Diz Kapağı Ağrısı Neden Oluşur? Nasıl Geçer?

Diz Kapağı Ağrısı Neden Oluşur? Nasıl Geçer?

Bacakları hareket ettirmeye yarayan diz kapağı, insan vücudunda büyük bir rol oynamaktadır. Özellikle günlük hayatta meydana gelen diz kapağı ağrısı kişiyi oldukça sıkıntıya sokabilir. Peki, diz kapağı ağrısı neen kaynaklanır?

Diz Kapağı Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Patella, halk arasında bilinen adıyla diz kapağı ağrılarının birçok sebebi bulunuyor. Ağrıların başlıca nedeninin, diz kapağının dışa doğru dönmesinden kaynaklanan diz kapağı kayması olduğu biliniyor. Ağrılar; diz kapağında yer edinen kötü huylu tümörler, yumuşak doku zedelenmeleri, menisküs yırtıkları, tendon iltihabı, kireçlenme, eklem içi kanamalar veya ön diz ağrısı sendromu gibi ciddi nedenlerden dolayı da baş gösterebilir. Aynı zamanda günlük hayatta dizleri fazla zorlama, yorgunluk, burkulma, uzun süreli baskı gibi fizyolojik nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Diz kapağında meydana gelen ağrının asıl nedenini bulmak için öncelikle hastanın hikayesi dinlenmeli, ağrıların ne sıklıkla baş gösterdiği öğrenilmeli ve MR çekilerek buna göre bir araştırma yolu izlenmelidir.

Diz Kapağı Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Diz kapağı ağrısı nedenlerinin oldukça fazla oluşu tedavi yöntemlerinin de bir o kadar fazla olmasına yol açıyor. Bu nedenle ortopedi, fizik tedavi, psikiyatri gibi birçok bölüm tedavide etkin rol oynuyor. Eğer ki ağrının sebebi zorlama, burkulma, yorgunluk gibi nedenler ise ağrı gerekli tedaviler ile kısa sürede geçirilebilir. Bu gibi durumlarda birtakım egzersizler, dizi dinlendirme, bölgeye soğuk kompres ve benzeri tedaviler işe yarayacaktır fakat ağrı daha ciddi nedenlerden kaynaklıyor ise tedavi yöntemi de değişiklik gösterir. Kireçlenme ve iltihaplanma gibi durumlarda ısı pedleri ile ağrı hafifletilebilir veya fizik tedavi ile diz kapağı yeniden güçlendirilir. Bunların yanı sıra akut ağrıları geçirmek için ilaç kullanılır fakat ağrılar ilaç tedavisiyle geçmiyorsa ameliyata başvurulur. Diz kapağı ağrıları için yapılan ameliyatlar genelde kıkırdak yüzeylerinin değişimiyle gerçekleştirilir. Bu gibi operasyonlar 1-2 saat sürer ve hasta ertesi gün ayağa kalkar. Diz kapağında yaşanan ağrılar günlük hayatı olumsuz etkilediğinden bu tip hastalarda psikolojik bunalımlara dikkat edilmelidir. Dizde herhangi bir acı, şişkinlik veya günlük hayatta kısıtlanma hissedilirse kişi acilen bir hekime başvurmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz