Doğal Saç Boyama Teknikleri !

Doğal Saç Boyama Teknikleri !

Gri saç rengini gidermek için eski kuşaklar tarafından kullanılan yapay saç boyası  günümüzde çok geride kaldı. Saç boyama, yaşlı ve genç, kadın ve erkekler arasında sık sık uygulanan bir yöntemdir. Öncelikle, gri saçları kapatmak, renk açma gibi  kuaförde uygulanan prosedürün  ardından renk yenilemek veya moda amaçlı farklı bir saç rengi uygulamak için yapılan bir kozmetik işlemidir. Saç boyama artık sadece kuaför salonlarında uygulanacak bir hizmet değildir. İnsanlar evdede ustalıkla saç boyayabiliyorlar.  Evde saç boyama uygulaması hem pratik hemde ekonomiktir. Ayrıca dışarda satılan saç boyaları sağlığınıza büyük ölçüde zarar veren kimyasallarla kaplanmıştır.

Ayrıca bir araştırmaya göre, saç boyalarını kullanan 263 kişiden 96’sı laktasyondaki ve gebe kadınları saçlarını güvensiz hale getirmiş, 63’ü baş ağrısı, yüzde 38’i kaşıntı bildirmiştir.Kimyasal saç boyalarının aşırı miktarda kullanılması da saçları zayıflatır ve aşırı kırılma ve saç dökülmesine neden olur.Bazı saç boyaları gluten içerir ve gluten kullanan bir insanda olumsuz bir alerjik reaksiyon tetikleyebilir.

Kimyasal Saç Boyalarının düzenli kullanılması, mesane kanseri riskinde artış ile pozitif bir ilişki içindedir.Bu kaygılardan birçoğunu kimyasal katkılar olmadan doğal ürünler kullanarak önleyebilirsiniz.

İşte doğal saç boyası tarifleri;

1.Kına Saç Boyası

İhtiyacınız olacak şeyler; Organik kına tozu – 150 ila 200 gram,Limon suyu – 1-2 çorba kaşığı,Hindistan cevizi sütü – 1 kutu,Ölçü kaşıkları,Karıştırma kaşığı metalikolmayan,kase,Plastik ambalaj,Eldivenler, Kına

Eski Mısır, Güney Asya, Avrupa, Arabistan ve Afrika ve dünyadaki kültürler, kına’yı binlerce yıldır doğal bir saç boyası  olarak kullanıyor. Dünyadaki en güçlü doğal renklendirme ajanlarından biridir.
Saçın rengine ve kullanılan kına kalitesine bağlı olarak, kına uygulandıktan sonra oluşan renk turuncu, kırmızı veya koyu renkli bir bordo olabilir.
Kına, boyama özelliklerinin yanısıra inanılmaz bir kremolup saçları besler. Aynı zamanda saçlara kuvvet ve canlılık kazandırır ve kırılmayı önler.
Üstelik, kına saçları yağlı ve parlak hale getiren ve  kafa derisindeki aşırı yağ üretimini önlemeye yardımcı olur.

*Limon suyu
Toz halindeki kına serbest bırakıldığında saç derisine ve saçlarına nüfuz eden ve renklendiren boya moleküllerini içerir. bu toz haline getirilmiş yaprak parçacıkları, boya moleküllerini bırakmak için parçalanması gereken selülozla kaplıdır. Diğer ürünler selülozu parçalayabilirken, yalnızca limon suyu gibi asidik bir ürün, saçlı derinize ve saçınıza sıkı sıkıya yapışmasını ve saçlarınızı daha etkili bir şekilde renklendirmesini sağlar.

*Hindistan cevizi sütü
Hindistan cevizi sütübüb saçlarınıza inanılmaz yararlarından ötürü kullanmalısınız. Yeni başlayanlar için, limon suyunun kafa derinizde olabileceği son derece kuruyan efekti, özellikle de kuru saç derisi ve saçlarından muzdarip olanlar için geçerlidir. Ayrıca kına kurutma etkileri ile mücadele eder.
Onun inanılmaz derecede nemlendirici özelliklerinin yanı sıra, boyayı daha çabuk serbest bırakmaya yardımcı olur ve ekstra önlem için saçınızı besler ve güçlendirir.

Kına boyasının hazırlanması:

Bir kaba 1 kutuHindistan cevizi sütü,150 ila 200 gram kına tozu ve 1 ila 2 çorba kaşığı limon suyu ekleyin.
Bir kaşıkla malzemeleri iyice koyu bir macun haline getirin ve kasede plastik bir sargı ile kaplayın.
Karışımı gece boyunca oda sıcaklığında en iyi sonuç almak için bekletin veya en azından boyayı bırakmak için 4-5 saat bekletin.

Kınanın uygulanması:

Kafa derinizin ortasındaki saçınızı iki kısma ayırın ve her birimi omuzlarınızın her iki yanına getirin.
Parmaklarınızı ve tırnaklarınızı boyamadan korumak için kına uygulamak için bir çift eldiven giyin .
Bu karışımı tüm saçınıza uygulayın. Kafanızı  bir plastikle sarın (veya daha kısa saç için duş başlığı kullanın) ve en az 5-6 saat boyunca tutun. En iyi sonucu elde etmek için, gece boyunca bekletip saçınızı soğuk suyla durulayın.
Sonraki 32 saat boyunca saçınızı şampuan veya saç kremi ile yıkamayın.
Saçlarınız başlangıçta renk tonuyla çıkıyor ve olduğundan daha koyu renkte çıkacak ve renk 2-3 gün içinde daha da oturacaktır. Kalitesi ile birlikte renk düzenli olarak saçınıza kına uygulamaya başladığınızda daha iyi olacaktır.

Ek İpuçları : Her zaman, bhringraj, amla, shikakai ve brahmi gibi otlar içeren organik kına kullanınız.
Uygulamadan önce saçlarınızı iyice yıkayıp fırçalayın. Kına  temiz saç daha iyi renk verir.
Aşırı derecede yağlı bir kafa deriniz varsa, yağlılığı daha da kötüleştirebilecek hindistancevizi sütünü kullanmayın. Sadece su ekleyin.
Aşırı kuruyan kafa deriniz varsa ekstra nem için karışıma yarım fincan zeytinyağı ilave edebilirsiniz.
Elma sirkesi, limon suyuna elverişli bir alternatiftir.
Bir kutu sade süt, Hindistan cevizi sütüna uygun bir alternatiftir.
Arzu ederseniz, kınaya ait kokuyu gidermek için  1,veya 3 çay kaşığı karanfil, zencefil veya tarçın tozu ilave edin.
Kına, örtülerinizi lekeleyebileceğinden sonraki 2-3 gün boyunca yastığınızı havluyla örtün.
Günlük kullanımda kimyasal bazlı saç ürünlerinden kaçının. Kına gibi doğal ürünlerin etkinliğini zayıflatabilirler.


2. Doğal Ağartıcı
Papatya Çayı, Limon Suyu ve Gün ışığı Bu doğal boya saç renginizi daha hafif hale getirecektir. Saçınızı aşırı derecede güneşe maruz bırakmayın. Sadece öngörülen süre boyunca güneşin altında oturun.

İhtiyacınız olacak şeyler:

Güneş ışığı – bol!
Kaynar su – biraz fazla 2 bardak
Papatya çayı poşetleri – 6 ila 10 arası
Limon suyu – yarım su bardağı
Hindistan cevizi yağı (eritilmiş) – ¼ fincan
Güneş ışığı Evet, güneş ışığı saçlarınızın rengini açar.. Güneş ışığının saç telenizi neden aydınlattığını merak ediyorsanız, ancak cildiniz karanlıksa, bunun cevabı şudur: Cildiniz canlıdır ve saçınız değildir. Güneş ışınlarının normalde vücuda ışık verici etkisi vardır. Bununla birlikte, güneşin ultraviyole (UV) ışınları deriye nüfuz ettiğinde, derideki melanin deriyi maruz bırakmaktan çok uzun süre maruz kalırsa zararlı etkilerinden korumakta ve cildin koyulaşmasına neden olmaktadır.

Bununla birlikte, saç hücreleri ölür ve bu nedenle benzer bir reaksiyonu tetikleme yeteneği yoktu. Bu nedenle güneş ışığı saçların rengini açar ve daha hafif hale getirir.

3.Papatya çayı

Papatya, sayısız rahatsızlıklar için müthiş sağlık yararları için öncelikle popülerdir. İnsanlar kozmetik değerlerini yakalamaya başlamış olsalar da saç yararları büyük ölçüde bilinmiyor.

Papatya çayı mükemmel bir saç aydınlatıcı ajan ve tamamen doğal bir çamaşırdır. Özellikle sarışın renk tonlarını ve vurguları ortaya çıkarırken etkilidir ve bu yüzden doğal olarak sarışın saçlarda etkisi büyüktür.
Dahası, bu doğal saç açıcı muhteşem görünümlü, sağlıksız saç bayamasından uzak durmak için iyi bir seçimdir.

Ombre uygulaması yaptığınız saçlarınızın rengini daha uzun bir süre korumak istiyorsanı, papatya çayı saçınızın rengini görünümünü  doğal bir şekilde korumak için mükemmel bir çözümdür.

Son olarak, papatya son derece besleyici saç bakım prosedürlerinde kullanılıyor.

4.Limon suyu

Limon suyundaki sitrik asit, güneşin sıcaklığına maruz kaldığında aktif hale gelir ve güneşin saçta renk açımını tetikler.

5.Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı (eritilmiş halde) limonun asitliği ile savaşacak ve saçınızı aşırı kurutmaktan alıkoyacaktır.

Doğal ağartma maddesi – papatya çayı, limon suyu ve güneş ışığı uygulama ise; tüm malzemeyi karıştırın ve saçlarınıza uygulayın.Yağın yapışkan hissi vermesi  durumunda, doğal bir şampuan ve saç kremi ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz, ancak çözeltiyi gece boyunca saçınızda muhafaza etmelisiniz.
Alternatif olarak, bu çözeltiyi bir sprey şişesine boşaltabilir ve hızlı spritz için sahilde bir gün boyunca yanında taşıyabilirsiniz.

6.Bal ve Hindistan Cevizi Yağlı Saç Aydınlatıcısı

İhtiyacınız olacak şeyler:
Ham bal -yarım su bardağı
Hindistan cevizi yağı – yarım su bardağı
Muhtemelen hidrojen peroksitin güçlü bir saç açıcı ajan olduğunu duymuşsundur. Bununla birlikte, saf kimyasal hidrojen peroksitin yüksek konsantrasyonları aynı anda saçınıza ve saç derinize zarar verebilir.
Bal doğal bir hidrojen peroksit kaynağıdır ve saçlarınızın rengini açarken çok az miktarda yavaş yavaş serbest bırakır, aynı zamanda saçlarınızı güçlendirmek için diğer besleyici özelliklerini kullanır.

7.Kahve ile Saç Boyası

İhtiyacınız olacak şeyler:
Kaynar su – 2 bardak
Organik kahve tozu – 10 çorba kaşığı
Plastik sargı veya duş başlığı
Kahve
Kahve, zengin, siyah rengi kafein sağlayan moleküller olan tanenler içerir. Saçınızı düzenli olarak kahve ile durulayın, tanenlerin o rengin bir kısmını saç köklerine aktarmasını sağlar; böylece renkleri koyu hale getirir.
Kahve boyasının hazırlanması: Orta tencereye 2 su bardağı su koyun, yüksek ısıya alın ve kaynatın.
Isıyı orta seviyeye indirin, kahve tozu ekleyin ve 5 dakika boyunca ısıya bırakın.
Isıyı kapatın ve kahve 10 dakika daha demlenmeye bırakın.

Boya uygulama: Çözümünüzün giysilerinize dökülmesini önlemek için omzunun çevresine bir havlu koyun .
Kahveyi tüm saça uygulayın, Saçınızı plastik sargı veya bir duş başlığı ile örtün ve kahve boyasının 1.5 saat oturmasına izin verin.
Durulama: Kahve boyasını soğuk su ve doğal bir krem ​​ile yıkayın. Şampuan kullanmayın. Haftada üç kez yapın. Birkaç hafta içinde farkı görmeye başlarsınız.

8.Siyah Ceviz Tozlu Saç Boyası

İhtiyacınız olacak şeyler: Sıcak su – 2 bardak
Siyah ceviz kabuğu tozu – 6 ila 10 yemek kaşığı
Ceviz
Siyah ceviz tozu tanenler, juglone ve plumbagin içerir – siyah cevizli koyu renk koyu renk veren tüm maddeleri içerir. Saçlarda durulama olarak kullanıldığında, bu maddeler kahverengimsi bir renk verir.
Siyah ceviz saç boyama reçetesi hazırlamak ve uygulamak: Bir tencereye 2 su bardağı su dökün ve kaynatın. Siyah ceviz kabuğunun 6 ila 10 çorba kaşığı suya ilave edin ve en az 1 saat boyunca demleyin. Saçınızı bu  suyla durulayın ve  kurumasına izin verin.
Bu durulama işlemini her gün veya haftada üç kez kullanın. Birkaç hafta içinde farkı görmeye  başlarsınız. Siyah cevizi satın alarak kendiniz toz halinde öğütebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz