DOMUZ KILLI FIRÇALARA DİKKAT

  • SAĞLIK HABERLERİ
  • DOMUZ KILLI FIRÇALARA DİKKAT için yorumlar kapalı
  • 1.346 kez görüntülendi

DOMUZ KILLI FIRÇALARA DİKKAT

DOMUZ KILLI FIRÇALAR

Fırınlarda, restorantlarda pide, pizza, lahmacun vs.. hamur işlerinin yağlanmasında kullanılan fırçalar aynı katagoride olup DOMUZ kılı fırçalardır. Makarna üretiminde, un değirmenlerinde kullanılan sıyırma firçalarında da maalesef çoğunlukla domuz kılı kullanılmaktadır.. Kuaförlerde kullanılan sakal fırçaları DOMUZ kılından elde edilen fırçalardan olup dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. ,Elbise fırçalarından, badana ve duvar boyama fırçarından tutun hanımların rimel, tırnak cilası ve benzeri fırçalarda da domuz kıllı alarmı söz konusudur. Ekmek fırınlarında hassas olan çok azı dışında, DOMUZ KILI olan fırçalar kullanılmaktadır.

DOMUZ KILINI LABORATUVARA GEREK OLMADAN NASIL ANLARIZ ?

1.Kıl uçları çatallanıyorsa,
2.Yakıldığında kılların yanan yerinde meydana gelen topaklanma kolayca ufalanıyorsa ve tipik yanık tüy kokusu hissediliyorsa kılların domuz kılı olduğuna hükmedebiliriz

NE YAPABİLİRİZ?
1.Evlerimizde ve işyerlerimizde bulunan butür fırçaları toplayıp çöpe atmalıyız
2.Alternatif olarak piyasada olan Naylon veya plastik fırçaları kullanmalıyız.
3.Ürünlerin yüzeylerinde kullanacağımız çeşitli sos maddelerini plastik spreyler vasıtası ile püskürtebiliriz.
4.Pastaneleri, lokantaları, fırınları, sokaklarda ayaküstü hazır yemek satıcıları üzerinde bu konuda ikaz ve tebliğ çalışmaları yapmalıyız.
Bu temizlikten sonra fırıncımızı, pidecimizi, lahmacuncumuzu, berberimizi, satıcılarımızı, üreticilerimizi sorgulamalıyız. Sorgulamalarımız sonucunda geçer not almayan ürün, üretici ve satıcıları BOYKOT etmeliyiz. İlgili Bakanlıklara mesajlar göndermeliyiz. Ürün etiketlerinde hangi hayvan kökenli ise o hayvanın isminin belirtilmesini talep etmeliyiz. Bu bizim insan olarak en temel, en doğal hakkımızdır. Kim olursa olsun, hiçbir kimse bizi bilgimizin dışında gerçekleri gizlemeye ve aldatmaya hakkı yoktur. Şunu unutmayalım ki Hak verilmez, ancak Hak alınır. Tüketici Haklarımıza sahip çıkalım ve Haklarımızı almaya çalışalım. Bu sorumluluğumuzu yerine getirmediğimiz zaman da çevremizdeki bu olumsuzluklardan şikayet etmeye hakkımızın olmadığını da kabul edelim.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.