Dizde Kemik İliği Ödemi: Nedenleri ve Tedavisi

Dizde Kemik İliği Ödemi: Nedenleri ve Tedavisi

Kemik iliği ödemi basitçe kemiğin içinde sıvı olması durumudur. Uzun bir koşudan sonra nasıl kaslarımız ağrır ya da eklemlerimiz yıpranır, bu şekilde kemiklerimiz de zarar görebilir. Yandaki resimde bir dize bakıyorsunuz. Oklar kemiğin içindeki sıvıyı yani kemik iliği ödemini gösteriyor.

Dizde Kemik İliği Ödemi Nedenleri

Dizde kemik iliği ödemi 3 ana sebeple oluşur.

1 Dizi Çarpma, Vurma

En yaygın neden dizi bir yere çarpmadır. Bu durumda kemik hasar görür ve kemiğin içinde sıvı yani ödem birikir. Birkaç metre yüksekten yere atlanıldığında ya da uzun süre dizi zorlayacak bir aktivite yapıldığında diz kemiği zarar görerek ödem birikebilir.

2 Osteoartrit

Osteoartrit ikinci en yaygın nedendir. Sağlıklı bir dizde kemikler kıkırdak dokusuyla kaplıdır. Bu hastalığı sahip kişilerin dizinde kıkırdak doku incelir, hatta tamamen kaybolur. Bu durumda kemik çok fazla baskı altında kalır. Kemiğin taşıma kapasitesini aşan durumlarda zedenlenme meydana gelerek kemikte ödem oluşur.

3 Osteonekroz

Osteonekroz kemik ölümü demektir. Kemiğin içindeki kılcal damarlar bir şekilde kan iletimini gerçekleştiremediğinde kemiğin küçük bir parçası ölür. Düşündüğünüz kadar kötü bir durum değil ama bol miktarda dizde ödem üretir ve oldukça acı verici olabilir.


Dizde Kemik İliği Ödemi Tedavisi

Dizde ödem bir çarpma sonucu oluştuysa, kendiliğinden geçecektir. Çoğu osteonekroz durumunda kemik yeni kılcal damarlar üretecektir kendiliğinden iyileşecektir. Ama osteoartrit daha da ilerleyen bir hastalıktır ve kesin tedavisi henüz bulunamamıştır. Bu yüzden ödemin düzelmesi pek mümkün değildir. Osteoartrit tedavisinde amaç ağrıyı azaltmaktır.

Dinlenme
Vücuttaki herhangi bir zedelenme gibi diz ödemi durumunda da ilk yapılacak şey dinlenme ve aktivitelerin azaltılmasıdır.

Buz Tedavisi
Daha sonra dizin üzerine buz koyularak olası iltihapların önüne geçilmelidir. Böylece şişlik de azaltılabilir. Buz tedavisi günde birkaç kez uygulanmalıdır.

Ağrı Kesiciler
Ağrı kesiciler de yine ağrının ve şişliğin azaltılması amacıyla kullanılabilir. Aspirin gibi iltihap sökücü ilaçlar bu durumda etkilidir. Ama bazı durumlarda daha etkili ağrı kesicilere ihtiyaç duyulabilir.

Fizik Tedavi
Tedavinin ilerleyen aşamalarında uyluk kaslarının güçlendirilmesi ve eklem zarlarındaki iltihabın azalması için fizik tedavi önerilebilir. Böylece dize gelen baskının azaltılması amaçlanır.

Ameliyat
Osteoartrit durumunda ödem düzelmez, acı giderek artar ve bu da hayat kalitesini ciddi ölçüde bozarsa ameliyat düşünülebilir. Ameliyatta kemiğe bir sıvı enjekte edilerek kemiğin sağlamlaştırılması amaçlanır. Böylece kemiğin içindeki ödemin yarattığı baskıya kemik dayanabilir ve ağrı azaları.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz