Doğum Sonrası Depresyonu Ne Kadar Sürer ve Nasıl Geçer?

  • ALTERNATİFTIP
  • Doğum Sonrası Depresyonu Ne Kadar Sürer ve Nasıl Geçer? için yorumlar kapalı
  • 719 kez görüntülendi

Doğum Sonrası Depresyonu Ne Kadar Sürer ve Nasıl Geçer?

 

Bebeğin doğması ile birlikte kadınların bir kısmında doğum sonrası depresyonu ortaya çıkar. Anne adayı sabırsızlık içerisinde 9 ay bebeğini bekler. Bir annenin yaşayacağı en özel anların başında hamilelik dönemi gelir. Anne adayları da bu süreci olabildiğince keyifli bir şekilde geçirmeye çalışır. Ancak doğum sonrasında kimi zaman istenilen duyguların yaşaması oluşmayabilir. Bu durumda da anne depresyon ile karşılaşabilir.

Doğum sonrasında kadınların depresyona girme oranları % 10 ile % 15 arasındadır. Doğum sonrasında yaşanılan bu depresyon postpartum adını alır. Postpartum depresyonun nedenleri konusunda pek çok birbirinden farklı etmen ortaya çıkar. Biz de bu etmenleri size ulaştırarak; yaşadığınız depresyona nasıl önlem alınır sorusuna cevap aramaya çalıştır.

Postpartum Depresyon

Bebek sahibi olan annelerin; fiziki, sosyal ve psikolojik olarak bir takım değişiklikler yaşamasıdır. Bu değişiklikler içerisinde yeni duruma alışma koşulları son derece etkilidir. Bu alışma durumu hemen sağlanamadığı için de annede depresyon ortaya çıkar.

Gebelik döneminde anne adayının hormonlarında da bir yükselme durumu söz konusu olur. Anne adayı bu kadar yüksek hormon ile bebeğini beklerken; bebek doğduktan sonra bu hormonlar tekrar eski haline düşer. Bu da annenin yeni duruma alışmasında zorluk yaşamasına neden olur. Hormonlardaki düşüşler annelerin doğumdan sonra yaşadığı depresyon durumunun başlıca nedenidir.

Bebek sahibi olan annelerde kimyasal değişiklikler hormonlar ile oluşur. Buna bir de bebek sahibi olmanın ortaya çıkardığı psikolojik ve sosyal değişiklikler de eklenince; depresyon ortaya çıkar.

Postpartum Depresyon Belirtileri

Doğum sonrasında pek çok kadında oluşabilen bir durum olan postpartum, gözle görülebilen belirtileri de beraberinde getirir. Bu depresyonun en önemli belirtisi uyku eksikliğidir. Uyku eksikliği ve iştah kaybı temel problemleri arasına girer. Ayrıca anne adayında gözlemlenen aşırı yorgunluk ve sürekli değişen ruh hali gibi durumlar depresyonun açık belirtileri arasında yerini alır.

Depresyonun boyutları her annede farklı seyir eder. Majör depresyonun görüldüğü annelerde haz kaybı, değersizlik hissi hatta intihar düşüncesi bile kendisini gösterir. Bu nedenle de depresyon belirtileri sıkı bir şekilde takip edilerek gerekli önlemlerin alınması bu noktada oldukça önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.