Doymuş Yağla Savaşan ve Onu Ortadan Kaldıran 5 Yiyecek

 • ALTERNATİFTIP
 • Doymuş Yağla Savaşan ve Onu Ortadan Kaldıran 5 Yiyecek için yorumlar kapalı
 • 577 kez görüntülendi

Doymuş Yağla Savaşan ve Onu Ortadan Kaldıran 5 Yiyecek

Doymuş yağ, atardamarlardaki kolesterol birikimini hızlandırmasıyla damarların sertleşmesine ya da tıkanmasına sebep olduğu için önemli bir sağlık riski oluşturur.

Bugün yaşam tarzımızda düştüğümüz büyük hatalardan biri doymuş ya da “trans” yağlar bakımından zengin gıdaları fazla tüketme eğilimine sahip olmamızdır.

Süt ürünleri, et, şeker ve birçok fastfood gıda, Demokles’in kılıcına benzer.

Bu gıdalar hayatınızdan yıllar götürebilir, sizi farkında olmasanız da felç ve kalp krizine yakalanma riskinizi artırıyor olabilir.

Fakat açıklığa kavuşturmalıyız ki mesele bu gıdaları beslenmenizden tamamen çıkarmak ya da yağların tüketimini hepten bırakmak değildir.

Asıl mesele tüketim miktarınızı ve okulda öğrendiğiniz (belki de zamanla unuttuğunuz) besin piramidini göz önüne alarak bir denge kurabilmek, yani kaliteli ve çeşitliliğe sahip bir beslenme alışkanlığı edinmektedir.

Aslında doymuş yağ oranı yüksek bu yiyecekleri tercih etmemizin sebebi bizi birçok yönden tatmin etmeleridir. Örneğin kaygılarımızı rahatlatırlar, çok lezzetlidirler ve genellikle hazırlanışları kolaydır.

Fakat diğer yandan yararlı yiyeceklerin yapımı zaman, sabır ve pratik ister.

İşte doymuş yağdan arınmak, en azından vücudunuzda biriken miktarın bir kısmını azaltmak için yardımcı olabilecek beş yiyecek.

1. Karpuz

Kızarmış yiyecekler, ticari unlu mamüller, işlenmiş gıdalar ve margarinde bulunan doymuş yağın sebebi bu yiyeceklerdeki yağ asitleridir.

Bunları aşırıya kaçmadan tüketmek ve sağlıklı alternatiflerini kullanmak daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca bu lezzetli ve sağlıklı alternatifleri zamanla sevmeye de başlayacaksınız.

Karpuz kesinlikle seveceğiniz bir fikir olacaktır. Bütün bir yaz bu meyveden yararlanabilmek için salatalara ve meyve sularına ekleyebilir ya da bir başına tüketebilirsiniz. Karpuzun harika bir yiyecek olmasının bazı sebepleri:

 • Karpuz %90 sudan oluşur, yani sizi tatmin edeceği gibi doymuş yağlardan zamanla arınmanızı da garantiler.
 • Bir başka ilginç özelliği de bir bardak karpuzun (200 g) günlük C vitamini ihtiyacınızın neredeyse %30’unu karşılıyor olmasıdır.
 • Ayrıca bu meyvenin içinde sudan başka bir çok şeyin de mevcut olması sizi şaşırtabilir: normal bir porsiyonu demir, potasyum ve B6 vitamini sağlamaya yeter.
 • Karpuz doymuş yağları yok etmesinin yanı sıra kilo vermeye de yardımcı bir antioksidan olan likopen içerir.

2. Badem

Birçoğunuz buna şaşırabilir. Badem gerçekten de doymuş yağları ortadan kaldırmaya ve kilo vermeye yardımcı olabilir mi?

Uluslararası Obezite Dergisinde yayınlanan bir araştırma gösteriyor ki badem çeşitli ve dengeli bir beslenme düzenine eklendiği takdirde doymuş yağlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Sebebi:

 • Badem vücudunuzun yağ emilimini kısıtlayan bir bileşene sahiptir.
 • Beslenmenize doğru şekilde kattığınız takdirde birçok faydasını göreceksiniz. Örneğin kahvaltıda 8 ila 10 adet bademi tostunuzla ya da muzla beraber tüketebilirsiniz.

3. Salatalık

Limon ve elma suyu ile, salatada, salatalıklı nane çorbası ile…

Seçenekler sonsuz sayıda, faydaları da öyle. Mutluluğunuz ve sağlığınız artacak, beslenmeniz daha az doymuş yağ içerecektir. İşte salatalık bu yüzden harika bir seçenektir:

 • Salatalık A, C ve K vitaminilerinin yanı sıra magnezyum, kalsiyum, manganez, fosfor, bakır, demir ve çinko gibi mineraller içerir.
 • Su ve lif açısından zengin ve yağ oranı düşüktür.
 • Salatalık, vücudunuzdaki nemi korumaya yardımcı olduğu gibi idrar söktürücü özelliği sayesinde toksinlerden arınmanızı sağlar.

Günlük beslenmenize katın, sonuçlarını fark edeceksiniz.

4. Yeşil elma

Sabahları ilk olarak bir yeşil elma yemeye ne dersiniz? Tatlı ve asitli tadın mükemmel karışımı olan yeşil elmanın neden harika olduğuna bir bakalım:

 • Yeşil elma epicatechinle berber flavanoid bakımından en iyi kaynaklarından biri olarak formunuzu korumanıza da yardımcı olur.
 • Bunu, karın bölgesinde biriken dirençli lipidlerle mücadele ederek yapar.
 • Böylece doymuş yağlar sebebiyle oluşan kötü kolesterol birikimini yok etmeye yardımcı olarak dolaşımı da destekler.
 • Her porsiyonu 80 kaloriye sahip bu doyurucu meyve kan şekerinizi dengelemek üzere parmaklarınızın ucundadır.

5. Avokado

Avokado muhteşem bir meyvedir. Peki yüksek kalorili bu meyve kilo vermeye nasıl yardımcı olur?

Bazı besinler içerdiği kalori miktarından daha fazla doyurucu özelliğe sahiptir. Hatta günde bir yarım avokado yediğiniz takdirde harika sonuçlar elde edeceksiniz.

Avokadoda bulunan doymamış yağlar açlık hissini bastırmasının yanı sıra kalp ve karaciğer sağlığınızı da korur.

Bu noktada avokadoyu nasıl tükettiğinizin de önemi büyüktür. Biz, esmer pirinç ve somona, ceviz ve biraz da beyaz toz biber ekleyerek denemenizi öneriyoruz.

Çok lezzetli ve sağlıklı bir tariftir!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.