Domatesin Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Domatesin Faydaları için yorumlar kapalı
  • 889 kez görüntülendi

Domatesin Faydaları

Domates günlük hayatta yaz kış demeden en sık kullandığımız sebzelerden birisidir. Yemeklerde, salatalarda malzeme olarak kullanılırken, özellikle kahvaltıda ise ana menülerin başında gelir. Salça olarak ya da suyu çıkarılarak kullanıldığında ise ayrı bir lezzet ihtiva eder.

Domates demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri ile A, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir.

Domatesin Faydaları: Özellikle lif açısından zengin kabuklarıyla yenildiğinde sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kabızlığı giderir. İyi bir idrar söktürücüdür ve vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Kanı temizler. Kanseri, özellikle de prostat kanserini, önlemede çok etkilidir. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Damar sertliği ve romatizmaya iyi gelir. Yaşlanmayı geciktirir. Cilde tazelik verir.

Domates Nasıl Kullanılır: Domates taze olarak yenebileceği gibi yemeklerde, domates salçası, ketçap ve turşu yapımında da kullanılır. Ayrıca, domates cilt bakımı için de yararlıdır. Cilde tazelik ve renk verir. Dilimlenmiş domatesi ciltteki sivilce ve siyah noktaların üzerine koyup bir süre beklettikten sonra cilt temizlenirse yararı görülür. Domates ve domates suyu yağlı ciltlere iyi gelir ve derideki gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur.

Bu yazı domatesin faydaları domatesin yararları zararları nelerdir domates suyu nasıl yapılır salça nasıl elde edilir nerelerde kullanılır domatesin kalorisi kaçtır domatesin besin değeri nedir hormonsuz salkım erik domatesinin özellikleri nelerdir ne işe yarar domates neye iyi gelir nerelerde yetişir iyi geldiği rahatsızlıklar kullanım alanları nelerdir.

gebelikte domatesin faydaları, domatesin kalorisi, domatesin içeriği, domates yaprağının faydaları, domates içeriği, gebelıkte domates, gebelikte domates faydası, gebelıkte domates yemenin faydaları, DOMATESİN FAYDALARI, domates yemenin gebelikteki faydaları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.