Doğum Kontrol Hapı Faydaları ve Zararları

Doğum Kontrol Hapı Faydaları ve Zararları

 

Doğum kontrol hapı yararları ve zararlarına geçmeden önce hap hakkında bilgilendirmeler de bulunarak başlayalım. Doğum kontrol hapları, hamileliği önlemek için her gün aldığınız hormonlarla birlikte bir çeşit ilaçtır. Hapların pek çok farklı markası var. Hap her zaman zamanında alırsanız güvenli, uygun maliyetli ve etkilidir. Gebeliğin önlenmesinin yanı sıra, hapın da birçok başka sağlık yardımı vardır.

Doğum Kontrol Hapları Hamileliği Nasıl Engeller?

Doğum kontrol hapı, spermlerin bir yumurta toplamaktan (ki buna fertilizasyon denir) durarak çalışır.

Haptaki hormonlar yumurtlamayı durdurur. Yumurtlamanın anlamı, spermlerin gübrelemesi için asılı duran yumurta yoktur, bu nedenle gebelik olamaz. Hapın hormonları servikste mukus da kalınlaştırır. Kalın rahim ağzı mukusu, spermlerin bir yumurta yüzmesine sabit bir güvenlik görevlisi gibi zorlaşmasına neden olmaktadır.

Hap, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklara Karşı Koruyor Mu?

Hap, gebeliği önlemede gerçekten iyi olsa da sizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korumaz.

Neyse ki, cinsel ilişki her seferinde prezervatif kullanmak gerçekten de CYBH bulaşma veya yayma şansınızı düşürür. Prezervatifle ilgili diğer en büyük şey de hamilelikten korunmalarıdır; bu da prezervatif + doğum kontrol haplarının kullanması, gebelik önleyici güç verir.

Doğum Kontrol Hapı Faydaları

Doğum kontrol hapı, gebeliği önlemenin güvenli, basit ve kullanışlı bir yoludur. Ayrıca sivilceleri azaltmak, periyotlarınızı düzenli yapmak ve menstrüel krampları hafifletmek gibi başka yararlar da vardır.

Hap, gebeliği önlemenin etkili bir yoludur.

Talimatları takip ederseniz ve doğum kontrol hapını doğru şekilde kullanırsanız, hamileliğe karşı büyük bir koruma sağlar.

Her gün bir hap almak ve yeni paketlerinizi zamanında başlatın. Her şey bu kadar basit ancak hapları atmak ya da unutmak onu da işe yaramaz hale getirir.

Hapın sağlık yararları vardır.

Yan etkiler her zaman kötü bir şey değildir ve doğum kontrol hapları doğum kontrolü için değildir. Hap, gebelik önlemesinin yanı sıra birçok ikramiyeye sahiptir.

Hem kombinasyon hem de progestin-sadece haplar menstrüel krampları azaltır, dönemleri hafifletir ve ektopik gebelik riskinizi düşürür.

Bu haplar aynı zamanda şunları önleyebilir:

  • Akne
  • Kemik inceltme
  • Göğüslerde ve yumurtalıklarda kistler
  • Endometriyal ve over kanserleri
  • Yumurtalıklarda, fallop tüplerinde ve rahimde ciddi enfeksiyonlar
  • Demir eksikliği (anemi)
  • PMS (adet öncesi sendromu)

Hap, adet döneminiz için bir esinti yapar.

Pek çok kişi hapları seviyor çünkü dönemlerini düzenli ve kolay tahmin edebiliyor. Haptaki hormonlar menstrüel krampları azaltabilir ve döneminizi daha hafif hale getirebilir.

Doğum Kontrol Hapının Zararları Nelerdir?

Her gün bir hap almak zor olabilir. Bazı insanlar bunları rahatsız eden yan etkilere sahiptirler.

Olumsuz Yan Etkileri Olabilir.

Çoğu ilaç gibi, doğum kontrol haplarının da yan etkileri olabilir. Ancak genellikle iki ya da üç ay sonra kaybolurlar. Birçok kişi hapları sorunsuz kullanıyor.

Hapdaki hormonlar cinsel istek seviyenizi değiştirebilir. Ayrıca, dönemler arasında (çoğunlukla progestin ile hapları olan) kanamayı, boğaz ağrısı veya mide bulantısı fark edebilirsiniz.

Periyotlar, boğaz ağrısı, bulantı veya baş ağrısı arasında lekelenme veya kanama olabilir. Bunlar genellikle 2 veya 3 ay sonra kaybolurlar.

Doğum kontrolü sizi hasta veya rahatsız hissettirmemelidir. Neyse ki, doğum kontrol hapı seçenekleriniz var. Hapı 3 ay kullandıktan sonra rahatsız eden yan etkilere maruz kalmaya devam ederseniz, başka bir hap türünü veya başka bir doğum kontrol yöntemini bulma konusunda hemşire veya doktorunuzla konuşun. Yeni bir yöntem başlatmadan önce hapları almayı bırakmayın veya gebelik riski altında olursunuz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz