Doğum Kontrol İçin Dölyatağı Aleti (IUD) Ve Etkileri

Doğum Kontrol İçin Dölyatağı Aleti (IUD) Ve Etkileri

IUD’lerle ilgili bazı şeyler-esnek, T şeklinde cihaz- kesindir. İlk olarak hamileliği önlemede %99 etkilidir. Ayrıca adet döneminizi hafifletmesi gerekir. Bazı kişiler aylık akıntılarının tarih olduğunu fark edecektir.

Ancak herkesin tecrübesi farklıdır. Tahmin edilmesi imkânsız olan bir sürü değişken olduğu için vücudunuzun nasıl tepki vereceğini anlamak imkansızdır.

Nasıl Kullanılır?

IUD sizi aylık döneminizden kurtarır mı? Yerleştirme sonrası tampon almana devam etmeyeceğiniz yerleştirme öncesi akıntılarınızın ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır.

2016 yılında yapılan çalışmada cihaz yerleştirilen 1800 kişiden adetleri hafif geçen kişilerin kanamalarının tamamen durduğu gözlemlenmiştir.

Ağır adet dönemi geçiren kişilerde ise %5’lik bir dilimde kanamalar durmuştur.

4 farklı hormonsal- Mirena, Kyleena, Liletta ve Skyla- ve bir bakır IUD çeşidi vardır.

Hormonsal IUD adet döneminizi hafifletir ya da tamamen durdurur.

Bakır IUD genellikle adet dönemini ağırlaştırır ve kramplara neden olur. Ancak bu durum kalıcı olmayabilir. Yerleştirmeden 6 ay sonra adetleriniz normale dönebilir.

Hormonsal doğum kontrolleri adet döneminizi kontrolden çıkartabilir. İlk başta kanamanız artabilir ancak ilerleyen dönemde azalacaktır.

  • İlk 6 ay

İlk 3-6 içinde adet döneminiz söz konusu olduğunda beklenmeyeni bekleyin. Bir zamanlar olduğu gibi düzenli olmayabilir. Normalden daha ağır birkaç nokta olduğunu fark edebilirsiniz.

Ayrıca adet süreniz normale göre biraz uzayabilir. Yaklaşık %20 oranında ilk aylarda 8 günden uzun kanamalar olabilir.

  • 6 ay sonrası

İlk 6 aydan sonra periyotlarınız hafifler ve daha az meydana gelir. Bazı kişiler geçmişte olduğundan daha tahmin edilemez olduğunu fark edecektir. İlk yıl dolana kadar kullanıcıların %20’sinde tamamen ortadan kalkmaktadır.

Bakır IUD hormon içermez, bu nedenle adet döneminizde bir değişim olmayacaktır. Ancak eskisinden daha çok kanama olabilir.

  • İlk 6 ay

İlk 2-3 ay adetleriniz eskisinden şiddetli olacaktır. Ayrıca daha uzun sürebilir ve kramplar oluşabilir.

  • 6 aydan sonra

Ağır kanama ilk 3 aydan sonra geçmeli ve sizi normal rutininize sokmalıdır. Eğer 6 aydan sonra kanamalarınız hala ağır ise daha fazla kramp oluşacaktır.

Adet döneminizde jinekoloğa gitmek istemeyebilirsiniz ancak IUD farklıdır. Doktorunuz gerçekten kanadığınız dönemde gelmenizi isteyebilir.


Neden? Bir parça sizin içindir. Ayrıca adet döneminizde rahim ağzı daha yumuşak ve geniş olabilir. Bu esnada IUD yerleştirmek doktorunuz için daha kolay sizin içinse daha rahat olacaktır.

Adet döneminde olmanız doktorunuza hamile olmadığınıza dair garanti verir. Eğer hamile kalmış iseniz IUD taktıramazsınız.

Hamile iken IUD’nin yol açabilecekleri:

-Enfeksiyon

-Düşük yapma

-Erken doğum

Hormonsal IUD’ler yerleştirmenin ardından hamileliğe karşı anında koruma sağlar.
Eğer IUD adet döneminizde takılmaz ise etkili hale gelmesi bir haftayı bulacaktır. Bu süre içerisinde hamileliği engellemek için diğer yöntemleri kullanmanız gerekecektir.
Bakırın kendisi hamileliği önlediği için takıldığı zaman fark etmeden etkili olacaktır.

Bakır IUD korumasız seks yapıldıktan 5 gün sonra da takılabilmektedir.

1) 6 aydan sonra devam eden ağır kanama

2) Ateş

3) Soğuk terleme

4) Karın ağrısı

5) Seks sırasında ağrı

6) Kötü kokulu akıntı

7) Vajinada yara

8) Ciddi baş ağrısı

9) Sarılık

Adet dönemleriniz 1 yıl içerisinde düzene girmelidir.

Eğer 6 hafta ya da daha uzun süre adet olmadıysanız doktorunuzdan randevu alarak hamile olmadığınızdan emin olun. Durumunuzu ve belirtileri değerlendirerek gebelik testi uygulayabilirler.

Eğer testiniz negatif çıkar ise, erken hamilelik belirtilileri görülmeyene kadar doktora gitmenize gerek yoktur.

IUD yerleştirildikten sonra bir şey yapmanıza gerek yoktur. Sadece ayda bir IUD doğru yerde mi diye kontrol edin. Bunu nasıl yapacağınızı doktorunuz gösterecektir.

Eğer hissedemiyorsanız doktorunuzu arayın. Ayrıca cihazın kendiliğinden yer değiştirmiş olma ihtimali de vardır. Doktorunuz doğru yerleşimi kontrol edecek ve sorularınızı cevaplayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz