Domuz Gribinden Korkmayın

Domuz Gribinden Korkmayın

İsviçre Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü Thomas Zeltner, İsviçre’de yayımlanan COOP dergisine verdiği röportajda H1N1 adlı domuz gribi hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.

Domuz Gribi’nin en çok hamilelerde, küçük yaşlardaki çocuklarda ve astım hastalarında görülebileceğini belirten Thomas Zeltner şu açıklamalarda bulundu:

“Benim önerim baş ağrısı, ateş, halsizlik ve vücut ağrıları olan hastaların derhal doktora baş vurmalarını öneririm. Bu hastalıktan korunmanın ilki aşı olmak, ikincisi hastalık belirtileri görülür görülmez doktora baş vurulması, kalabalık topluluklardan sakınılması, tokalaşmamak, elleri çok iyi bir şekilde sabunla yıkamak ve de maske kullanmak başlıca korunma şekilleridir. Yalnız şunu belirtmeliyim ki; elleri yıkarken bilhassa parmak aralarını ovarak yıkamak gerekir.

Bu hastalığın pençesinde olan ülkeler arasında İsviçre de bulunuyor. Fakat paniğe gerek yok, gerekli önlemler bakanlığımızca alınmış olduğu için ve bu uyarılarımıza halkımızda uyarsa bu zor durumu kolayca atlatacağımıza inanıyorum.

Öte yandan bu hastalıktan korunmak için de yediğimiz gıdalara da çok önem vermeliyiz. Herkesin şu sıralarda bol yoğurt, patates, balık, soğan, mantar, sarımsak ve ceviz yemelerini öneririm”

Bu yazı domuz gribinin belirtileri komplikasyonları nedenleri nelerdir turizme etkisi tedavisi var mı kuluçka süresi yan etkileri nedir ne zaman ortaya çıktı nerden bulaşır neden öldürür ne kadar sürer neden bulaşır sürede iyileşir nerede ortaya çıktı ne zaman biter nasıl bulaşır geçer anlaşılır ortaya çıktı öldürür teşhis edilir belli olur iyileşir önlenir korunuruz hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz