Double Balon Tekniği İle İnce Bağırsak Hastalıklarına Endoskopik Çözüm!

Memorial Hastanesi Gastroentereloji bölümü uzmanları, Türk sağlık sektörü ile yeni tanışan ve Memorial Hastanesi’ de başarı ile uygulanan “Double Balon Endoskopi” yöntemi ile ilgili bilgi verdi.

İnce bağırsak gastrointestinal sistemin incelenmesi en zor bölgesidir. Bunun sebebi yaklaşık 4 metre kadar olan uzunluğudur. İnce bağırsak yapısından dolayı endoskopik incelemenin çok kolay olmadığı bir organdır hatta tamamının incelenmesi şimdiye kadar mümkün olmamıştır.

Şimdiye kadar ince bağırsak konusunda grafi çekimi ve kapsül sistemi gibi teşhis ve tedavi yöntemleri uygulanıyordu. Yine de gördüğümüz lezyona ameliyat dışı müdahalemiz mümkün olmamaktaydı.

Yeni geliştirilen “Double balon endoskopi” sistemi ile ince bağırsağın tümü incelenmektedir. Hatta ağızdan makata kadar ince bağırsak sistemi tümüyle görülebilmektedir.

İnce bağırsak hastalıkları hiç de azımsanmayacak orandadır. Nedeni bilinmeyen kanamaların büyük bölümü ince bağırsaktan kaynaklanmaktadır. Yine ince bağırsağın iltihabi hastalıkları ve polipleri vardır. Şimdiye kadar bunların gerek grafi gerek kapsülle teşhis etsek bile bu tür vakalara ancak cerrahi müdahale yapılabiliyordu.

Artık bu yöntemle cerrahi müdahale etmeden endoskopik yöntemle müdahale edilebilecek. Bu şimdiye kadar ince bağırsak incelemesinde gelinmiş en önemli noktadır. Memorial Hastanesi’nde bu yöntem başarı ile uygulanmaktadır.
 

Kaynak: Hastane.com.tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz