kaybından dolayı kuruma ve sonrasında çatlamalar meydana gelecektir.

Yaz aylarında meydana gelen dudak çatlamalarının nedenleri yetersiz sıvı alımı ve nem kaybetme iken kış aylarında meydana gelen dudak çatlamalarının nedeni daha farklıdır. Kış aylarında eğer dudaklarınız çatlıyorsa bunun nedeni muhtemelen soğuk ve rüzgârdır. Kış aylarında soğuk ve rüzgâra fazla maruz kalmak, dudaklarınızın kurumasına ve çatlamasına neden olacaktır. Kış aylarında grip, nezle gibi salgın hastalıklara yakalanmak kısa bir süreliğine de olsa dudaklarda çatlama meydana getirebilmektedir. Burun tıkanıklığından dolayı gece uyurken ağızdan nefes alma zorunda kalabilirsiniz. Bundan dolayı uzun bir süre ağızdan nefes almanız dudak kurumasına ve dudak çatlamasına neden olacaktır.

Dudak çatlamalarının nedenleri arasında mevsimsel faktörlerden başka içsel ve dışsal bazı nedenlerde bulunmaktadır. Dudak çatlamalarında önemli nedenlerden bir diğeri, kalitesiz kozmetik ürünü kullanmaktır. Bu ürünler dudaklarınıza zarar verebilir ve çatlamalara neden olabilir.  Bunun yanı sıra vücutta eksik olan vitaminlerde dudak çatlamalarına neden teşkil edebilmektedir. Eğer yukarıda sayılan etkenlere maruz kalmıyorsanız, muhtemelen dudak çatlamalarınızın nedeni vitamin eksikliğindendir. B2, B3 ve A vitaminlerinde eksiklik dudak çatlamalarına neden olabildiğinden doktora gitmek faydalı olacaktır. Çinko eksikliği de dudak çatlamasının belirgin nedenleri arasında bulunmaktadır.

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer?

Dudak çatlaması tedavisi için uygulanabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi sağlıklı beslenmedir. Yalnızca dudak çatlaması için değil, sağlıklı ve uzun bir yaşam için sağlıklı yaşamaya özen göstermek gerekir. Dudak çatlamasına neden olan faktörlerden yetersiz sıvı alımı da giderilmelidir. Yani günde en az 8 bardak sıvı tüketilmesi, dudak çatlaması tedavisinde sizin üzerinize düşen görevler arasındadır. Böylece vücudunuzun ve dudağınızın nem dengesinin yerine gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

Dudak çatlamalarını tedavi etmek için mutlaka yapılması gerekenlerden bir diğeri de nemlendirici kullanmaktır. Kurumuş ve çatlamış dudaklarınıza düzenli olarak günde birkaç kere nemlendirici krem uygulamanız oldukça yararlı olacaktır. Böylece dudak çatlamasının ilerlemesine engel olabilirsiniz.

Dudak çatlamanızda doğal bir çözüm arıyorsanız, bal kullanmak en doğal çözüm yöntemlerindendir. Parmağınıza krem uygular gibi hafif miktarda bal almanız ve dudaklarınıza sürmeniz, en etkili yöntemlerdendir. Dudağınıza sürdüğünüz balı 15-20 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Çatlak bitene kadar günde birkaç kez dudaklarınıza bal uygulamanızın hiçbir sakıncası yoktur.

Vazelinde dudak çatlamalarına iyi gelen maddelerden biridir. Bal veya vazelin kullanmanız kısa sürede dudaklarınızın iyileşmesine yardımcı olacaktır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz